Προς το περιεχόμενο

Fender Classic Series 60s jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! Ενας φιλος ενδιαφερεται να δωσει το μπασο που εχει τωρα (Esp ltd B-1005) και να αγορασει ενα jazz bass, οποτε τον βοηθαω και εγω στο ψαξιμο. Θελει ενα μπασο για blues και rock με passive μαγνητες, και γενικα πιο vintage χαρακτηριστικα και να κοστιζει γυρω στα 800 ευρω (ισως και λιγο παραπανω αν αξιζει το οργανο). Ξερετε τιποτα για την σειρα classic series της fender?

 

http://www.fender.com/en-GR/basses/jazz-bass/classic-series-60s-jazz-bass-lacquer/

 

Ως κιθαριστας ξερω την σειρα απο τις αντιστοιχες stratocaster, αλλα δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια για το μπασο της σειρας. Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο μοντελο (ακομα και καποιο που μπορει να βρει μεταχειρισμενο)? Εψαξα στα μεταχειρισμενα, βρηκα σε αυτα τα λεφτα καποια, αλλα δεν γνωριζω πολλα για τα μοντελα. Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά χαρά!

 

Δεν ξέρω να σου πω για τα classic series αλλά δείτε και αυτό εδώ:

http://www.thomann.de/gr/fender_geddylee_jbass.htm

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα classic ειναι παρα παρα παρα πολυ καλα οργανα. Προσφατα αλλαξαν και το finish σε nitro που ειναι vintage-correct. Εμενα προσωπικα με ξενερωσε, αλλα ειμαι μαλλον στη μειοψηφια.

 

Το Geddy μαμει και δερνει, ειναι σταθερη αξια χρονια τωρα.

 

Μηηηηηηπως να κοιταζε τα US Special? Αν επαιρνα Fender τωρα, τετοιο θα ηταν.

 

http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_j_bass_mn_bk.htm

 

Απο μεταχειρισμενα, αμα καταφερει να βρει κανενα απο τα πιο προσφατα US Standard θα εναι υπερκομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Jazz ή ένα P-bass ή ένα Musicman ή ένα G&L ή ένα Rickenbacker ή ένα ........

 

Όποιο του αρέσει στο μάτι, του πάει στο χέρι και το αυτί θα ακολουθήσει.

 

Στις Αγγελίες υπάρχουν πολύ (και πολλά) ωραία μπάσα που καλύπτουν χαλαρά τα είδη που θέλεις (κρίμα που χασες το Reggie Hammilton που φυγε) και σε μεγάλη γκάμα τιμών.

 

Έχω μερικές προσωπικές προτιμήσεις αλλά δεν θέλω να σε προκαταβάλλω.

Ρίξε μια ματιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αλλαξαν και το finish σε nitro που ειναι vintage-correct.

 

Δεν το αλλαξαν το φινιρισμα,απλα προσφερουν ΚΑΙ μπασα με νιτρο φινιρισμα (σε πολυ υψηλοτερη τιμη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Μηηηηηηπως να κοιταζε τα US Special? Αν επαιρνα Fender τωρα, τετοιο θα ηταν.

 

http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_j_bass_mn_bk.htm

 

 

Το οποίο είναι ότι κοντινότερο σε Geddy από αισθητικής άποψης  ;D Το έχω παίξει και μου άρεσε.

 

Πάντως σαν κάτοχος Geddy, αν ο φίλος θέλει πιο slim μπράτσο, να το πάρει με κλειστά μάτια. Καλό θα ήταν να έψαχνε για το «original» δηλαδή το made in Japan και όχι το Mexico.

 

Και δεν το λέω γιατί έχω πιάσει το Μεξικάνικο και δεν μου άρεσε. Απλά για λόγους «ηθικής τάξης»  ;D

 

Απ' ότι βλέπω ο Γερμανός έριξε την τιμή- το είχε πριν από ένα- δύο χρόνια κάτι παρά πάνω από 1200 ευρώ αν θυμάμαι καλά, την ώρα που στην Ελλάδα έβρισκες το Japan κάτω από 1000. Νομίζω ότι ο Διαμαντόπουλος το είχε 990 ή κάτι τέτοιο.        

 

Και το 60άρι ωραίο είναι και ναι μου αρέσει που έχει τα νίτρα του  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και Τιμή σε όποιον βρει πόσα μοντέλα Jazz έχει βγάλει η Fender πάνω στη πλατφόρμα Jazz Bass.

Για να αξίζει τα λεφτά του, να είναι η λίστα από όλες τις χώρες κατασκευής.

Αντε, μόνο Fender. Όχι άλλη μάρκα.

 

Τα 800 είναι υπεραρκετά για όριο....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο και Τιμή σε όποιον βρει πόσα μοντέλα Jazz έχει βγάλει η Fender πάνω στη πλατφόρμα Jazz Bass.

 

Αντε, μόνο Fender. Όχι άλλη μάρκα.

 

 

Καλά, εδώ ούτε ο Leo δεν θα έβγαζε άκρη.

 

Πάντως το GL που έριξες στο τραπέζι, είναι μια εξαίρετη περίπτωση, και από καιρού εις καιρόν είχα δει στις αγγελίες κάτι ωραιότατα κούτσουρα στα μισά λεφτά από το budget του φίλου μας. Εκεί γύρω στο 400αρι. Και δεν συζητώ ότι είναι κλάσεις ανώτερα από τις αντίστοιχης τιμής «τάβλες» της... Σκουίερ  ;D    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, ηταν κατατοπιστικες. Δεν ξερω ακριβως τι προτιμαει οσον αφορα neck κλπ, θα παω μαζι του οταν γυρισει στα μαγαζια, οποτε θα τσεκαρω αυτα που προταθηκαν. Τωρα για τα μεταχειρισμενα, θα τα παρακολουθουμε συχνοτερα, μπας και προκυψει κατι καλο. Οπως ειπα και πανω, κιθαρα παιζω και το μπασο το "γρατζουναω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αλλαξαν το φινιρισμα,απλα προσφερουν ΚΑΙ μπασα με νιτρο φινιρισμα (σε πολυ υψηλοτερη τιμη)

 

Χα! Δεν το ειχα προσεξει. You made my day. :)

 

Το οποίο είναι ότι κοντινότερο σε Geddy από αισθητικής άποψης  ;D

 

Ανευ της καγκουρογεφυρας ομως, μεγαλο συν για το Special. ;D

Το μπρατσο ειναι νομιζω πιο παχιο απο το Geddy και πιο λεπτο απο το US Standard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου