Προς το περιεχόμενο

Του λες ότι δεν είναι αρκετά καλός κιθαρίστας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Συγνώμη αν είναι λάθος η τοποθέτηση του θρεντ - μετακινείστε το όπου νομίζετε)

 

Λοιπόν. Έχω έναν γνωστό. Ο οποίος σαν κιθαρίστας δεν είναι καλός. Μπορεί να γίνει στο μέλλον, αν καταλάβει πέντε πράγματα. Αλλά μέχρι τώρα για τον ένα χρόνο που παίζει, δεν είναι καλός. Τι σημαίνει αυτό: Κακός χρόνος. Λάθος πιασίματα και πενιές. Δάχτυλο πάνω στο τάστο, πενιά σε μια χορδή και ακούγονται άλλες δύο, καθόλου βιμπράτο / sustain.

 

Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι νομίζει ότι είναι καλός. Και παρεξηγείται όταν του λες ότι δεν παίζει κάτι καλά (αν του πεις ότι δεν παίζει καλά γενικώς και θέλει πράκτις, σου κόβει και την καλημέρα).

 

Να σημειώσω επίσης ότι είναι μανιακός του Internet για την κιθάρα, τα αποστηθίζει όλα αλλά καταλαβαίνει τα μισά απ'ότι διαβάζει. Μπορεί να σου κάνει ανάλυση ενός σόλο και περιμένεις να πιάσει την κιθάρα να ακούσεις τον Θεό τον ίδιο, και μόλις που συγκρατείς τα γέλια σου.

 

Επίσης, ο άνθρωπος αυτός έχει έναν πολύ καλό μισθό. Και χώνει τρελλά χρήματα σε κιθάρες και ενισχυτές καθώς (λέει ότι) παίζει και μπάσο. Έχει ήδη τρία-τέσσερα όργανα και δυο τρεις ενισχυτές. Προχθες λοιπόν μου λέει ότι έχει κανονίσει ταξίδι να πάει στην Ελβετία να αγοράσει μια Vigier - μιλάμε για χιλιάδες ευρώ - καθώς "αυτές είναι οι μόνες κιθάρες που βγάζουν ακριβή και καθαρό ήχο στα τάστα". Σκεφτόταν και για Suhr αλλά τις απέρριψε - προφανώς διάβασε καμια παπαπιά στο ίντερνετ. Από πλευράς μου, το μόνο που κατάφερα ήταν το σπινθηροβόλο μεν, απορημένο δε, βλέμμα της αγελάδας.

 

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα ρε Ray χαλασες τοση ωρα να γραψεις ολο αυτο το κειμενο για παρτη του?

Γραφτον στα μπαλακατσικια σου και μην ασχολεισαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες του ευγενικά τις σκέψεις σου.Όλες όμως.

 

Έδειξα υπερβολική ανοχή στον τύπο κιθαρίστα που περιγράφεις,ίσως διότι δεν είναι αρκετός καιρός που σοβαρεύτηκα κάπως και αντιμετωπίζω τα πράγματα με περισσότερο επαγγελματισμό.Πλέον στις 3-4 παρατηρήσεις τον γράφω.ΕΚΤΟΣ και αν είναι ταπεινός και καλόψυχος.Εκεί αυθόρμητα βγαίνει να αφιερώσεις ώρα για το καλό του.

 

Πες του να ανεβάσει βίδεο youtube και να περιμένει κριτική.Μόνο έτσι θα πειστεί ότι έχεις δίκιο.

 

Για την ακρίβεια τα πράγματα είναι άσχημα....αν δεν μπορεί να προσγειωθεί και να πολεμά μέρα με τη μέρα τις κακές συνήθειες με υπομονή, μεράκι και ασκώντας όλη την αυτοκριτική την οποία χρειάζεται,ΔΕΝ πρόκειται να βελτιωθεί.

 

Άλλο ερώτημα:Είστε τόσο καλοί φίλοι ώστε να μην θες/μπορείς απλά να τον αγνοήσεις;

 

Εdit:Τώρα είδα ότι είναι παπαγάλος.Ούτε αυτό βοηθά την εξέλιξη.Είναι σύνηθες σφάλμα να νομίζει κάποιος οργανοπαίχτης ότι παίζοντας τα ίδια πάνω κάτω αποστηθισμένα ριφ κάθε μέρα επί πολλές ώρες σπάει τα όρια του.Αντίθετα 30 λεπτά εγκεφαλικού στριμώγματος πάντα αποδίδουν.  ;)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε, ένας χρόνος δεν είναι και ικανό χρονικό διάστημα να γίνει κάποιος Σατριάνης! Άρα και εσύ πρέπει να κρίνεις την πρόοδό του σχετικά με το πόσο καιρό ασχολείται, με ή χωρίς δάσκαλο κλπ...

Τώρα αν ο ίδιος νομίζει οτι μέσα σε ένα τόσο μικρό χρονικό διάστημα θα γίνει Gallagher, στείλ τον να μπεί σε καμία μπάντα και στην πρώτη πρόβα θα καταλάβει οτι κάτι δεν πάει καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι φίλος μου. Είναι, όμως, πολύ φίλος, εκτός μουσικής, άλλων μουσικών - μπασίστας, ντράμερ - με τους οποίους παίζω / κάνω παρέα κι εγώ. Όταν παίζει μαζί τους μάλιστα (ο ντράμερ αρχάριος και το ξέρει, αλλά παίζει δύο πραγματάκια, ο μπασίστας έμπειρος) τους τη λέει για διάφορα τεχνικά. Την πρώτη φορά που τον είδα / τζάμαρα μαζί του, με είχαν παρακαλέσει μάλιστα να μην τσαντιστώ με το στυλάκι του.

 

Ισως κατι σου διαφευγει... ;)

 

Για πες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως κατι σου διαφευγει... ;)

...Το οτι ο τυπος κανει την πλακα του (οπως ολοι μας) και διαθετει τα ωραια του (πολλα) λεφτα για το χομπι του, και καλα κανει. Το προβλημα ποιο ειναι δεν καταλαβα. Ουτε απο την τσεπη μας αγοραζει, ουτε στην μπαντα μας ειναι, οποτε τι ακριβως ειναι αυτο που σε χαλαει?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το οτι ο τυπος κανει την πλακα του (οπως ολοι μας) και διαθετει τα ωραια του (πολλα) λεφτα για το χομπι του, και καλα κανει. Το προβλημα ποιο ειναι δεν καταλαβα. Ουτε απο την τσεπη μας αγοραζει, ουτε στην μπαντα μας ειναι, οποτε τι ακριβως ειναι αυτο που σε χαλαει?

 

Μα δεν σημαίνει τίποτα το ότι κάνουν την πλάκα τους.Γιατί εγώ που εκνευρίζομαι με κάτι τέτοιους νομίζεις πως είμαι ο jaco και οι υπόλοιποι -στο συγκεκριμένο που μου'ρχεται κατα νου- σχήμα έπαιζαν με τον james brown;

 

Όταν ο άλλος δεν ξέρει και δεν θέλει να ακούσει κριτική η οποία πρωτίστως προορίζεται για το δικό του καλό και μετά για τα αυτάκια και την διάθεση των άλλων,φυσικά και ενοχλείσαι.

 

Παρεπιπτόντως...ο δίκος μου φίλος θέλει fender custom shop λέει.Η gibson δεν μεταφράζει σωστά το παίξιμο του  ;D ;D ;D ;D ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα θα με ενοχλουσε αν ηταν στην μπαντα μου. Αλλα απ'οτι καταλαβα, ουτε στου Ray την μπαντα ειναι ουτε τιποτα, απλα σχολιαζουμε οτι δεν ξερει να παιζει και οτι νομιζει οτι παιζει παπαδες και οτι θελει να χαλασει πολλα λεφτα για να αγορασει ενα Moog....sorry,μια κιθαρα καποιας ακριβης μαρκας... ;D

Ε και? Μαγκια του.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου