Προς το περιεχόμενο

Πότε "απολύεται" ο ασυνεπής συνεργάτης;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Συμφωνώ με τον Jasemeister. Ομως αυτά πρέπει να τα σκοτώνεις απο μικρά... που λέει και το ανέκδοτο. Αφού το βλέπεις το τραίνο να έρχεται... και να μεγαλώνει! Περιμένεις να σε πατήσει;

 

Δεν είναι αστείο πράγμα να υπάρχει μια παρέα (οχι αναγκαστικά φίλοι) που βάζουν την καλή διάθεση, τον χρόνο (που για κάποιους με οικογένεια δεν είναι εύκολος να βρεθεί) αναπόφευκτα επενδύοντας στη συνεργασία τους αυτή με μεράκι και γνώση και να υπάρχει κάποιος αδιάφορος που να είναι τροχοπέδη. Ποιός ο λόγος για την μπάντα;

Πρόκειται για μια συλλογική προσπάθεια, είτε ερασιτεχνική για να περνάμε καλά, είτε επαγγελματική για λεφτά, που αν δεν είναι κοινός τουλάχιστον ο ένας απο τους παραπάνω δύο στόχους, πάει τσάμπα η δουλειά κι ο χρόνος κι η προσπάθεια ΟΛΩΝ.

 

Για όσους είπαν πως δεν έχουν συναντήσει τετοιες συμπεριφορές... είτε είναι ΠΟΛΥ τυχεροί, είτε είναι και αυτοί ...κάπως και δεν το συνειδητοποίησαν. ;D ;D πλάκα κάνω!

 

Απο την άλλη όμως όσοι λέτε πως πρέπει να τον "βοηθήσουμε"... φίλοι μου είστε εξαιρετικοί! Το έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές στα 55 χρόνια μου. Για τον πρώην μπασίστα μέχρι την πρώην γυναίκα μου...  ;D Δυστυχώς για να είναι πρώην, καταλαβαίνετε και το αποτέλεσμα της ...ψυχοθεραπείας.

 

Πρέπει να έχετε πολύ χρόνο παραπάνω και την καλή διάθεση να κάνετε τον ψυχολόγο. Και όχι απαραίτητα τις προδιαγραφές. Βοηθάει αν είναι γκόμενα και την βλέπεις και πιό... γλυκά. ;D

Και τα δύο χρειάζονται σε όλες τις μπάντες, όμως κυρίως για περιπτώσεις που βλέπεις προσπάθειες εκ μέρους του για συνεννόηση με το σύνολο. Αλλιώς... είτε θα τραβάει το σύνολο πίσω (και τα χρόνια περνούν εύκολα και άσκοπα), είτε θα σε στήσει ανεπανόρθωτα καθώς το μόνο πράγμα που δεν θα μπορείς να του προσφέρεις πέρα απο εξοπλισμό, ταξί, καλή διάθεση, φιλική κουβέντα, είναι την θέληση να κουνηθεί και να βρεθεί εκει που πρέπει, όταν πρέπει.

Στο live δηλαδή.

Και με τέτοιους ανθρώπους μου έχει συμβεί πάνω απο μια φορά και δεν πέρασα καθόλου ωραία. Οπότε... οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς τους φίλους! Υπάρχουν άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα. Οπως βρέθηκαν οι τρεις που λειτουργούν, έτσι θα βρεθεί κι ο τέταρτος. Ουδείς αναντικατάστατος.

 

Απο την αρχή: διευκρίνηση απο όλους για τους στόχους και τις προθέσεις και τατουάζ στον κώλο, "I <3 my band."  ;D Δεν προχωράει; Προειδοποίηση και αλλαγή το συντομότερο.

Αλλιώς... μπορεί να χτίζεις παλάτια στην άμμο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Εμ δεν είναι. Είναι ο τίτλος και όντας εκτός εισαγωγικών, χαρακτηρίζει το thread.  ;)

 

Να το διορθώσω πάραυτα...

 

Επίσης να πω ότι μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψε ο cos_dr περί σωματικής υγιεινής. Και αυτό γιατί μου θύμισε μια περίπτωση φίλου, που «αυτό απολύθηκε» γιατί όπως μου έλεγε, ένα μέλος μύριζε σε βαθμό που δεν μπορούσε να το αντέξει  :o  

 

ΕΔΙΤ: Βρε Κώστα μου σαν μοντ που είσαι βάλτου εισαγωγικά- γιατί απέτυχα να το κάνω. Απολύομαι  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά έφαγα απόρριψη λόγω ασυνέπειας από μουσικούς με τους οποίους ήθελα πολύ να συνεργαστώ.Είχαν δίκιο κι όμως πληγώθηκα τόσο που πλέον έχω φτάσει στο άλλο άκρο...ομολογουμένως δύσκολη η μετάβαση διότι πολεμάς συνήθειες βαθιά  ριζωμένες μέσα σου.

 

Είμαι ο φόβος και ο τρόμος των συμπαικτών μου  ;D .Επειδή όμως η κριτική είναι ισχυρότατη αλλά ευγενική κανένας  δεν νευριάζει.Εκτός της ευγένειας φροντίζω πρώτος εγώ να πληρώ τις προυποθέσεις.Διαφορετικά δεν περιμένω να με σεβαστούν.Επιπλέον, ευτυχώς επειδή τα κουτσοκαταφέρνω με το όργανο σε αυτά που παίζω δεν δέχομαι ανταπαντήσεις τύπου ''Άντε ρε μπασίστα''  ;D ;D

 

Καλέ η μανιοκατάθλιψη είναι μεγάλο προσόν όταν παίζεις alternative  ;D ;D  8)

 

Άστον εκεί να μιζεριάζει μπας και μας φέρει κανένα ψυχεδελικό ριφ με delay  ;D

 

Τέλος το να είναι κάποιος παικταράς -φυσικό ταλέντο- ΔΕΝ φτάνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Επίσης όπως προείπατε ερασιτεχνικό επίπεδο δεν σημαίνει άρπα κόλλα.

 

Αυτά  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επανέρχομαι και διευκρινίζω. Έγραψα ό,τι έγραψα έχοντας την εντύπωση ότι ο Τέρυ μιλάει για συγκεκριμένο άτομο.

 

Πιο γενικά τώρα, έχω γράψει και παλιότερα ότι μου έχουν τύχει διάφορες περιπτώσεις ασυνέπειας και υπό διάφορες μορφές. Προσωπικά και επειδή είμαι αηδιαστικά συνεπής σαν άνθρωπος, είμαι και αυστηρός με τους άλλους.

 

Οπότε, όσες φορές έχω βρεθεί σε μπάντα όπου υπήρχε τεμπέλης, αργοπορημένος, σταρχιδιστής, (κακός) χαβαλές κλπ. η διαδικασία έχει ως εξής:

 

1. Ήρεμη και ειλικρινής συζήτηση. (αυτό δε λειτουργεί ποτέ και σε καμία κατάσταση στη ζωή γενικώς, εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις ανθρώπων με άρρωστα επίπεδα ωριμότητας και αυτογνωσίας)

 

2. Προειδοποίηση σε πιο αυστηρό ύφος και ξανά κουβέντα αλλά χωρίς ιδιαίτερα περιθώρια κατανόησης. (αυτό μπορεί και να λειτουργήσει αλλά σχεδόν ποτέ δεν έχει διάρκεια)

 

3. Αν είμαι ο τσιφ: "αγαπητέ, δεν κάνουμε δουλειά έτσι. Μας είπες ότι θ' αλλάξεις αλλά μια απ' τα ίδια. Λυπάμαι αλλά πρέπει να φύγεις". Τέλος κουβέντας, το τι θα ειπωθεί κατόπιν δε με αφορά.

 

Αν δεν είμαι ο τσιφ και βλέπω ότι ο τσιφ δεν αντιμετωπίζει δραστικά το πρόβλημα: "παιδιά σόρυ αλλά εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω έτσι, στο τέλος της άλλης εβδομάδας την κάνω". Ξανά τέλος κουβέντας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σε ολες τις δουλειες, ετσι και σε περιβαλλον μπαντας, εξαρταται απο το τι προσφερει ο "προβληματικος" bandmate.

 

Εαν ας πουμε εχεις το Freddie Μercury στη μπαντα, ε θα κανεις τα στραβα ματια εαν αργησει και καναδυο φορες.

 

Οπως και σε μια δουλεια εχεις ενα ικανοτατο εξειδικευμενο στελεχος που ειναι πολυ περισσοτερο αποδοτικος απο το μεσο ορο, θα επικεντρωθεις στα συν και θα προσπαθησεις να αδιαφορησεις για τα αρνητικα.

 

Για να συνοψισω, εξαρταται απο το ποσο αναντικαταστατος ειναι ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνοψισω, εξαρταται απο το ποσο αναντικαταστατος ειναι ο καθενας.

Ως ενα σημειο ισως μπορει να ισχυει,απ'την αλλη κατι τετοιο μπορει να διαταραξει τις ισορροπιες μεταξυ ανθρωπων ειτε μιλαμε για μπαντα ειτε για δουλεια η οτι αλλο.

Θελω να πω οτι η ιδιαιτερη αυτη μεταχειριση,απο ενα σημειο και μετα μαλλον θα χειροτερεψει

τα πραγματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν ο ασυνεπης/σπασαρ***ης/τεμπελης/μανιοκαταθλιπτικος κλπ συνεργατης τυχαινει να ειναι ο leader/"κεφαλι"/τσιφ της μπαντας με ολα τα δικαιωματα/κονε κλπ, τι κανετε?

Μηπως "μουγκα" γιατι αντι να τον σουταρετε εσεις μπορει να σας σουταρει αυτος και να βρει αλλους πιο "ανεκτικους" συνεργατες?...chin2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εισαι αφεντικο τοτε αυτοματα αυτο σημαινει οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εισαι τεμπελης (εκτος κι αν εχεις εργαστηριο υπνοθεραπειας και οχι μπαντα... ;D),οπως και ασυνεπης (μια και η "επιχειρηση" ειναι καταρχην ΔΙΚΗ σου και αρα βλαπτεις τον εαυτο σου)...τα υπολοιπα (μανιοκαταθληπτικος,σπαζαρχ..,αγενης κτλ) αν γραφεις χιταρες και γεμιζουν οι τσεπες ολης της μπαντας trust me δεν παιζουν ΚΑΝΕΝΑ ρολο... ;D...τωρα αν η μπαντα ειναι για χομπυ...ε...οσο αντεξει ο καθενας.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα υπολοιπα (μανιοκαταθληπτικος,σπαζαρχ..,αγενης κτλ) αν γραφεις χιταρες και γεμιζουν οι τσεπες ολης της μπαντας trust me δεν παιζουν ΚΑΝΕΝΑ ρολο... ;D...τωρα αν η μπαντα ειναι για χομπυ...ε...οσο αντεξει ο καθενας.... 

Πάνω κάτω, κάπως έτσι είναι όπως λαλίστατα και με διακριτικότητα τα περιέγραψε ο σύντροφος.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σενάριο του ΟΡ παρουσιάζει άτομο που δεν θέλει ο ίδιος, κατά βάθος, να συμμετέχει στη μπάντα για τους ΧΨ λόγους, οπότε η "απόλυση", μετά από λίγη σκέψη, μάλλον ανακούφιση θα του δώσει... Ας γυρίσει σελίδα ώστε να βρει κάτι που να τον ενδιαφέρει πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου