Προς το περιεχόμενο

Floyd Rose set up


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.

 

Μπορεί και τα ελατήρια να μην κάνουν καλή δουλειά

+1  Οι ιδιότητες των ελατηρίων είναι πολύ σημαντικές (δεν είναι όλα τα ελατήρια ίδια...) ένα ελατήριο που υπόκειται έστω και στην παραμικρή παραμόρφωση στην "φυσική" του κατάσταση  από τις δυνάμεις που του είχαν ασκηθεί όταν ήταν σε χρήση, είναι ένα ελατήριο που θα συμβάλει αρνητικά στην σταθερότητα του φλόιντ. Εδώ χρειάζεται υψηλότατη ποιότητα αν και μπορείτε να βρείτε και με 3 ευρώ στο ebay άμα θέλετε να κάνετε δοκιμές...  

 

2. Μήπως είναι fastloader floyd; εγώ έχω τέτοιο τύπο και δεν λειτουργούν σωστά διότι υπάρχει κίνηση στις χορδές  (πρέπει να είναι ακίνητες και στα δύο άκρα. Η λύση που έχω βρει είναι να βάζω τικ τακ που είναι σαν πλαστελίνη και κρατάει τις χορδές ακίνητες στα άκρα που έχουν το μεταλλικό μπαλάκι  )

 

3. το locking nut πρέπει να είναι σφιχτό! τα μπουλονάκια χαλάνε ....σε ένα κατάστημα με βίδες μπορείς να βρεις καμιά 10ρια με 1 ευρώ.

 

4.

Η περιπτωση να τροχισω με ενα dremel-ακι ξανα τα μαχαιρια, να τα κανω μυτερα δε παιζει ε?

 

Δοκίμασε με γυαλόχαρτα πρώτα με διαδοχικά grit 500 800 1200 2000  πχ  να τα κάνεις σαν καινούργια (εκτός αν είναι τόσο παραμορφωμένα που χρειάζονται ντρεμελ ....οπότε καλιά να πάρεις καινούργιο) και τα μαχαίρια και και τις βίδες "πόλους" και να θυμάσαι να μην περιστρέφεις τους πόλους με τάση στις χορδές για να ρυθμίσεις το ύψος τους διότι  χαράζεις έτσι το μέταλλο  και το καταστρέφεις αν δεν είναι ανθεκτικό.πάντα να ξεκουρδίζεις.

 

 

 

5.

 

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτή η κλίση που έχω βάλει?

Όχι απλά μην το παρακάνεις και να ξεκουρδίζεις  πριν ανεβοκατεβάζεις την γέφυρα όπως είπα πριν ....

 

 

6. Μια πολύ απλή λύση είναι να κάνετε τα floyd dive μόνο και προσωπικά πιστεύω πιο πολλά κερδίζεις παρά χάνεις και μπορείς να κάνεις τα σχεδόν όλα τα "κόλπα" απλά με άλλο τρόπο . ψάξτε το σάιτ είχα δείξει ένα πολύ απλό τρόπο που γίνεται . Επίσης μπορείτε να αγοράσετε ένα black box από τον thomann  15 euro κάνει και θα έχετε "κανονικό"

φλόιντ ψάξετε και για αυτό στο σάιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hp special

 

Ακολούθησε τις συμβουλές του insect, και αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις, τότε μέτρησε με ακρίβεια όλες τις διαστάσεις του tremolo σου για να σιγουρευτείς ότι θα ταιριάζει με αυτό που θα πάρεις και παράγγειλε ένα καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2.δεν λειτουργούν σωστά διότι υπάρχει κίνηση στις χορδές  (πρέπει να είναι ακίνητες και στα δύο άκρα.

 

 

 

+1

 

Βασική προϋπόθεση το κάναμε κουβέντα εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=199266.0

 

Μπορείς να το τσεκάρεις χωρίς να παίζεις με το τρέμολο για λίγο καιρό και θα σου δείξει,αν ξεκουρδίζεται πολύ (να είναι κανονικά κλειδωμένο) τότε κάτι δεν κλείνώνει καλά και σου χαλάει όλο το τρέμολο

 

Όπως έγραψα στην πρώτη σελίδα,εμένα μία χορδή δεν κλείδωνε καλά και μου άλλαζε όλο το τρέμολο(άμα ήταν πιό ψιλή δεν θα άλλαζε τόσο πολύ).

 

Μπορείς να τσεκάρεις τα μαχαίρια και τις βίδες τους και σε μηχανουργείο που στα δουλεύει με δέκατα χιλιοστού.

 

Καλή ευκολία  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα 2 zero points, άλλο στο dive και άλλο στο pullup είναι ξεκάθαρο σημάδι ότι τα μαχαίρια δεν είναι πλέον σωστά και γι' αυτό στο dive σταματάν άλλου (1ο zero point.) και στο pullup σταματάν άλλου (2ο zero point). Πότε με dremel. Το πιο σωστό είναι με ψιλή λίμα. Στο ibanezrules.com στο τμήμα setup αναφέρεται η διαδικασία τροχίσματος των knife edges για να πάρει κάποιος μια ιδέα.

 

Άλλο πρόβλημα σε ένα Floyd ή edge είναι η ομοιόσταση των υλικών. Δηλαδή αν αφήσεις μια κιθάρα με Floyd για καιρό χωρίς χορδές τα ελατήρια θα αποκτήσουν ως φυσιολογική μια θέση χωρίς καθόλου tension και η επανατοποθέτηση χορδών θα δημιουργήσει ένα μηχανικό σοκ στα ελατήρια τα οποία στην αρχή δεν θα αντιδρούν κατά το δοκούν. Το έχω πάθει σε κιθάρα με edge και στην περίπτωση μου για δύο βδομάδες περίμενα ώστε τα ελατήρια να σταθεροποιηθούν στην καινούρια για αυτά θέση.

 

Είναι πολλά τα θέματα πάντως με τις floating γέφυρες.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου