Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε επιλογές για αγορά κεφαλής μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου οταν ενοεις μεταλ με γκαζια μπορεις να μας αναφερεις μερικες μπαντες να καταλαβουμε τι ενοεις;Στο λεω γιατι θα παιξει σοβαρο λογο για το αν θες λαμπα η οχι!Αν θες γκαζια σε φαση βρωμοστοουνερ στη φαση kyuss orange goblin η κ neurosis τοτε πας για λαμπα οποτε επιλογες οπως ashdown orange και ampeg ειναι μονοδρομος!Αν μιλαμε για γκαζια τυπου tool και γενικα πιο bright γκαζιων τοτε προτεινω ανεπιφυλακτα gallien krueger (τον 700 rb-ii εχω που σου προτεινω ανεπιφυλακτα) η καποιον hartke.Στα δικα μου αυτια οι Markbass και Ebs δεν ροκαρουν (ποσο μαλλον μεταλλιζουν)καθολου!ειναι για πιο βιρτουοζικα πραγματα αλλα κ παλι γουστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προτεινω ανεπιφυλακτα gallien krueger (τον 700 rb-ii εχω που σου προτεινω ανεπιφυλακτα) η καποιον hartke.

Πάρε έναν Gallien-Krueger 1001RB-II

Κι εγώ από τον 700άρη έχω εμπειρία (και έχω τον 400RB) αλλά απλώς είπα μιας και κι έχει τα φράγκα διαθέσιμα, να πάει ένα κλικ πιο πάνω στα watt.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν πάει σε τρανζίστορ και εγώ μαζί σας- GK. Έχουν «μέταλλο». Αλλά όπως σωστά είπε ο Fleaman, ας μας πει ο άνθρωπος κάναν ήχο/ παίκτη/ μπάντα που έχει στο μυαλό του, για να δώσει κατεύθυνση.   

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου οταν ενοεις μεταλ με γκαζια μπορεις να μας αναφερεις μερικες μπαντες να καταλαβουμε τι ενοεις;Στο λεω γιατι θα παιξει σοβαρο λογο για το αν θες λαμπα η οχι!Αν θες γκαζια σε φαση βρωμοστοουνερ στη φαση kyuss orange goblin η κ neurosis τοτε πας για λαμπα οποτε επιλογες οπως ashdown orange και ampeg ειναι μονοδρομος!Αν μιλαμε για γκαζια τυπου tool και γενικα πιο bright γκαζιων τοτε προτεινω ανεπιφυλακτα gallien krueger (τον 700 rb-ii εχω που σου προτεινω ανεπιφυλακτα) η καποιον hartke.Στα δικα μου αυτια οι Markbass και Ebs δεν ροκαρουν (ποσο μαλλον μεταλλιζουν)καθολου!ειναι για πιο βιρτουοζικα πραγματα αλλα κ παλι γουστα..

Σωστο :Λοιπον θα ελεγα κατι σαν αυτο το overkill

και κατι σαν αυτο επισης...http://www.youtube.com/watch?v=0OJYtkOzrVE  στο ποσο συμπαγες ειναι και πεντακαθαρο παραλληλα!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαγες και πεντακαθαρο πας καρφι για gallien!δεν θα μπορουσα να περιγραψω ετσι καλυτερα τον 700-rb ii!σιγουρα αποφευγεις orange και ashdown που βγαζουν σκοπιμη μουντιλα και γενικα αποφευγεις κατι με φουλ λαμπα!τωρα ο ampeg svt-4 μπορει υπο προυποθεσεις να παιξει καθαρα αλλα κ παλι ειναι πως θα κατσει στα αυτια σου.και οσον αφορα τους ampeg ειμαι απολυτοσ τσεκαρεις ΜΟΝΟ τον Svt-4 κανενα αλλο μοντελο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμπαγες και πεντακαθαρο πας καρφι για gallien!δεν θα μπορουσα να περιγραψω ετσι καλυτερα τον 700-rb ii!σιγουρα αποφευγεις orange και ashdown που βγαζουν σκοπιμη μουντιλα και γενικα αποφευγεις κατι με φουλ λαμπα!τωρα ο ampeg svt-4 μπορει υπο προυποθεσεις να παιξει καθαρα αλλα κ παλι ειναι πως θα κατσει στα αυτια σου.και οσον αφορα τους ampeg ειμαι απολυτοσ τσεκαρεις ΜΟΝΟ τον Svt-4 κανενα αλλο μοντελο!

 

Εμ... χμμμ... μετά από αυτά που άκουσα, τείνω να συμφωνήσω. Είναι πιο τight (σε γενικές γραμμές) ο GK και το τρανσίστορ, από κάτι με λάμπες- που η λάμπα έχει την τάση να «απλώνει» λιγάκι. 

 

Που να μπλέκεις και με λάμπες τώρα...Είναι πολλά και τα κιλά...  GK έχεις την ψήφο μου.

 

Βέβαια- μην ξεχνάς ότι αυτό που ακούς με τόοοοοοοσοοοοο όγκο, είναι ένα unison που βαράνε δύο κιθάρες και ένα μπάσο. Με τους κιθαρίστες αυτής της σχολής να έχουν φάει μια ελαφριά... πετριά με τον μπάσο, υποχθόνιο και χαμηλών συχνοτήτων ήχο  ;)   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια- μην ξεχνάς ότι αυτό που ακούς με τόοοοοοοσοοοοο όγκο, είναι ένα unison που βαράνε δύο κιθάρες και ένα μπάσο. Με τους κιθαρίστες αυτής της σχολής να έχουν φάει μια ελαφριά... πετριά με τον μπάσο, υποχθόνιο και χαμηλών συχνοτήτων ήχο  Wink   

 

Ισχυει απολυτα!Πιστευω ομως οτι καθε μπασιστας που σεβεται τον εαυτο του μπορει να ξεχωρισει κ να καταλαβει που τελειωνουν οι μπουκωμενες κιθαρες και που αρχιζει ο δικος του ρολος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βέβαια- μην ξεχνάς ότι αυτό που ακούς με τόοοοοοοσοοοοο όγκο, είναι ένα unison που βαράνε δύο κιθάρες και ένα μπάσο. Με τους κιθαρίστες αυτής της σχολής να έχουν φάει μια ελαφριά... πετριά με τον μπάσο, υποχθόνιο και χαμηλών συχνοτήτων ήχο  ;)     

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τον χρονο σας !Αλλα το unison τι ειναι ακριβως???????? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τον χρονο σας !Αλλα το unison τι ειναι ακριβως???????? ???

Unison είναι το να παίζουν τα ίδια riff κιθάρες και μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα βρηκα την υγεια μου παιδες και ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας...Κατεληξα σε εναν gallien grueger 1001 rb κεφαλη και προσωρινα τον εχω στην καμπινα 4Χ10 bugera της behringer μεχρι να αξιωθω να καμπινα της gallien grueger!!!!

Επαθα πλακα με την ποιοτητα της κεφαλης και τον τονο και την δυναμη που εχει...Αυτο που ηθελα!!

Cheers to everyone..... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου