Προς το περιεχόμενο

Γιατί μόνο μουσική τεχνολογία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα 30 ευρα τα επαιρναν ανετα την ωρα, οσο και να μιλουσαν προηγουμενως

για ποσο συμπαντικη ειναι η γλωσσα της μουσικης.

Βλεπεις δεν ταιριαζει οταν λες οτι η μουσικη ειναι η γλωσσα του συμπαντος ,του ενος

και οταν εισαι τοσο αφοσιωμενος στην επαγγελαμτικη,ματιριαλιστικη και εμπορικη πλευρα

των πραγματων.

 

Το ιδιο και ο Kurt rosewinkel  που για να ερθει στην αθηνα ,επρεπε να υπογραφει

συμβολαιο,με ΠΑΡΑ πολλους ορους. Να μου λειπει να ακουω κηρυγματα για συμπαντιηκ ολοτητα των μουσικων κυματων οταν το μονο που βλεπω ειναι ανελευθερια και εμπορικη μανια.

 

Δεν ειναι ολοι ετσι,αλλα φαινεται η εμπειρια μου περιοριστηκε σε αυτους.

 

Uh oh...

 

Συνιστώ από τώρα ψυχραιμία στον Superfunk σε ενδεχόμενη απάντησή του...  ;D

 

(Το συμπαθές labrador της φωτογραφίας μας προτρέπει: "Nothing to see here,please move along..."  ;D)

nothing-to-see-herre-just-doing-some-cementing-15148.jpg.e0e2f34dc105f6fb9100ea77d0dcac3a.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να μου λειπει να ακουω κηρυγματα οταν το μονο που βλεπω ειναι ανελευθερια και εμπορικη μανια.

 

Δεν ειναι ολοι ετσι,αλλα φαινεται η εμπειρια μου περιοριστηκε σε αυτους.

Αν κατάλαβα καλά, νομίζω ότι ο νέος φίλος μας θα ήθελε ένα forum, στο οποίο να συζητούνται θέματα αυτοσχεδιασμού και καθαρά μουσικής προσέγγισης (εκτός μουσικής τεχνολογίας), τα οποία χρεώνονται με κάποιο σεβαστό ποσό σε σεμινάρια (λογικό).

 

Φίλε μου αν δεν ψάχνεις δάσκαλο, αλλά επικοινωνία (και ανταλλαγή απόψεων) πάνω στα σχετικά θέματα, καλωσόρισες!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Δεν μου αρεσει αυτη η ματεριαλιστικη πλευρα της μουσικης που αντανακλαται

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ σχεδον σε ολους τους δασκαλους της μουσικης. Παντα μου εκανε εντυπωση αυτο το κολλημα τους με τα χρηματα.

 

Θα ήθελα να απευθύνω δύο ερωτήματα στον ΟΡ:

1.Αν είναι άνω των 18 και

2.Αν εργάζεται.

 

Αν η απάντηση είναι "ναι" και στα 2, τότε  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να συντρέχει η ανάγκη για χρήματα μέσω της μουσικής και παράλληλα το ενδιαφέρον για αυτή δεν παίζει;

 

 

Συγγνώμη φίλε αλλά η αλλοτρίωση της τέχνης δεν έχει την μορφή που περιγράφεις.

 

 

Θα ήθελα να απευθύνω δύο ερωτήματα στον ΟΡ:

1.Αν είναι άνω των 18 και

2.Αν εργάζεται.

 

Αν η απάντηση είναι "ναι" και στα 2, τότε  ::)

 

Σκληρό αλλά έχει δίκιο.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε συγχωρειτε παιδια,ημουν λιγο επιθετικος.

Και υποτιθεται πρεπει να ειμαι σε ειρηνη και αγαπη με ολα.

 

Απλως θελω να εκφρασω την πληρη αντιθεση μου με το υπαρχον οργανωμενο εκπαιδευτικο συστημα.Τιποτε αλλο.

 

Η μουσικη ειναι μεσα μας περισσοτερο . Μην την αναζητατε στους δασκαλους μετα απο καποιο σημειο. Πολλοι απο αυτους χρεωνουν 30ευρα,υποσχονται,σε προετοιμαζουν για rgt που ειναι σκετη μουφα(150 ευρω για να δωσεις 6 ψευτο -sections),θελουν να σου περασουν αυτο που πιστευουν ως μουσικη, ή το κανουν για να φανουν οι ιδιοι.

Δημιουργειται ετσι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ περιοριστικο περιβαλλον για τον αλλο,καθως εχουν δημιουργησει ενα κατεστημενο.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε συγχωρειτε παιδια,ημουν λιγο επιθετικος.

Και υποτιθεται πρεπει να ειμαι σε ειρηνη και αγαπη με ολα.

 

Ποιος τα λέει αυτά;

Πως θα παίξεις ΠΑΝΚ αν δεν κοχλάζει το αίμα;

 

(Σ.Σ. Επί τη ευκαιρία, και επειδή βλέπω ότι το νούμερο σε αναστατώνει, σε ενημερώνω ότι τα 30 ευρώ δεν είναι μία περιουσία  ;) )

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω panos συμφωνω μαζι σου οτι η φουλ εμπορευματοποιηση της διδασκαλιας και η φετιχοποιηση του gear χαλανε πολυ ευκολα την πνευματικη φυση της μουσικης σαν τεχνη. Αν και θελω να πιστευω οτι και μεσα σε ολα αυτα υπαρχουν μερακληδες δασκαλοι (και μουσικοι) που πιστευουν ακομα στην επικοινωνια και την εκφραση μεσα απο τη μουσικη και το καθαρτικο εσωτερικο ψαξιμο στο οποιο μπορει να σε βαλει. Πιστευω και στην ιεροτητα αυτης της αποψης της μουσικης.

 

Ομως νομιζω οτι το παιρνεις λιγο απολυτα και ακραια ολο αυτο. Αν θελεις να συζητησεις μια αποψη, ιδιαιτερα τοσο λεπτη και πνευματικη, καλυτερα να μη την λες με απολυτη διαθεση, ειναι σα να θες να την επιβαλεις, τη χαλας νομιζω ετσι και επισης ο αλλος ευκολα αντιδρα και κλεινει τ'αυτια του.

 

Για δασκαλο τετοιου στυλ, εγω ηξερα εναν στο Ν. Ηρακλειο, που ασχολιοταν με Ινδικη φιλοσοφια και γιογκα και την ενσωματωνε στη διδασκαλια (και αρκετα φτηνος και πολυ καλος κιθαριστας). Εμενα δε μου ταιριαξε τοσο αλλα αλλοι μαζι του οχι μονο μαθανε αυτοσχεδιασμο αλλα σπερνανε...Δυστυχως τωρα μενει Χανια...Αμα θες τετοιο στυλ δασκαλου μπορω να τον ρωτησω αμα ξερει καποιον. (Στειλε pm αν ειναι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι αυτός ο μουσικός σπιριτουαλισμός; Μήπως είναι καμιά τσόντα;

 

κατσε φιλως να σου εξηγησω γιατι απο οτι βλεπω δεν εισαι γιογκι βουντου.

 

Μουσικος ξερεις τι ειναι?

 

Δες το ετοιμολογικα  ΜΟΥ-ΣΙ-ΚΟΣ.....

 

το ΜΟΥ  ειναι το γνωστο ΜΟΥΓΚΑΝΙΣΜΑ που κανει το ΒΟΔΙ....

 

ΣΙ ειναι η γνωστη νοτα ΣΙ που μας ενωνει με το ΣΥΜΠΑΝ...ουσιαστικα  προερχεται απο το Ε-ΣΥ....και δειχνει οτι ο ΜΟΥΓΚΑΝΙΑΡΗΣ φευγει απο το ΣΤΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του συμφερον και πλησιαζει το ΕΣΥ ,οχι το Εθνικο Συστημα Υγειας του ΠΑΣΟΚ,αλλα ΕΣΕΝΑ τη χαμενη μεσα στο μονεταρισμο ψυχη....και ετσι πετυχαινει την ΥΠΕΡΒΑΣΗ

 

ΚΟΣ είναι το γνωστο ΝΗΣΙ ΚΩΣ....και ετσι τωρα η εξηγηση της πρωτης λεξης ειναι απλη

 

ΜΟΥΓΚΑΝΙΑΡΗΣ-ΕΣΥ-ΚΩΣ ...δηλ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΜΟΥΓΚΑΝΙΑΡΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩ...

 

Παμε τωρα στο δευτερο συνθετικο

 

ΣΠΙΡΙ-ΤΟΥΑΛΙΣΜΟΣ...

 

Δωσε βαση ΦΙΛΩΣ...

 

ΣΠΙΡΙ ειναι η ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ γραφη του ΣΠΥΡΙ ,γνωστο ως και ΜΠΙΜΠΙΚΙ...(ξερεις με πυο και αιμα και ολα αυτα που βγανεις  αμα εισαι ΜΠΙΧΛΑΣ και δεν πλενοντουστασαι...)

 

ΤΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ειναι μια μετεξελιξη σε συμπαντικο παντα επιπεδο της λεξης ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ

 

Αρα εδω εχουμε ουσιαστικο το ΜΠΙΜΠΙΚΙ ΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ

 

Αρα ειναι ασφαλες να υποθεσουμε οτι τελικα αυτη η εκφραση ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΣΠΙΡΙΤΟΥΑΛΙΣΜΟΣ σημαινει οτι  ΟΤΙ ΕΣΥ,ΕΝΑΣ ΜΟΥΓΚΑΝΙΑΡΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩ, ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΜΠΙΜΠΙΚΙ ΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ σε ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ επιπεδο.

 

Παντως με ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙΣ γιατι σε ειχα για μορφωμενο και ευαισθητο ατομο φιλως...μαλλον εσφαλα...εισαι και εσυ ενα ματεριαλιστικο σκουληκι που τολμας να ζητας χρηματα για την εργασια σου και για να ζησεις τα παιδια σου..

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για να καταλάβω. Αν κάποιος πιστεύει ότι η μουσική είναι η γλώσσα του σύμπαντος (ας μου το εξηγήσει κι αυτό κανείς, είναι σαν να λέμε η java είναι η γλώσσα του internet; ) και θέλει να διδάξει μουσική δεν πρέπει να ζητάει λεφτά, ούτε να προτείνει εξοπλισμό, ακόμα και τα βασικά;

 

Δηλαδή το πρόβλημα των μουσικών είναι ότι πρέπει να υπογράφουν συμβόλαια;

 

Δηλαδή η πνευματικότητα της μουσικής (ποία; ) περιορίζεται από τα εργαλεία που απαιτούνται για την δημιουργία της;

 

Σοβαρά τώρα, αυτά είναι προβλήματα;

 

"Συμπαντικη ολοτητα των μουσικων κυματων" Whaaaat????

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου