Προς το περιεχόμενο

Steve Lukather guitar lesson


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 χρόνια αργότερα...

https://www.youtube.com/watch?v=_A0jCScEY4M

 

μπορει καποιος σχετικος να αναλυσει λιγο τι γινεται εδω ?

 

το βρισκω πολυ ενδιαφερον το συγκεκριμενο και πιστευω οτι βοηθαει στο τροπο σκεψεις και προσεγγισης της blues Κλιμακας !

 

(και ταμπλατουρα να κανει καποιος θα ειμουν πολυ ευγνωμων !!! :D )

 

 

ευχαριστω !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια χρησιμοποιει την εμπλουτισμενη μπλουζ κλιμακα του Gilbert:

 

 

1 2 b3 3 4 b5 5 6 b7

 

Ή απο άλλη οπτικη το παντρεμα της ματζόρε με την μινορε πεντατονικη συν το τριτονο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τόπικ αλλά αυτοί οι δύο κιθαρίστες (Λούκαθερ και Γκίλμπερτ) για μένα μοιράζονται κάτι κοινό. Είναι παιχτάρες αλλά δεν είχαν ποτέ αυτό που λέμε ωραίο tone. Φυσικά ειναι καθαρά πρσωπική μου γνώμη. Ενώ παίζουν παπάδες, λες ρε παιδί μου και δεν έχουν γούστο στον ήχο τους. Βέβαια ομολογώ ότι ο Γκίλμπερτ όσο μεγαλώνει τόσο φτιάχνει ο ήχος του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

ασχετο με το θεμα πιο πανω του τονου αλλα σχετικο με τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη  , το παρακατω θεωρω ,ειδικα τις  νυχτερινες ωρες , βγαζει ενα συναισθημα ... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ παίζουν παπάδες, λες ρε παιδί μου και δεν έχουν γούστο στον ήχο τους.

 

Επειγόντως αναθεώρηση. Ο άνθρωπος έχει από τους μεγαλύτερους-εκφραστικότερους rock ήχους του πλανήτη. Αυτό συμβαίνει λόγω παιξίματος προφανώς, αλλά εκτός αυτού τα τελευταία χρόνια με τους Bogner είναι στα καλύτερά του. Το μόνο που μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους είναι ότι διαχρονικά παίζει με πολύ γκάζι, πιθανά και παραπάνω από όσο θα χρειαζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τόπικ αλλά αυτοί οι δύο κιθαρίστες (Λούκαθερ και Γκίλμπερτ) για μένα μοιράζονται κάτι κοινό. Είναι παιχτάρες αλλά δεν είχαν ποτέ αυτό που λέμε ωραίο tone. Φυσικά ειναι καθαρά πρσωπική μου γνώμη. Ενώ παίζουν παπάδες, λες ρε παιδί μου και δεν έχουν γούστο στον ήχο τους. Βέβαια ομολογώ ότι ο Γκίλμπερτ όσο μεγαλώνει τόσο φτιάχνει ο ήχος του.

 

+ παρα πολλά.

Ιδίως για Λουκ.

μάπα εντελώς....

(προσωπική γνώμη)

παίκτης παίκτης.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου