Προς το περιεχόμενο

Ο νεος ειναι ωραιος ή ο παλιος ειναι αλλιως;


g.avram

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας Αγγλος παραγωγος ακουσε στο soundcloud το track shadowman απο το επερχομενο μου αλμπουμ PROTOCOL και μου ζητησε να το ρεμιξαρει.Θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμες σας για το αποτελεσμα της δουλειας του.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.(σας παραθετω και το λινκ απο το original)

 

ο νεος-

 

www.soundcloud.com/georgeavramidisprotocol/shadow-man-pinata-vandals

 

ο παλιος-

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Το κομμάτι είναι τόσο προικισμένο που όπως και να το δουλέψει κάποιος θα εξακολουθήσει να διατηρεί τη γοητεία του.

Με δυό λόγια, η άποψη μου.

Η νέα προσέγγιση το έκανε πιό "εμπορικό", είναι ευκολώτερο πλέον να το ακούσει και να εντυπωσιαστεί ένα απαίδευτο αυτί. Του έδωσε μιά πιό "τετράγωνη" αίσθηση, ο ακροατής έχει την εντύπωση πως ακούει πολύ συγκεκριμμένα θέματα με κλασσικό βηματισμό τραγουδιού, κάτι σαν κουπλέ-ρεφραίν. Έχει όγκο, επιθετικότητα -σε σχέση με το πρωτότυπο- αλλά και μιά ελαφρώς "αγχωτική/κλαμπίστικη" ενέργεια που το κάνει ν'ακούγεται φλατ, σαν οι μουσικοί να μην έχουν -ή να μην επιλέγουν να χρησιμοποιήσουν- δυναμικές.

Τίποτα δεν τάχει όλα. Κάτι κερδίζει, κάτι χάνει.

Εξαρτάται απο το πως θέλει κάποιος ν'ακούει κάποια κομμάτια.

Προσωπικά, η πιό "βίντατζ" αισθητική του πρωτότυπου με κερδίζει.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το κομμάτι είναι τόσο προικισμένο που όπως και να το δουλέψει κάποιος θα εξακολουθήσει να διατηρεί τη γοητεία του.

Με δυό λόγια, η άποψη μου.

Η νέα προσέγγιση το έκανε πιό "εμπορικό", είναι ευκολώτερο πλέον να το ακούσει και να εντυπωσιαστεί ένα απαίδευτο αυτί. Του έδωσε μιά πιό "τετράγωνη" αίσθηση, ο ακροατής έχει την εντύπωση πως ακούει πολύ συγκεκριμμένα θέματα με κλασσικό βηματισμό τραγουδιού, κάτι σαν κουπλέ-ρεφραίν. Έχει όγκο, επιθετικότητα -σε σχέση με το πρωτότυπο- αλλά και μιά ελαφρώς "αγχωτική/κλαμπίστικη" ενέργεια που το κάνει ν'ακούγεται φλατ, σαν οι μουσικοί να μην έχουν -ή να μην επιλέγουν να χρησιμοποιήσουν- δυναμικές.

Τίποτα δεν τάχει όλα. Κάτι κερδίζει, κάτι χάνει.

Εξαρτάται απο το πως θέλει κάποιος ν'ακούει κάποια κομμάτια.

Προσωπικά, η πιό "βίντατζ" αισθητική του πρωτότυπου με κερδίζει.

+1! Συμφωνώ απόλυτα με τον μαέστρο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Γιώργο. Κομματάρα!!!!!!!

Συγχαρητήρια.

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τον Ηλία...

Η πρώτη εκδοχή έχει απλά μία ζέστη που είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που προτιμώ, αντίθετα με την δεύτερη που μου ακούγεται πιο απόμακρη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η εναλλακτική version αλλά μόνο ως τέτοια (εναλλακτική).

Η αρχική έχει σαφώς καλύτερη φόρμα και ατμόσφαιρα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό κομματι! μπράβο!

 

ειμαι και εγώ λάτρης της ατμόσφαιρας, οπότε ο παλιός είναι αλλιώς.

 

ενδιαφέρον και το καινουριο παντως δε μπορώ να πω, ως ριμιξ ομως, οπως ειπε και ο χαρης

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον που δειξατε και τα καλα σας λογια.Μαλλον θα συμπεριληφθει στο αλμπουμ ως εναλλακτικη version του shadowman.Περιμενω και αλλες αποψεις και για την παραγωγη γενικοτερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους συμφορουμίτες παραπάνω!  :)

 

Η original έκδοση με κέρδισε. Η άλλη μου φάνηκε πολύ εμπορική και κατ' εμέ χαλούσε την όλη ατμόσφαιρα που δημιουργεί το original.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι ειναι πολυ ωραιο,η νεα μιξη ειναι σαφως ανωτερη και τεχνικα αλλα και σαν μηχανισμος ‘αναδειξης‘ του τραγουδιου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου