Προς το περιεχόμενο

Του λες ότι δεν είναι αρκετά καλός κιθαρίστας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με τον Jazzjoker. Ακριβως οπως τα γραφει.

 

 

Απο κει και περα.

 

-Κρατα καλη σχεση μαζι του,θα εχεις συχνα την ευκαιρια να δοκιμαζεις πανακριβο εξοπλισμο (μπορεις πχ καλλιστα το "X Super Douber Boutique" πεταλι των 999 ευρω που δεν το φερνει κανενας και δεν μπορεις να το ακουσεις απο κοντα,να τον ψησεις να το παραγγειλει)

-Ισως να του πουλησεις κιολας καποτε κατι ακριβο που δεν χρειαζεσαι πια

-Μην γινεις ο "κακος" της παρεας λεγοντας του την αληθεια,η αντιδραση του θα ειναι πολυ πιο υπερβολικη απ οσο φανταζεσαι (δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβει τι του λες,θα περασει σε αντεπιθεση)

-Σκεψου οτι υπαρχουν τετοιοι οι οποιοι δουλευουν και επαγγελματικα,και μαλιστα χωρις να δωσουν ευρω σε αξιοπρεπη εξοπλισμο,και ειναι ετοιμοι ανα πασα στιγμη (και το κανουν) να ειρωνευτουν και να προσβαλλουν οποιονδηποτε δουλευει τριγυρω τους (και οχι μονο) και ειναι μερικα ετη φωτος μακρια τους σε επιπεδο. Εκεινους τι τους λες?

-Απεφευγε ομως να παιζεις μαζι του εστω και για καναν καφε,θα διαλυσει το νευρικο σου συστημα (αυτος,οχι ο καφες  ;D)

-Μολις παρει τη vigier πεστου οτι πραγματικα αυτη η κιθαρα ηταν η ιδανικη επιλογη γιατι απελευθερωσε το παιξιμο του,σαν να φτιαχτηκε ειδικα για τα χερια του. Δεν θα κερδισεις κατι αλλα θα χαρει και θα σε συμπαθησει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για την περιπτωσάρα δεν έχω κάτι να προσθέσω. Απλά μου φαίνεται κάπως αθεράπευτη, με μοναδική μελλοντική προοπτική να γίνει ακόμη μεγαλύτερος gear collector βυθιζόμενος όλο και περισσότερο στους μύθους του web και στην επιδειξιομανία σε φίλους και στο ίντερνετ, αντί να εστιάσει στην τεχνική του και να διαμορφώσει μια σωστή μουσική αντίληψη. Αν η μετριοπάθεια και οι σωστές προτεραιότητες (μουσικές & μη) δεν βρίσκονται ιδιαίτερα στα χαρακτηριστικά του, δε νομίζω πως μπορείς να τον αλλάξεις όσο η στρεβλή αντίληψη των πραγμάτων είναι εδραιωμένη τόσο βαθιά μέσα του.

 

4. Πιθανώς λόγω χρημάτων να έχει πολύ καλύτερο ήχο από άλλους κιθαρίστες σύντομα...

 

8. Υ.Γ. ΚΡΑΞΤΟΝ μην μασάς ....όπως είναι η μουσική μια διασκέδαση έτσι είναι και το κράξιμο....     bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

4. Δεν έχει άμεση σχέση, κι αυτό επισημαίνεται κι εδώ: πως ο ακριβός εξοπλισμός σε καμία περίπτωση από μόνος του δεν εγγυάται καλύτερο ήχο από κάποιον που δεν τον έχει.

 

8. Δηλαδή και το κράξιμο είναι διασκέδαση?  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως δεν εχεις να κανεις μονο με ενα κακο μουσικο(μπορει να μη φταιει κι αυτος, δεν το' χουν ολοι), αλλα με ενα υπερμετρα εγωιστη ανθρωπο, ο οποιος θα σε ενοχλουσε ετσι κι αλλιως οπου και να τον συναντουσες. Θα αφηγηθω με συντομια κατι αντιστοιχο, το οποιο συνεβη προσφατα. Σχολωντας περασα απ' το εργαστηριο φιλου μου οργανοποιου(λαικων οργανων) για να παμε για καμμια μπυρα και μου ειπε να περιμενουμε γιατι θα ερχοταν καποιος να του δειξει κατι. Σε λιγο ηλθε ενας ανθρωπος, που εβγαλε απο μια θηκη ενα μπουζουκι το εδειξε στο φιλο μου και του ειπε: Μαστορα, τη γνωμη σου. Το οργανο ηταν οτι πιο κακοτεχνο εχω δει σε κατασκευη, ολα ηταν λαθος. Το επιασε ο ανθρωπος στο χερι του και το κοιτουσε αμιλητος. Ο αλλος οσο περνουσε η ωρα, φορτωνε: Το ανεβασα σ' ενα φορουμ και παθανε πλακα...Ο δικος μου, προφανως σε δυσκολη θεση, αρχισε να μουρμουριζει...Ναι αλλα εδω δεν...Ο κατασκευαστης, το χαβα του: Εχω δυο υποψηφιους αγοραστες...Με παρακαλανε...Τελικα εφυγε πολυ τσαντισμενος γιατι η γνωμη του φιλου μου τον δυσαρεστησε. Αργοτερα συζητωντας καταληξαμε σ' αυτο που ειπα στην αρχη. Ειναι ο εγωισμος αυτος που θα σου επιτρεψει η θα σε αποτρεψει απ' το να βελτιωθεις σ' αυτο με το οποιο ασχολεισαι, ειτε λεγεται κιθαρα, ειτε οργανοποιια, ειτε...καλαθοπλεκτικη.  

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για την περιπτωσάρα δεν έχω κάτι να προσθέσω. Απλά μου φαίνεται κάπως αθεράπευτη, με μοναδική μελλοντική προοπτική να γίνει ακόμη μεγαλύτερος gear collector βυθιζόμενος όλο και περισσότερο στους μύθους του web και στην επιδειξιομανία σε φίλους και στο ίντερνετ, αντί να εστιάσει στην τεχνική του και να διαμορφώσει μια σωστή μουσική αντίληψη.

4. Δεν έχει άμεση σχέση, κι αυτό επισημαίνεται κι εδώ: πως ο ακριβός εξοπλισμός σε καμία περίπτωση από μόνος του δεν εγγυάται καλύτερο ήχο από κάποιον που δεν τον έχει.

 

 

You bet... Όσο περισσότερα super duper όργανα, ενισχυτές και λοιπός εξοπλισμός, τόσο χειρότερα παιξίματα. Μάλλον κάπου στο μυαλό τους έχουν: όργανο 5.000 ευρώ= ακούγομαι Vai, Benson, ο Χ παικταράς. Όταν όμως τα χέρια σου δεν... με ότι και να παίξεις, λάσπη θα ακουστείς.

 

Και πραγματικά ορισμένοι από αυτούς είναι (κυριολεκτικά) δυσφήμηση για τα όργανα/ μηχανήματα που παίζουν.  

 

Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις στην κατηγορία- προσωπικά γνωρίζω και τέτοια άτομα, φοβερούς μουσικούς. Έχουν μπόλικες οργανάρες, αλλά και παίζουν.

 

Ή εναλλακτικά μπορεί να είναι συλλέκτες, αλλά σου λένε «εγώ γρατζουνάω και μαζεύω από χόμπι».

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη λύση είναι να τον φέρεις υποχθονίως σε επαφή με κάποιον πραγματικά δεξιοτέχνη ο οποίος να του κάνει παρατηρήσεις.Αν δεν τον σέβεται και αυτόν....δεν τα παίρνει τα γράμματα ;D

 

Εγώ πάντως που καιρό ξίνιζα με παρόμοια κατάσταση,τα'χωσα αλλά δεν έγινε τίποτα...απλά αδιαφόρησε.

 

Απλά όταν τυχαίνει και τζαμάρουμε που και που και βάζω τέρμα το μπάσο  8)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ολοι μας έχουμε 1-2 τετοιους θεωρητικούς που δεν τα πάνε καλά στην πράξη.

 

Αν είναι φίλος... καλή διάθεση και εξαφάνιση κάθε ίχνους ανταγωνισμού. Βοηθάει βέβαια και η ηλικία... μαλακώνουμε όλοι με τον χρόνο. Αν δεν είναι φίλος, όπως σου κάτσει. Live and let live.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παιζει μαζι σου και δεν επηρεάζει  αυτο που θες εσυ να κανεις αρνητικά, δεν του λες τιποτα.Γιατί να γινεις ο κακός της υπόθεσης?

 

Αν θες παντως μπορεις να το κανεις εμμεσα πχ κατι τετοια τυπακια παπαγαλιζουν stock αποψεις της κιθαριστικής lingo οποτε εκει μπορεις να τους πιασεις....για παραδειγμα βαλε μια φραση απο πχ malmsteen(κιθαριστας που πολυ αγαπουν να..μισουν) και εκθειασε πχ στοιχεια του παιξιματος του οπως vibrato και bending,αυτος οντως noobας θα σου πει την αποψη της μαζας πχ δεν εχει συναισθημα ειναι μονο ταχυτητα κτλ κτλ κτλ...οταν το κανει λοιπον προκαλεσε τον να παιξει μια απλη φραση (η καλυτερα μια νοτα)του YJM οπως αυτος καθοτι εσυ δεν μπορεις με τιποτα να το καταφερεις(αυτο θα τον κανει να τσιμπησει ειδικα αμα του πεις οτι εσυ δεν μπορεις καθοτι εγωιστακος) οποτε θα το προσπαθησει.Μετα βαλτον να συγκρινει και αν ειναι τοσο πορωμενος που να τα ακουσει ιδια τοτε παρατα τον.Πες του οτι ειναι πολυ μεγαλη μουρη και αστον να χαιρεται.Αν ομως αρχισει να βλεπει διαφορες τοτε ισως να μπει στο τριπακι να ψαξει να βρει τροπους για να τις εξομαλυνει.....

 

Αν θες τη γνωμη μου ομως οποιος πραγματικά θελει να μαθει ειναι ο ιδιος ο ποιο αυστηρος κριτης του εαυτου του....οποτε ο φιλος σου δεν εχει τετοιες προθεσεις...μην το πολυκουραζεις 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορω να καταλάβω πως γίνεται να παιζει τόσο χαλιά όσο λες και να μην έχει καταλάβει τίποτα.. Μήπως και αυτός περιμένει να βελτιωθεί μιας και παιζει μικρο χρονικό διαστημα και ταυτόχρονα εσύ είσαι αυστηρός μαζί του;

Αν πάντως είναι γενικά κακός σαν άνθρωπος γιατί ασχολεισαι μαζί του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου