Προς το περιεχόμενο

Ποιών 3 album τη δημιουργία θα παρακολουθούσατε;


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι 3 τι 10 ρε τζίνι!  ;D

Θα ήθελα να ήμουν runner/coffee boy στα παρακάτω albums

 

John Frusciante - Empyrean

 

Nirvana - In Utero

 

Radiohead - In Rainbows

 

Beatles - White Album

 

Red Hot Chili Peppers - Californication

 

Pixies - Surfer Rosa

 

Foo Fighters - Wasting Light

 

Queens Of The Stone Age - Songs For The Deaf

 

Led Zeppelin - IV

 

Ramones - Ramones

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2. Songs in the key of life - Stevie Wonder. Για να απολαύσω τον κορυφαίο μουσικό - τραγουδιστή να τα παίζει σχεδόν όλα και να γίνεται σημείο αναφοράς το κάθε όργανο για τους ειδικούς (παίκτες, τραγουδιστές, συνθέτες).

Μικρή άσχετη ιστοριούλα σχεδόν (όχι απόλυτα) off topic που μου διηγήθηκε μεγάλος Έλληνας μουσικός (Χ) που του διηγήθηκε ένας τεράστιος Αμερικανός (Y) ομοειδής μουσικός* εν μέσω μεζέδων σε μια Αθηναική νυχτερινή κρασοκατάνυξη (του Χ με τον Υ).

 

Χ - Πες καμιά καλή ιστοριούλα βρε συ Υ από τα στούντιος που γυρνάς

Υ - Πολλές οι ιστορίες αλλά μία μου χει μείνει

Χ - Για λέγε

Υ - Από τα πρώτα στούντιο σεσσιονς μου, μου λαχε να παίξω μπάσο για τον Wonder. Έχω λιώσει τα κομμάτια από πριν αλλά μου φεύγουνε ακόμα ψιλά - χοντρά όταν μπαίνω. Μπαίνουμε λοιπόν, παίζουμε κανα δυο τρία takes και γυρνάει ο Stevie και λέει "That's it ! Thank you." Ακούω κι εγώ τα takes και λέω μια χαρά αλλά κανα δυο σημεία δεν πατάγανε απόλυτα σωστά. "Stevie" του λέω, "θα ξαναπεράσω ένα δυο σημεία για να το κάνω σωστότερα". "Όχι" μου λέει το Αφεντικό. "Μου άρεσε όπως βγήκε και το feeling που είχε. Όσο για τα πατήματα μην σε ανησυχεί. Θα κάνω κανα δυο αλλαγές στα δικά μου και θα ακουστείς σωστός. Don't worry.". Αυτά τα λόγια  φίλε Χ, είναι από τα πολλά μικρά σχολεία της καριέρας μου.

 

Ούτε καν θα προσπαθήσω να αντιπαραβάλλω αντίστοιχες αντιδράσεις Ελληνικής συνθετικής φίρμας.

 

 

 

*Η φερεγγυότητα αμφοτέρων δεν αμφισβητείται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Lateralus - tool

2) Dark side of the moon - pink floyd

3) blood sugar sex magik - Rhcp (οι πιο γ***** συνθηκες ηχογραφησης στο Mansion in Laurel Canyon)

https://www.youtube.com/watch?v=2qnkyoVCXWw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)wish you were here

μονο και μονο για να σκασει μυτη ο barret και οταν φυγει να μπορω να φωναξω weirddddd dude ;D

αλλα και για να δω τον gilmour να ηχογραφει το shine on you crazy diamond

2)welcome to sky valley

τι να λεμε τωρα?

3)electric ladyland μπορει ηδη η σχεση μεταξυ τους να ειχε παρει την κατω βολτα αλλα και παλι

επισης σε οποιαδηποτε ηχογραφηση των clutch η των mastodon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Δεν είναι αυτά που μου αρέσουν περισσότερο από όλα αλλά αυτά που θα ήθελα να είμαι εκεί.

 

Πολύ σωστά... Προσωπικά για αυτά που έγραψα (και για άλλα αρκετά) έχω ξοδέψει πολύ χρόνο διαβάζοντας την ιστορία της ηχογράφησης μέσα στο μουσικό (και μερικές φορές κοινωνικό) πλαίσιο της εκάστοτε εποχής. Ξέχασα να βάλω στα υποψήφια το Trinity Sessions των Cowboy Junkies, το Appetite for Destruction των G'n'R που αναφέρθηκε και το Hysteria των Def Leppard (που επίσης αναφέρθηκε). Τριάδα δύσκολο να φτιάξω! Ι'll be back.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Stevie" του λέω, "θα ξαναπεράσω ένα δυο σημεία για να το κάνω σωστότερα". "Όχι" μου λέει το Αφεντικό. "Μου άρεσε όπως βγήκε και το feeling που είχε. Όσο για τα πατήματα μην σε ανησυχεί. Θα κάνω κανα δυο αλλαγές στα δικά μου και θα ακουστείς σωστός. Don't worry.".

 

 

Genius at work. Ευχαριστούμε για την ιστορία.

 

On topic:

 

Dark side of the Moon, Sgt Pepper και κατά Ματθαίον Πάθη από Karl Richter.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μονο εεεε? ::)

 

Donna Summer - Bad girls

Mito - Droid

Breaking Benjamin - Dear Agony

Δηλαδή ρε συ Πέτρο σου λέει το Τζίνι "Σε πάω τώρα αλερετουρ σε οιαδήποτε ιστορική στιγμή ηχογράφησης από τότε που χάραξε ο Έντισον τον κύλινδρο και σε όποιο μέρος και στούντιο θες στην οικουμένη με όποια διάνοια / βαρεμένη προσωπικότητα τραβάει η όρεξή σου και συ του λες "ένα Mito με Breaking Benjamin και Donna Summer για γαρνιτούρα παρακαλώ";

Ήμαρτον ρε συ.....

Κρίμα απ το Θεό δηλαδής....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου