Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για αγορά πλήκτρου/ων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητό Forum καλησπέρα!

 

2 ερωτησούλες μόνο έχω!

 

1: Μόλις πούλησα το Trinity μου και σκέφρομαι να τσιμπησω ένα Triton που είδα στο EBAY! Ο τύπος που το πουλάει θέλει να του στείλω πρώτα τα λεφτά και μετά θα στείλει το πλήκτρο. Κάτι δεν μου πάει καλά όμως! Έχει πάρει κανείς απο EBAY? να το εμπιστευτώ?

 

2. Είμαι γενικώς πληκτράς Ηλεκτρονικών ακουσμάτων αλλα΄και με πολλές μέταλ διαθέσεις ανα στιγμές! Έχετε μηπως να προτείνεται κάτι άλλο εκτοσ απο Korg έστω και συνδυασμό Rack με Mother? Ήμουνα πολύ ευχαριστημένος με το παλίο μου πλήκτρο απλά ήθελα και κάτι παραπάνω!

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1: Μόλις πούλησα το Trinity μου και σκέφρομαι να τσιμπησω ένα Triton που είδα στο EBAY! Ο τύπος που το πουλάει θέλει να του στείλω πρώτα τα λεφτά και μετά θα στείλει το πλήκτρο. Κάτι δεν μου πάει καλά όμως! Έχει πάρει κανείς απο EBAY? να το εμπιστευτώ?

 

Πάντα έτσι γίνεται' date=' στέλνεις τα λεφτά σου στέλνει το εμπόρευμα.

2. Είμαι γενικώς πληκτράς Ηλεκτρονικών ακουσμάτων αλλα΄και με πολλές μέταλ διαθέσεις ανα στιγμές! Έχετε μηπως να προτείνεται κάτι άλλο εκτοσ απο Korg έστω και συνδυασμό Rack με Mother? Ήμουνα πολύ ευχαριστημένος με το παλίο μου πλήκτρο απλά ήθελα και κάτι παραπάνω!

 

Τσέκαρες αυτό το thread?

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=715#8404

Τι ήχο θες? Υπάρχουν πολλά synths εκεί έξω, θες retro analogue style ή digital/wave sequencing/wave synthesis, workstation ?

Έμενα προσωπικά μου αρέσουν τα αναλογικά και VA.

Τσέκαρε το nord lead (ή και το modular) www.clavia.se καθώς και το virus kc www.access-music.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλε φιλε

για το πρωτο ερωτημα δεν ξερω να σε βοηθησω , ουτε θελω να σε επηρεασω , οι προλαλησαντες ελαλησαν , αυτοι ξερουν καλυτερα

εγω παντως προσωπικα το ρισκο δεν θα το επαιρνα . anyway

τωρα για το δευτερο αν θες να με ακουσεις κανε καποιες επισκεψεις

μονος σου σε καταστηματα να ακουσεις καποια γνωστα και εμπορικα

μοντελα της korg , της roland , της kurzweil , της yamaha

τα nord lead ειναι πολυ καλα αλλα πανακριβα για αυτα που προσφερουν

αν δεν ακουσεις απο μονος σου τα οργανακια , ειναι δυσκολο να σου περιγραψει καποιος τους ηχους .

αφιερωσε λιγο απο το χρονο σου για μια βολτα στο κεντρο - αν μενεις αθηνα - και λιγο απο το χρονο σου για να ακουσεις

"τι εχουν να σου πουνε " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος TRITON και χρήστης Trinity θα σου έλεγα πως η αναβάθμιση από Trinity σε TRITON δεν θα σου προσφέρει την αίσθηση της πραγματικής αναβάθμισης. Το TRITON έχει σχεδόν όλους τους ήχους και τις κυματομορφές του Trinity με την προσθήκη κάποιων ακόμα... Το Trinity είναι λίγο πιο dance oriented από το ΤΡΙΤΟΝ, ενώ το TRITON είναι λίγο multi-purpose workstation (οι ήχοι του είναι λίγο απ' όλα). Εκτός από την πληρότερη γκάμα κυματομορφών, τα παραπάνω είναι :

 

1. Το TRITON θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και για live

2. Είναι workstation (έχει sequencer on board) πράγμα το οποίο σου είναι χρήσιμο μόνο για τα live γιατί στο studio προφανώς δουλεύεις με software sewuencers.

3. Το TRITON είναι παράλληλα και sampler (υποτιπόδες, καμία σχέση με AKAI πχ.) και μπορείς να φορτώσεις δείγματα σε .wav format

4. Είναι πιο εύκολο στη χρήση και στον προγραμματισμό του από το TRinity λόγω οθόνης (touch screen) και λόγω knobs.

5. Τις κιθάρες του TRITON δεν θα τις βρεις πουθενά...

6. Το TRITON είναι πλέον ένα legend synth με μεγάλη υποστήριξη από τις εταιρείες (βγαίνουν συνεχώς add ons, νέοι ήχοι, κλπ.), βρίσκεται στα περισσότερα studios και γενικά είναι της μοδός...

 

Αν είσαι περισσότερο στην ηλεκτρονική μουσική θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες για Access Virus KC ή C (rack), Nord Lead 2 (αν και όντως ακριβό), ή κάτι από Novation κλπ. Τα synth αυτά είναι virtual analog και θα σου προσφέρουν μπλιμπλικάτους ήχους με αναλογική βάση. Δεν θα βρεις όμως απομιμήσεις φυσικών ήχων καθώς δεν έχουν τέτοια ψηφιακά δείγματα (πιάνα, φυσικά μπάσα, κιθάρες, hammonds, rhodes κλπ.) Αυτό στην περίπτωση που ασχολείσαι και με το metal.

 

Ψάξε στο Net, διάβασε στο Future Music, δες reviews χρηστών, δες τη σχέση απόδοσης τιμής, πηγαινε και μία βόλτα στο κέντρο (ΝΑΚΑ, Διαμαντόπουλο κλπ.) και άκου καλά πριν αποφασίσεις...

 

Αν εγώ είχα πάντως τα χρήματα θα αγόραζα αυτό...

 

http://www.opnlabs.com/neko64.php

 

8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα αδερφέ! Τι 'ν' τούτο to NEKO! καλή φαση για οργανάκι εεε???

 

Λοιπόν ... παρακολουθώ ένα Thread το οποίο έχει να κάνει με το Virus!

Γεγονός είναι οτι δεν έχει και την καλύτερη κριτική!

Το έχω ακούσει Myself στον Νάκα και εντυπωσιάστηκα! Επίσης το έχω δει και Live στους Wolfsheim και μου άρεσε πολύ αυτό που έδινε!

Μιας λοιπόν και είμαι ψαχτήρι όσων αφορά των προγραμματισμό των πλήκτρων αν τύχει και πάρω κάτι τέτοιο ... θα του αλλάξω τα φώτα !

 

what's the deal όμως! Λόγω του οτι δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με VA πλήκτρα ίσως πρέπει να ακούσω απόψεις απο αθρώπους που το έχουν ψάξει αλλιώς το θέμα! Είχα ενα Rack Yamaha καμία σχέση με Workstation φαση ... ενα GM/XG module ήτανε και μετά το Trinity!

 

So αυτό το Σαββατο θα βγώ πληkτρότσαρκα και θα ακούσω κι άλλα ...

 

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που θα βρώ Clavia?

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Clavia Nord Lead τα έχει ο Διαμαντόπουλος.

 

Τα Virus, Nord Lead, και ίσως το Indigo της Νοvation, το MS2000 της KORG (από hard synths) πάντως έχουν διαμορφώσει τον ήχο της σύγχρονης ηλεκτρονικής σκηνής. Στην ηλεκτρονική δισκογραφία θα βαρεθείς να ακούς ηχοχρώματα από αυτά τα synths... Καλό ή κακό δεν ξέρω, αλλά αν μη τι άλλο θα ξέρεις πως θα μπορείς να αναπαράγεις τους ήχους των CDs που ακους...

 

Και αν σου άρεσε ο ήχος των Wolfsheim, η παραγωγή έχει στηριχθεί κατά πολύ στο Virus (στο τελευταίο τους CD που είναι άψογο από πλευράς παραγωγής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I buy and sell stuff on ebay all the time. In general its ok but you have to be careful who ur dealing with. Check the feedback and his history, send him an email, and make sure you know how much postage is going to cost you. If you want post ur results here and ill tell you if it looks legit or not or if the postage price is ok. Also be aware that prices change literally in the last seconds because experienced users with boradband connections bid in the last 10 secs. Finally maybe it will be much cheaper buying ffom germany or frence or italy. UK is a bit more expensive (prices and also postage) and US postage is huge (and some have hidden costs) so try to avoid buying from there. Dont rush it though and try to establish good communication with the seller from the start. Its definately worth buying and selling on ebay as an example i will say that if you checked out last weeks classifieds on noiz.gr u'd see that someone was selling a CRUMAR STRATUS for 400 euros. I got that on ebay for £100 and it wasnt an extreme bargain, these go for £120-140 tops. if you have anymore questions about ebay or any seller post here and ill help as much as i can.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ... παρακολουθώ ένα Thread το οποίο έχει να κάνει με το Virus!

Γεγονός είναι οτι δεν έχει και την καλύτερη κριτική!

 

Ναι είναι αλήθεια ότι το θάψαμε λίγο αλλά δημιουργήθηκαν λανθασμένες εντυπώσεις' date=' είπαμε απλά ότι το Virus χωρίς τα εφφε το fat και όλο το σύνολο των φίλτρων που διαθέτει δεν είναι τίποτα συγκλονιστικό και δεν διαθέτει πραγματικά αναλογικό ήχο (όπως το Lead), παρόλα αυτά είναι η καλύτερη επιλογή για dance, επίσης με τον χαρακτηριστικό του lead ήχο, έχει δώσει ταυτότητα στα περισσότερα EBM Industrial Synth Pop και Electro goth σχήματα καθώς και στην Trance σκηνή στην οποία διαπρέπει...

 

Το έχω ακούσει Myself στον Νάκα και εντυπωσιάστηκα! Επίσης το έχω δει και Live στους Wolfsheim και μου άρεσε πολύ αυτό που έδινε!

 

Που να το ακούσεις και από Icon Of Coil οι οποίοι θεωρούνται απ την Access αναγνωρισμένοι Virusάδες... :lol:

 

http://www.dnalounge.com/gallery/2001/12-06/106.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρομαι λοιπόν που άκουσα καλά λόγια για αυτό το πλήκτρο ... τελικά το αυτί μου δεν πέφτει και πολύ έξω ...

 

Τους Icon τους έχω πολύ ψηλά μα πολύ ψηλά λέμε ... αλλά δεν ήξερα οτι παίζουν με Access ... καλή φάση λοιπόν.

 

Θα πάω να τσεκάρω ίσως το Σάββατο στην Αθήνα τα πλήκτρα ... όλα όμως ... όσο μπορώ εξονυχιστικά !

 

Sorry και που χάθηκα απο το thread αλλά δουλεύω σαν τρελός τις τελευταίες μέρες.

 

Σας ευχαριστώ όλους!

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους Icon τους έχω πολύ ψηλά μα πολύ ψηλά λέμε ... αλλά δεν ήξερα οτι παίζουν με Access ...

 

http://www.access-music.de/community/interviews/iconofcoil/interview_iconofcoil.php4

 

καλή φάση λοιπόν.

 

ειμαι της αποψης, οτι δεν εχει σημασια τι χρησιμοποιεις αλλ πως...

το ιδιο συμβαινει και με τους icon, δεν παιζουν καλα γιατι εχουν Virus αλλα γιατι το δουλευουν σωστα... :wink:

 

παντος οι IOC δεν ειναι οι μονοι του ειδους που χρησιμοποιουν το Virus, σχεδον ολα τα EBM και ElectroGoth σχηματα το χρησιμοποιουν γιατι το επιβαλει ο ηχος τους... οπος και οι περισοτεροι dance composers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου