Προς το περιεχόμενο

Του λες ότι δεν είναι αρκετά καλός κιθαρίστας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ηχογραφηση ή βιντεο ή κατι τετοιο ειναι προφανως η καλυτερη λυση! Εστω και με προφαση ενα απλο τζαμαρισμα. Δυο τρεις ληψεις στο ιδιο κομματι θα βοηθουσαν περισσοτερο μαλλον στη συγκριση ;)

Απο εκει και περα το χαος! Τη λυση με το γιουτουμπι τη θεωρω λιγο βαρβαρη!

 

Οφφ δι ρεκορντ: το ποσα χαλαει για την ευχαριστηση του ο καθενας ειναι προβλημα δικο του και της τσεπης του. Τωρα αν δεν ταιζει τα παιδια του για να παρει κι αλλο οργανο χτυπα τον ;D

Αμα μου περισσευανε μπορει να χαλαγα και εγω. Το ιδιο ανεκτα θα επαιζα ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ray ο εν λόγο κύριος να υποθέσω ότι είναι over 40; (Η ερώτηση είναι γενικού περιεχομένου και όχι απόπειρα εκμαίευσης της ταυτότητας του).

Ναι. +/-2

αφου ειναι τρελος με τον ιντερνετικο κοσμο της κιθαρας, ειναι πολυ πιθανο να διαβασει και αυτο το θεμα παντως. ;)

Δεν ζω στην Ελλάδα και ούτε αυτός.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Τέρυ.

 

Έχω συναντήσει αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων οι οποίοι έχουν τσακωθεί με την αυτογνωσία. Η παρουσία τους δε, επεκτείνεται και εκτός καλλιτεχνικού πεδίου.

 

Πρόκειται περί μιας ειδικής συνομοταξίας ανθρώπων οι οποίοι έχουν, από πολύ νωρίς, αποκλείσει την πιθανότητα να μην είναι τόσο εκπληκτικοί (μουσικοί, συζητητές, επιστήμονες, φιλόσοφοι κλπ.) όσο νομίζουν. Συνήθως διαστρεβλώνουν την οποιαδήποτε αρνητική κριτική  ("με ζηλεύουν", "δεν εννοούν εμένα", "τι να ξέρει αυτός" κλπ.) ενώ η θετική ενισχύεται σε επίπεδα παραμόρφωσης.

 

Ειδικά στον δικό μας τομέα, το φαινόμενο έχει αυξηθεί ιδιαιτέρως με την άνθιση του διαδικτύου καθώς δίνει τη δυνατότητα να διατηρείται η ψευδαίσθηση με ποικίλους τρόπους αλλά και λόγω αποχής από φυσικές δραστηριότητες (παίξιμο με μπάντα π.χ.)

 

Το πολύ ενδιαφέρον είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι τείνουν να δημιουργούν ομάδες με ομοίους τους και να ανταλλάσσουν υπερβολικές φιλοφρονήσεις ΜΟΝΟ μεταξύ τους. Έχω ένα πολύ ωραίο παράδειγμα ενός ανθρώπου στο soundcloud, ο οποίος είναι επιεικώς πολύ μέτριος μουσικός και όποτε ανεβάζει κομμάτι του, ενώ μπορεί να μαζέψει 100 plays ας πούμε, συλλέγει 150+ υπερβολικά θετικά σχόλια/likes, από την κλειστή ομάδα του και μόνο.

 

Όσον αφορά το ερώτημα του τίτλου τώρα: Δεν του λες τίποτα. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να του γίνεις (πιο) αντιπαθής.

 

Αν θέλετε, μετά, να συζητήσουμε και για τους ανθρώπους που πάσχουν από την ακριβώς αντίθετη διαταραχή.  ;D

 

 

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που του λείπει και είναι το πιο σημαντικό απ' όλα είναι το ''κίνητρο'',για ποιο λόγο να μάθει κιθάρα???Εάν δει ή καθίσει με 2-3 καλούς κιθαρίστες,από κοντά,όχι να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα ούτε να του υποδείξουν, απλά εκεί που κάθονται παρέα κάποιος παίζει κάτι,και τον βλέπει,κάποιος άλλος,παίζει κάτι άλλο τυχαία,αυτός όμως το βλέπει,εδώ είναι και το σημείο που μπορεί  να μπει στο νόημα του κόσμου της κιθάρας.Αυτό όμως πρέπει να γίνεται συχνά,δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία και τύχη από το να είσαι κοντά σε πολύ καλούς μουσικούς. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Όσον αφορά το ερώτημα του τίτλου τώρα: Δεν του λες τίποτα. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να του γίνεις (πιο) αντιπαθής.

 

Και εγώ εκεί θα ήθελα να εστιάσω- σε αυτό που λέει ο Σπύρος: Δεν θα βγάλεις άκρη. Κάνε την προσπάθεια σου αλλά κράτα μικρό καλάθι.

 

Άνθρωπος σε αυτή την ηλικία που δεν έχει αντίληψη για αυτό που κάνει, δύσκολα θα έρθει στα ίσια (ακόμα και αν παίζει μόνο έναν χρόνο κιθάρα).

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, δεν είναι τα χέρια που δεν σε αφήνουν να παίξεις. Είναι το μυαλό.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι που τείνουν να αυτοπροβάλονται συνήθως προσπαθούν ασυνείδητα να καλύψουν κάποια εσωτερική ανεπάρκεια, κρίβουν την έλλειψη αυτοπεποίθησης και επειδή δεν είναι εύκολο να είσαι τόσο καλός σε κάτι που να δικαιολογείται επαρκώς η αυτοπροβολή πιάνονται απ' όπου μπορούν. Σε κάποιες περιπτώσεις γίνονται εκνευριστικοί αλλά τελικά πρόκειται για ψυχολογικό πρόβλημα.

 

Μην ασχολείσαι, δεν είναι δουλειά σου να τον βοηθήσεις, αν δεν είναι πολύ καλός φίλος σου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμμ νομίζω τα βλέπεις με κακό τρόπο τα πράγματα ....

1 . Αν είσαι φίλος του ίσως μπορέσεις να παίξεις σύντομα με μια vigier....

2. Όλοι κάποια στιγμή μαθαίνουν να παίζουν κιθάρα της προκοπής δεν είναι δα και τόσο δύσκολο όργανο πόσο μάλλον  αν έχουν την οικονομική ικανότητα για μαθήματα όπως ο φίλος σου.

3. Όταν βαρεθεί την vigier και θα θέλει να την πουλήσει... για πάρει καστούμι σοπ πι αρ ες ε εγώ εκεί θα είμουν να περιμένω...

4. Πιθανώς λόγω χρημάτων να έχει πολύ καλύτερο ήχο από άλλους κιθαρίστες σύντομα...

5. Των 99% των κιθαριστών αποτελεί ακριβώς την ίδια περίπτωση όσον αφορά την αυτογνωσία so what.... αφού το ευχαριστιούντε και είναι χαρούμενοι ποιος ο  λόγος να γκρινιάζουμε άλλωστε δεν είναι διαγωνισμός η μουσική .... (μουχαχαχαχαχα! :P)είναι κάτι να που υπάρχει και διασκεδάζουμε με αυτό.

6. Εγώ  ως καλός άνθρωπος θα του έλεγα να αγοράσει διάφορα πεταλάκια διαφιμίζοντας τα ως φοβερά  για  να μπορώ να τα δοκιμάζω .

7.Εν τέλη μόνο ευγνωμοσύνη σε αυτούς τους ανθρώπους θα πρέπει να έχουν πολλές εταιρίες κιθαρών και οι υπόλοιποι φτασμένοι κιθαρίστες διότι πολύ απλά κάνοντας  την "αγορά" πολύ μεγαλύτερη έχουν κατέβει πολύ οι τιμές  .......

8. Υ.Γ. ΚΡΑΞΤΟΝ μην μασάς ....όπως είναι η μουσική μια διασκέδαση έτσι είναι και το κράξιμο....     bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, οι Vigier δεν με ενδιέφεραν ποτέ. Από την άλλη μια custom PRS.... Διαόλια μου βάζεις...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου