Προς το περιεχόμενο

Ξεκινημα στο Κοντραμπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καιρος γαρ εγγυς συντροφοι! Αποφασισα μετα απο 7 χρονια φαγουρα πως ηρθε επιτελους η ωρα να ασχοληθω με τον ευγενη 4χορδο γιγαντα. Ψαχνω λοιπον για γνωμες και προτασεις ειδικα οσον αφορα την επιλογη οργανου.

 

Για να δωσω μια γενικη εικονα, ενδιαφερομαι κυριως για jazz-μοντερνο παιξιμο χωρις βεβαια να αποκλειω και μια μικρη γευση κλασσικου ρεπερτοριου, νομιζω ειναι αμαρτια να παιζεις db και να μη σκαμπαζεις απο arco καθολου. Ειμαι σε αναζητηση καποιου καθηγητη κοντα στην περιοχη μου ωστε να μπορεσω να κανω ενα ξεκινημα της προκοπης. Το budget για το οργανο ειναι σχετικα ρευστο ακομα αλλα κοιταμε για κατι οικονομικο, γυρω στο 1000ρικο.

 

Απο οσο εχω δει, οι επιλογες μου πανω κατω ειναι:

 

1) Μεταχειρισμενο απο ιδιωτη - χλωμο καθως αφενος δεν κυκλοφορουν και παρα πολλα οργανα, αφετερου θα προτιμουσα κατι στου οποιου την κατασταση και playability να εχω καποια εγγυηση. Θα ηθελα να αποφυγω τρεχαματα για εξτρα setup/επισκευες μετα την αγορα. Συν οτι οι περιορισμενες μου γνωσεις δεν ειναι αρκετες για να αξιολογησω το οργανο μονος μου με ασφαλεια.

 

2) Διαφορα φτηνα starter μπασα απο gear4music, Gedo music κλπ. Ειναι φτηνα, ερχονται με ενα υποτυπωδες set-up αλλα οτι σχολια/reviews εχω δει ειναι στην καλυτερη χλιαρα.

 

3) Thomann. Απο οσο ακουω, τα in-house μπασα τους ειναι ισως απο τα λιγα αξιοπρεπη σε  χαμηλες τιμες. Εχω δει τα εξης: Απο full ply το Τ111 ειναι τρομερα φτηνο και απο οσο ακουω καλυτερο απο τα αναλογα g4m κλπ, επισης full ply το Τ11 υποτιθεται λιγο καλυτερο. Διαβασα αρκετα καλα σχολια για το semi-solid T22 και περιπου στην ιδια τιμη υπαρχει το full solid Τ33 για το οποιο δεν εχω ακουσει κατι αλλα...το φοβαμαι λιγο για τοσο φτηνο. Να φανταστω το καπακι δεν θα ειναι carved αλλα pressed κλπ, ισως ειναι και πιο ευαισθητο σαν οργανο?

 

4) Mεταχειρισμενο απο καποιο specialty shop. Αυτο μου φαινεται ισως το καλυτερο σεναριο. Υπαρχουν 2-3 μαγαζια για κλασσικα εγχορδα εδω που βρισκομαι. Αν παρω κατι απο αυτους ερχεται σεταρισμενο και εγγυημενο, μπορω να δοκιμασω/δω το οργανο και εχω και καποιο τοπικο μαγαζι οπου μπορω να απευθυνθω για οτιδηποτε τυχον προκυψει. Το αρνητικο ειναι οτι ειναι λιγο θεμα τυχης το τι θα βρω - δεν εχουν πολλα οργανα σε stock, ποσο μαλλον στο budget μου. Απο βδομαδας θα κανω ενα γυρο και θα δω αν υπαρχει κατι αξιολογο.

 

 

Σε γενικες γραμμες απο οσο εχω ψαξει το μονο στο οποιο εχω καταληξει ειναι οτι θελω σιγουρα εβενο ταστιερα. Full carved σε αυτα τα χρηματα δεν παιζει, μπορω να βρω semi-carved μαλλον. Απο την αλλη σε αυτα τα χρηματα και για αυτα τα παιξιματα ενα ply ισως ειναι μια χαρα?

 

 

Οποιοσδηποτε εχει καποια προταση, συμβουλη ή γνωμη πανω στις επιλογες που ανεφερα, αλλες επιλογες/μαρκες η απλα γενικες συμβουλες για καποιον που σκεφτεται να ξεκινησει θα ημουν ευγνωμων!

 

 

Αυτα για τωρα, σορυ για το κατεβατο και παρτε και ενα vid για να περναει η ωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλες τις απορίες σου θα στις λύσει ο THOD. Στείλε του ενα pm (αν δεν εμφανιστεί on line) και θα σε κατατοπίσει πλήρως.  

 

ΕΔΙΤ: Φυσικά «σιδεροκέφαλος» και καλή αρχή. Είναι ζόρι (αλλά και τρέλα) το μεγάλο κούτσουρο  :D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κοντραμπασίστες είναι 2 φορές μπασίστες καλή αρχή και κουράγιο, και έβενο ταστιέρα και μπατζετ στο 1000ρικο θα είναι ένα μπάσο που θα το βαρεθείς γρήγορα αφού θες να παίξεις και jazz άλλωστε το κόντρα είναι ένα όργανο που το επιλέξαμε για τον ΚΑΛΟ του- ιδιαίτερο ήχο του πάντα θα παίζεις καλύτερα με το ηλεκτρικό (2πλάσια ταχύτητα , παίζεις εύκολα σε όλες τις οκτάβες κλπ ) η γνώμη μου είναι να 2πλασιάσεις το μπάτζετ και να πάρεις ένα μεταχειρισμένο όργανο της προκοπής (μην κολώνεις με τισ γρατζουνιές είναι ωραίες :P ) ένα 3/4 γερμανικό και ένα δοξαράκι στα 200 για αρχή είναι ότι πρέπει (αν το μετανιώσεις δεν θα χάσεις πολλά φράγκα αφού μεταχειρισμένο πάνω κάτω όσο το πάρεις θα το δώσεις και αν το βαρεθείς δεν θα 

είναι μετά από 5 χρόνια για να χάσεις τα φράγκα σου μετά από 5 χρόνια θα είσαι αρκετά καλός)

τώρα τι μάρκα θα είναι κτλπ είναι και θέμα γούστου θα σου πρότεινα να βρεις πρώτα ένα καλό δάσκαλο και να το ψάξετε μαζί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks sabbath - το budget οπως ειπα ειναι ψιλο-ρευστο αλλα το να διπλασιαστει ειναι μαλλον αδυνατο. Συμφωνω πολυ με αυτο που ειπες για το μεταχειρισμενο. Δε φοβαμαι τις γρατσουνιες (mojo ναουμ) και για αυτο νομιζω οτι η επιλογη (4) ειναι ισως η καλυτερη. Ενα τετοιο μπασο οταν σε 1,2,5 χρονια αποφασισω να το διωξω θα χασω πιθανοτατα λιγοτερα απο οτι αν εδιωχνα ενα καινουριο οργανο. Ξερω οτι σε αυτα τα μαγαζια που ανεφερα σκανε μυτη κατα καιρους διαφορα ευρωπαικα οργανα (τσεχικα κλπ) τα οποια ισως ειναι στα χρηματα που διαθετω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και απο μένα  :)

 

1.Για επιλογή μπάσου

Μια λύση είναι να πάρεις κάτι φθηνό μεταχειρισμένο , για να τσεκάρεις αν σου αρέσει το όργανο και έχεις τη διάθεση να προχωρήσεις και μετά πας σε κάτι καλό .

πχ 

http://www.aggeliopolis.gr/dodecannisa/Kontrampaso_11013378.htm

 

μια άλλη λύση είναι τα christopher που είναι καλά και οικονομικά όργανα .

http://www.thomann.de/gr/christopher_db_103_kontrabass_34.htm

 

2.Τσέκαρε λίγο αυτά τα video http://www.driveadoublebass.com/michael-klinghoffer

 

έχουν σχέση με την ανατομία του σώματος , τον τρόπο που κρατάς το όργανο και γενικότερα παίρνεις μια ιδέα ως προς τη φιλοσοφία του οργάνου .

 

3.Αν βρίσκεσαι Αθήνα με κλειστά τα μάτια , πήγαινέ για μαθήματα στον fergus currie.

Είναι κορυφαίος και τρομερά ανοιχτός στη μουσική .Θα σε βοηθήσει  σε οποιοδήποτε στυλ σου αρέσει  ;)

http://www.readnews.gr/newsvideoRS6thvxgPgI_fergus-currie-music-for-strings-promo-video.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks - θα το εχω υποψην το Christopher. Τα βιντεακια του Klinghoffer εχω αρχιζει να τα χαζευω εδω και μερικες μερες, μου πεταχτηκαν στα πλαινα καθως ακουγα Karr, νομιζω ο Klinghoffer ηταν μαθητης του?

 

Τελος ξεχασα να διευκρινησω, δεν βρισκομαι στην Αθηνα αλλα στη Βρετανια οποτε και για δασκαλο/οργανο ψαχνω αναλογα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks - θα το εχω υποψην το Christopher. Τα βιντεακια του Klinghoffer εχω αρχιζει να τα χαζευω εδω και μερικες μερες, μου πεταχτηκαν στα πλαινα καθως ακουγα Karr, νομιζω ο Klinghoffer ηταν μαθητης του?

 

Τελος ξεχασα να διευκρινησω, δεν βρισκομαι στην Αθηνα αλλα στη Βρετανια οποτε και για δασκαλο/οργανο ψαχνω αναλογα. :)

 

Είσαι Αρχοτας  ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδυσσεα αν θες να παιρνεις σωστα παραδειγματα, ασε τις πιπεριες, τα μπαχαρια και τα λονδινα  ;D και προσπαθησε να καταλαβεις, πως μπορει ενα παιδακι απο την Καλαματα, να κανει τη μουσικη υφηλιο, σε καναδυο χρονια να μιλαει για αυτον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οδυσσεα αν θες να παιρνεις σωστα παραδειγματα, ασε τις πιπεριες, τα μπαχαρια και τα λονδινα  ;D και προσπαθησε να καταλαβεις, πως μπορει ενα παιδακι απο την Καλαματα, να κανει ολη τη μουσικη υφηλιο, σε καναδυο χρονια να μιλαει για αυτον.

 

 

 

Εκτός από το σαγόνι που μου έπεσε κάτω... αν και λίγο off θα ήθελα να δηλώσω τούτο:

 

Νομίζω ότι θα είναι τρομερό κρίμα, μια ταλεντάρα τέτοιου μεγέθους (η Χ ταλεντάρα αυτού του βεληνεκούς), να κάτσει στην Ελλάδα και να χαντακωθεί (εντός ή εκτός εισαγωγικών το χαντακωθεί).

 

Η νέα γενιά έχει βγάλει μουσικούς διαβασμένους, καταρτισμένους, χεράδες, ταλαντούχους, που χαίρεσαι να τους ακούς.

 

Μακάρι αυτά τα παιδιά να βρούνε τον δρόμο τους προς τα έξω. Να βρουν τις κατάλληλες συνθήκες, περιβάλλον, ευκαιρίες, συνεργασίες για να ξεδιπλώσουν αυτό που έχουν.       

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου