Προς το περιεχόμενο

Fender Classic Series 60s jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Ανευ της καγκουρογεφυρας ομως, μεγαλο συν για το Special. ;D

Το μπρατσο ειναι νομιζω πιο παχιο απο το Geddy και πιο λεπτο απο το US Standard.

 

Έλα μην λες τέτοια, μου στεναχωρείς τον Geddy. Μια χαρά είναι η Badass  ;D

 

Το μπράτσο είναι πράγματι πιο παχύ από του Geddy- το οποίο (του Geddy) πρέπει να είναι το πιο λεπτό που έχει βγάλει η fender σε jazz (thin c). Αυτό ή το λατρεύεις (πχ εγώ) ή σε ζορίζει  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το μπράτσο είναι πράγματι πιο παχύ από του Geddy- το οποίο (του Geddy) πρέπει να είναι το πιο λεπτό που έχει βγάλει η fender σε jazz (thin c). Αυτό ή το λατρεύεις (πχ εγώ) ή σε ζορίζει  ;D

 

Να σε ζορίσει αποκλείεται....να εμποδίσει την φάτσα σου εν ώρα παιξίματος να ζοριστεί ναι  ;)  ;D ;D

 

Και όσο και αν μοιάζει αφελές για μένα ισχύει.Το εύκολο μπράτσο δεν με ''βολεύει'' ώστε να νιώσω αυτό που θέλω να νιώσω.Παίζω αργά και συναισθηματικά αν θέλετε.

 

Αντλώ ικανοποίηση από την αίσθηση ότι το αριστερό μου ζορίζεται.

 

Σημείωση:Δεν είμαι αρτίστας.Είμαι ένας μετριότατος ερασιτέχνης.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και όσο και αν μοιάζει αφελές για μένα ισχύει.Το εύκολο μπράτσο δεν με ''βολεύει'' ώστε να νιώσω αυτό που θέλω να νιώσω.Παίζω αργά και συναισθηματικά αν θέλετε.

 

Δεν είναι αφελές. Αν για παράδειγμα έχεις μάθει να παίζεις σε P, που έχει ένα μπράτσο σαν... ρόπαλο, είναι πολύ πιθανό άμα πιάσεις το Geddy να έχεις την αίσθηση ότι πιάνεις μπαγλαμαδάκι  ;D

 

Βέβαια και με το ένα θα παίξεις και με το άλλο. Αλλά κάποιο θα σου κάτσει καλύτερα στο χέρι.

 

ΥΓ: Είσαι και αισθηματίας διαβάζω  :D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αφελές. Αν για παράδειγμα έχεις μάθει να παίζεις σε P, που έχει ένα μπράτσο σαν... ρόπαλο, είναι πολύ πιθανό άμα πιάσεις το Geddy να έχεις την αίσθηση ότι πιάνεις μπαγλαμαδάκι  ;D

 

Το P με το J έχουν την βασική διαφορά στο nut.

 

Τα J είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία στα 38mm (εκτός κάποιων παλιών μοντέλων - ευχαριστώ Γιάννη - που "έπεφταν" και στα 36,5) όταν τα P, αναλόγως μοντέλου, παίζουν από 38 -αρκετά παλιά και ουσιαστικά Jazz διάσταση- μέχρι 44mm (το Harris μου ρχεται πρώτο στο μυαλό). Εκεί παίζουν τα γράμματα A, B, C & D

 

To προφιλ (πάχος και σχηματισμός αυτού) είναι που κάνει την διαφορά και δεν έχει να κάνει με το nut. Υπάρχουν χοντρα, ντεμί και slim. Εκεί έχουμε τα γράμματα C, U, D, V και S αν έχει πάρει άσχημα  ;D

Μπερδεμένο; Σίγουρα αλλά αλλιώς δεν θα χε πλάκα.

 

Προσωπικά και μένα μου αρέσουν τα ελαφρώς στρουμπουλά (όχι ρόπαλα) Jazz ή έστω 40mm P (όπως το P Aerodyne Special μου και το επίσης Ιαπωνικό 70s P). Από την άλη αν είχα τοποθετημένο το μπάσο όπως ο Τέρης στη σωστή θέση παπιγιόν/σαλιάρα και ήξερα να παίζω (άρα και τοποθετούσα τα δάχτυλα σωστά) θα ήθελα μάλλον το slim μπράτσο με μεγάλο radius.

 

Από την άλλη πάλι, με δυο τρεις μεγάλους παιχταράδες που χω μιλήσει, δεν έδιναν καμιά σημασία σε αυτά και κοίταγαν πως τους κάθεται και ακούγεται το όργανο. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη πάλι, με δυο τρεις μεγάλους παιχταράδες που χω μιλήσει, δεν έδιναν καμιά σημασία σε αυτά και κοίταγαν πως τους κάθεται και ακούγεται το όργανο. ;)

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου που με μνημόνευσες  ;D

 

Συνηγορώ  για  το classic  60s jazz  και γενικότερα για την συγκεκριμένη σειρά ,  είναι αυτό που λέμε  ο’τι πληρώνεις παίρνεις  ,οχι  οτι δεν υπάρχουν  σε αυτά τα λεφτά  καλύτερα μπάσα ..απλά δεν γράφουν fender  ;)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηγορώ  για  το classic  60s jazz   και γενικότερα για την συγκεκριμένη σειρά ,  είναι αυτό που λέμε  ο’τι πληρώνεις παίρνεις  ,οχι  οτι δεν υπάρχουν  σε αυτά τα λεφτά  καλύτερα μπάσα ..απλά δεν γράφουν fender  ;)

 

Γράφουν W  ;D ;D ;D ;D

 

Έχω μαμηθεί με αυτό το ''αστείο''...είναι και άστοχο πια...μετά τις τελευταίες τρομακτικές ανατιμήσεις που έκαναν οι Γερμανοί δύσκολο τα Warwick στα 800 ευρώ να είναι καλύτερα από fender

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μαμηθεί με αυτό το ''αστείο''...είναι και άστοχο πια...

Σόρυ του μπρεικ δε νιους αλλά πάντα ήταν άστοχο.  :-\

Δεν έχουν σχέση τα όργανα.

Δεν είπα καλύτερα/χειρότερα και μη μου αρχίσεις τα ίδια με τον Γουοργουικπλέηερ...

Μια χαρά είναι όλα και ότι αρέσει στον καθένα.

Αλλά "κουβαλάνε" άλλα πράματα πάνω τους το καθένα.

Αλλιώς προσδιορίζονται (για να μην πω αυτοπροσδιορίζονται).

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ του μπρεικ δε νιους αλλά πάντα ήταν άστοχο.  :-\

Δεν έχουν σχέση τα όργανα.

Δεν είπα καλύτερα/χειρότερα και μη μου αρχίσεις τα ίδια με τον Γοργουικπλέηερ...

Μια χαρά είναι όλα και ότι αρέσει στον καθένα.

Αλλά "κουβαλάνε" άλλα πράματα πάνω τους το καθένα.

Αλλιώς προσδιορίζονται (για να μην πω αυτοπροσδιορίζονται).

 

Συμφωνώ σε όλα.Όταν όμως τα specs είναι ίδιου τύπου(ξύλα, τό να το άλλο,το παράλλο) τότε ίσως και να κάνεις κάποιες συγκρίσεις πάντα με κριτήριο το τι αρέσει σε σένα.

 

Φυσικά και δεν συγκρίνω τους warwick-o-humbuckers μου τους fender jazz.  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα.Όταν όμως τα specs είναι ίδιου τύπου(ξύλα, τό να το άλλο,το παράλλο) τότε ίσως και να κάνεις κάποιες συγκρίσεις πάντα με κριτήριο το τι αρέσει σε σένα.

Το τι αρέσει (και ο όγκος των πωλήσεων στον απανταχού καπιταλιστικό κόσμο) δεν προσδιορίζεται πάντα από τα specs.

Καταλαβαίνεις τι λεω. Mη λέμε τα ίδια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις τι λεω. μη λέμε τα ίδια.

Αι θινκ αι ντου.

 

Συγννώμη που υποχθονίως κύλησα το thread σε off topic σκοτεινά μονοπάτια  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου