Προς το περιεχόμενο

Aria Pro II FB Series Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λέει και ο τίτλος, εδώ είναι ενα coveraki απο το τραγούδι ''Lucretia'' των Megadeth χρησιμοποιώντας ενα Aria Pro II FB Series μπάσο, μοντέλο του '83.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να shredάρει, αφού έχει πολύ λεπτό λαιμό και σχεδόν flat ταστιέρα, με πολύ χαμηλό action.

Καμία σχέση με τα σημερινά Jackson και τα συναφη.

Το όργανο απλά υπερέχει πολλών!

Κατάλληλο κυρίως για τραγούδια όπως Megadeth, στα οποία το μπάσο παίζει ότι και οι κιθάρες.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τέλειο φίλε!

Να σε ρωτήσω, τους μαγνήτες αξίζει να τους αλλάξω με τους αντίστοιχους Seymour Duncan SPB3 και SJB3?

Η κατά την γνώμη σου δεν χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλειο φίλε!

Να σε ρωτήσω, τους μαγνήτες αξίζει να τους αλλάξω με τους αντίστοιχους Seymour Duncan SPB3 και SJB3?

Η κατά την γνώμη σου δεν χρειάζεται?

 

Kαλή ερώτηση!

Εγώ έπρεπε να αλλάξω ηλεκτρικά καθώς τα παλιά ήταν off εδώ και χρόνια. Έβαλα alpha pots 500K συν διακοπτάκι (tone/vol/killswitch) και μαγνήτες duncan designed που είχαν περισσέψει. Φαντάζομαι θα ήταν αντίγραφα κάποιων duncan US αλλά μου αρέσουν πολύ. Τα στοκ ceramic p-j pickups της Aria τα έχω ακούσει σε άλλα μπασάκια και δεν ήταν άσχημα αλλά περί ορέξεως...

Αν βρεις σε ebay/αγγελία used τους duncan, επιχείρησέ το! Έτσι θα πετύχεις και καλό κόστος. Το πολύ πολύ, αν δε σ' αρέσουν σε σχέση με τους στοκ, τους ξαναδίνεις σε αγγελία και δε χάνεις budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλή ερώτηση!

Εγώ έπρεπε να αλλάξω ηλεκτρικά καθώς τα παλιά ήταν off εδώ και χρόνια. Έβαλα alpha pots 500K συν διακοπτάκι (tone/vol/killswitch) και μαγνήτες duncan designed που είχαν περισσέψει. Φαντάζομαι θα ήταν αντίγραφα κάποιων duncan US αλλά μου αρέσουν πολύ. Τα στοκ ceramic p-j pickups της Aria τα έχω ακούσει σε άλλα μπασάκια και δεν ήταν άσχημα αλλά περί ορέξεως...

Αν βρεις σε ebay/αγγελία used τους duncan, επιχείρησέ το! Έτσι θα πετύχεις και καλό κόστος. Το πολύ πολύ, αν δε σ' αρέσουν σε σχέση με τους στοκ, τους ξαναδίνεις σε αγγελία και δε χάνεις budget.

 

Ωραία ιδέα.

Αν και μάλλον θα βγεί μεγαλύτερο το κόστος με τους Duncan, επειδή θα πρέπει να αλλάξω και ποτενσιόμετρα κλπ, διότι είναι κάπως και εμένα...

Μάλλον θα πάω με τους EMG που συμπεριλαμβάνονται όλα στο πακέτο.

Δεν είναι πάντως οτι δεν μου αρέσουν οι stock, απλά περίμενα καλύτερη απόδοση μπάσων συχνοτήτων και λιγότερo treble.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας για active system με 25Κ pots κλπ, τσέκαρε και μια νέα πρόταση που έχει αναφερθεί και στο forum τελευταία:

http://www.guitarfetish.com/REDactive-EQ-Switchable-Jazz-Bass-Active-pickup-Bridge-Position-black-Case-_p_6696.html

http://www.guitarfetish.com/REDactive-EQ-Switchable-P-Bass-Active-pickup-black-Case-_p_6698.html

http://www.guitarfetish.com/REDactive-Jazz-Bass-Complete-Plug-N-Play-kit-2V-1T-_p_6668.html

 

Εχουν μέχρι κι ενσωματωμένο EQ σε κάθε μαγνήτη για ακόμη περισσότερες επιλογές και ταίριασμα με το κάθε όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου