Προς το περιεχόμενο

Ποιών 3 album τη δημιουργία θα παρακολουθούσατε;


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθομουν τις προαλλες και σκεφτομουν, αν ειχα ποτε την ευκαιρια να παρακολουθησω την ηχογραφηση τριων και μονο τριων στουντιο δισκων απο οποιεσδηποτε μπαντες η σολο μουσικους, νεκρους η ζωντανους, απο την πρωτη προβα και την εμπνευση και μεχρι την ηχογραφηση, την παραγωγη και τη κοπη, στην ουσια ενα δισκο απο την αρχη μεχρι το τελος , ποιους δισκους θα διαλεγα.

 

Ξερω οτι οι 3 δισκοι ειναι παρα πολυ λιγοι , αλλα και 10 να εβαζα παλι μετα τους 8 δεν θα μπορουσα να βαλω η να βγαλω καποιον.

Και πιστευω οτι μετα τους 20 θα αρχιζε καποιος συμπεριλαμβανομενου και εμου να ειναι σιγουρος.

 

Οποτε η ερωτηση ειναι :

 

Σε πιανου μουσικου η σε ποιανης μπαντας θα θελατε να ειστε παροντες απο την αρχη μεχρι την ολοκληρωση του cd/βινυλιου? το δικο μου τριο ειναι (η σειρα δεν αντιστοιχει με το τοπ 3 του κεφαλιου μου ) :

 

Motorhead - The ace of spades

Tom Waits - Rain dogs

Captain Beefhart - Safe as Milk

 

ξερω οτι ειναι δυσκολη ερωτηση αλλα ειναι και επισης ωραιο θεμα για σηζητηση.

οποτε Lets burn :) επισης μπορειτε να πειτε γιατι θα θελατε να ειστε παροντες στους συγκεκριμενους δισκους :) Cheers

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προτείνω να αλλάξει τίτλο το θρεντ μιας και είναι πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση που θα απασχολήσει αρκετούς... και θέλει και αρκετή σκέψη (πχ. να ανατρέξεις στη δισκοθήκη σου κλπ.). Πολύ βιαστικά θα έλεγα ότι θα ήθελα να παρευρίσκομαι στην ηχογράφηση

του Black Album των Metallira,

του Blues for the Red Sun των Kyuss,

του Existir των Madredeus,

του Far Beyond Driven των Pantera,

του Kind of Blue του Miles Davis,

του Βringing It All Back Home ή του Highway 61 Revisited του Dylan,

του Oxygene του Jarre,

του The Wall των Floyd,

του Nevermind των Nirvana,

του Αre You Experienced του Hendrix,

του Rumours των Fleetwood Mac...

 

...αλλά θα επανέλθω με μία και μοναδική τριάδα, εξηγώντας και το γιατί. Tα ελληνικά τα αφήνω απ'έξω, αλλά κι εκεί υπάρχει πολύ "ψωμί" (και τι δε θα'δινα πχ. να βρίσκομαι στην δημιουργία του "Δρόμου" του Μίμη Πλέσσα, το οποίο μέχρι σήμερα έχει πολύ υψηλή θέση στις προτιμήσεις μου καλλιτεχνικά αλλά και ως reference ηχογράφηση).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black Album - Metallica

Aenima - Tool

Demanufacture - Fear Factory

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ονομα του θρεντ , αν θελει καποιος αντμιν να το αλλαξει οπως νομιζει οτι θα τραβηξει κοσμο και περισσοτερη κουβεντα , ας το κανει, εκει την ωρα δεν μπορουσα να βρω καποιον καλυτερο τιτλο.

 

οσο για ελληνικες παραγωγες κι εγω θα θελα να μουν στο reflections του χατζιδακι η στο εν λευκω του σιδηροπουλου. αλλα για τοπ 3 δεν ειναι imho. αν για καποιον ειναι , bring it on :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα καποιο απο Zappa - θα ηθελα να δω ενα τετοιο genius at work. Βαζω λοιπον το Hot Rats. Απο τους αγαπημενους μου, πιανουμε και λιγο απο Beefheart και ειναι γενικα ιστορικο, seminal εργο.

 

Επομενο το Bitches Brew. Miles και ενα jaw-dropping ensemble. Απο οταν αγορασα το δισκο στα 16 μου τον ελιωνα με τις ωρες παρεα με τα liner notes, με το πως ηχογραφηθηκε ενα album που κυριολεκτικα ανοιξε νεους μουσικους οριζοντες.

 

Τελευταια επιλογη θα επρεπε να βαλω και κατι που να αντιπροσωπευει τα πιο "dark and moody" και συναμα ρομαντικα γουστα μου. Πολυ δυσκολη αποφαση και μια στην οποια δε θα με κραταγα υπολογο. Φαβορι αρκετα του Waits αλλα θα πω τελικα Solid Air απο John Martyn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα καποιο απο Zappa - θα ηθελα να δω ενα τετοιο genius at work. Βαζω λοιπον το Hot Rats. Απο τους αγαπημενους μου, πιανουμε και λιγο απο Beefheart και ειναι γενικα ιστορικο, seminal εργο.

 

Επομενο το Bitches Brew. Miles και ενα jaw-dropping ensemble. Απο οταν αγορασα το δισκο στα 16 μου τον ελιωνα με τις ωρες παρεα με τα liner notes, με το πως ηχογραφηθηκε ενα album που κυριολεκτικα ανοιξε νεους μουσικους οριζοντες.

 

Τελευταια επιλογη θα επρεπε να βαλω και κατι που να αντιπροσωπευει τα πιο "dark and moody" και συναμα ρομαντικα γουστα μου. Πολυ δυσκολη αποφαση και μια στην οποια δε θα με κραταγα υπολογο. Φαβορι αρκετα του Waits αλλα θα πω τελικα Solid Air απο John Martyn.

 

+ 1000

Να ακούσω επειγόντως το solid air, που δεν το ξέρω. Είμαι σίγουρος οτι θα μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου