Προς το περιεχόμενο

Ξεκινημα στο Κοντραμπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα Σπυρο το παλληκαρι εχει φοβερα fluid παιξιμο, εξαιρετικη συνεχεια στις γραμμες του. Εγω κατσε να μπορω να παιξω μια Ντο ματζορε in tune μεχρι του χρονου και καλα ειμαστε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Bumpz. Σκεφτομαι να κανω την αγορα εντος των ερχομενων ημερων. Εκανα ενα ψαξιμο τις τελευταιες 2 βδομαδες και ιδου το αποτελεσμα:

 

Και στα δυο specialty shops που επισκεφτηκα οι ανθρωποι ηταν εξυπηρετικοτατοι, μου δωσανε αρκετες συμβουλες (μου επιβεβαιωσαν αυτο που υποψιαζομουν, οτι για jazz παιξιματα ειδικα καλο θα ηταν να τα σκασω για ebony fretboard ωστε να μπορει να πλαναριστει χωρις προβληματα) και μου ειπαν οτι ευχαριστως να παρω καποιο μπασο online απο σοβαρο μαγαζι (μου ανεφεραν οι ιδιοι τον thomann) και να τους το παω για set-up. Δυστυχως δεν βρεθηκε κατι μεταχειρισμενο στο budget μου σε αυτα τα 2 μαγαζια. Οι επιλογες που μου δωσαν αυτοι για καινουριο ειναι Stentor Student 1 (full ply, ebonized) λιγο κατω απο χιλιαρικο, Antoni (ιδια specs/τιμη) και Stentor Student 2 (semi solid, ebony) περιπου στα 1500. Τζιφος δηλαδη.

 

Επικοινωνησα και με Thomann για το Christopher που φαινοταν καλη περιπτωση και μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει σε stock και για να το φερουν θελουν τουλαχιστον 6 μηνες!

 

Με αυτα τα δεδομενα, με βλεπω να καταληγω στο Thomann 22 - εχει εβενο ταστιερα και solid καπακι. Απο οτι μου ειπαν, ειναι Ρουμανικο Hora, ουσιαστικα αυτο εδω http://www.hora.ro/student_solid_top_dbass.html

Εχω διαβασει αρκετα καλα λογια για το συγκεκριμενο online. Διαβασα επισης οτι το set-up του thomann ειναι αρκετα basic - τα μπασα ερχονται σε playable κατασταση αλλα οχι στο full του δυναμικου τους.

 

Οποτε το σκεπτικο μου ειναι:

1) Παιρνω τωρα το 22 μαζι με μια θηκη, ξεκιναω να ασχολουμαι.

2) Σε μερικους μηνες και οταν υπαρχει χρημα το παω σε τοπικο μαγαζι για να το στρωσουν + να μπουν καποιες αξιοπρεπεις χορδες. Μεχρι τοτε φιλοδοξω να εχω και μια ιδεα σχετικα με το τι tension και υλικο θελω.

 

 

Σκεψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου