Προς το περιεχόμενο

Ποιών 3 album τη δημιουργία θα παρακολουθούσατε;


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αργήσατε  ;)

 

Εγώ έβαλα 3.

 

Τσαμπατζή σε κόβω μάστορη .Δεν σε νοιάζει πως παράξαν τέχνη οι καλλιτέχνες ,αλλά να μπεις τσάμπα στη συναυλία  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Made in Japan - D.P

 

Να αλλαζω χορδες στον κιθαριστα τους.Μονο αυτο θα μου εφτανε. 8)

 

Donna Summer - Bad girls

 

Θελει ο φλωρος να κρυφτει, αλλα η χαρα δεν τον αφηνει. ;D ;D

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

3) Eat 'em and smile - David Lee Roth.

 

:o :o :o :o :o

 

Αυτό και αν είναι έκπληξη. Θα έχανα στοίχημα ότι θα έβλεπα το in the court of crimson king. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o

 

Αυτό και αν είναι έκπληξη. Θα έχανα στοίχημα ότι θα έβλεπα το in the court of crimson king. 

Μα το θέμα είναι ποιά θα 'θελα να παρακολουθήσω. Π.χ. πως το 1965 βγάλανε αυτόν το ήχο, πως δούλευαν τα φωνητικά κλπ κλπ κλπ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=0a49McFOFp0

 

Για τα άλλα είναι προφανές το γιατί. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τη διάκριση ανέμεσα σε α) αγαπημένα άλμπουμ και β) άλμπουμ που αξίζει κανείς να δει πώς έγινε η παραγωγή τους, θα έλεγα ότι για μένα τα β δεν μπορούν παρά να είναι υποσύνολο των α. Θα έγραφα και τη μαθηματική έκφραση του παραπάνω, αλλά είναι πολύ αργά για να μάθω μαθηματικά στις τρεις παρά το πρωί.

 

Ξέχασα εχθές:

Stooges: The Stooges

Bowie: Ziggy Stardust

Velvet: Μπανάνα

 

Και δεκάδες άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τη διάκριση ανέμεσα σε α) αγαπημένα άλμπουμ και β) άλμπουμ που αξίζει κανείς να δει πώς έγινε η παραγωγή τους, θα έλεγα ότι για μένα τα β δεν μπορούν παρά να είναι υποσύνολο των α.

 

 

 

Όχι απαραίτητα νομίζω.. παρακολουθώντας τα making of classic albums ντοκυμαντέρ στο youtube, είδα την παραγωγή (και το στόρυ και τις συνθήκες αλλά δεν ειναι επί του παρόντος) πολλών άλμπουμ που δε θα τα έβαζα στα αγαπημένα μου, πολλά από αυτά όμως ανέβηκαν στην υπόληψη μου.. ακόμη πχ και πιο λάιτ άλμπουμ όπως το hysteria των leppard έχουν τρομερή δουλειά και όμορφες ιδέες απο πίσω που δεν γίνονται απαραίτητα εύκολα αντιληπτές κατά την ακρόαση του άλμπουμ λόγω του ότι είναι πολύ λεπτεπίλεπτες ή/και και όμορφα ενσωματωμένες. Επιπλέον, πολλά άλμπουμ έχουν τρομερές ιστορίες πίσω από την παραγωγή τους (πχ άκυρο, η random εμφανιση του (αγνώριστου πλέον) Syd Barret στα recording sessions του Wish you were here)

 

Πρόχειρη δικιά μου τριάδα, της ώρας:

 

1. Tom Waits - Closing Time

2. Queen - Queen 2

3. Marillion -Clutching at straws

 

 

(κάποια κλασικά δεν τα βάζουμε καν εννοείται, είναι πολύ προφανή... )

 

Γενικά οι λόγοι που κάνουν για μένα ενδιαφέρουσα την διαδικασία παραγωγής ενός άλμπουμ είναι πέρα από την διαδικασία και τις τεχνικές αυτές καθαυτές και οι συγκυρίες και οι σχέσεις ανάμεσα στους συντελεστές... φανταστείτε τώρα σε φάση τι γινόταν στο Final Cut των Floyd ή στο rumours των fleetwood mac...)

 

Σε μια κατηγορία από μόνο του θα έβαζα το Made in Heaven των Queen, η παραγωγή του οποίου έγινε χωρίς τον Mercury.

 

Ά, επίσης θα θελα να μπορούσα να ρίξω μια ματιά στο studio των Camel όταν ηχογραφούσαν το I Can See Your House from Here για να δω πως διάολο βγαίνει αυτός ο ήχος στο Ice (οκ, Latimer είναι αυτός αλλά οκ...)

 

Άντε και τέλος το brothers in arms.... ειδικά αν ριφφ του σαξοφώνου στο Your Latest Trick έκατσε κατά την διάρκεια των ηχογραφήσεων... ε αυτή η στιγμή που το ακούνε πρώτη φορά, πρέπει να ναι αυτό που λένε μαγεία.

 

 

Εδιτ: και προφανώς, σε οποιοδήποτε του Rory, έστω και για 1 δευτερόλεπτο, έστω και σε όνειρο βρε αδερφέ...

 

εδιτ 2:

 

Και κάτι χαριτωμένο: τα live albums πιάνονται; Χοχοχο, αστειάκης.

 

μ' έπνιξες κώστας! χαχαχαχαχαχ :):)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα νομίζω.. παρακολουθώντας τα making of classic albums ντοκυμαντέρ στο youtube, είδα την παραγωγή (και το στόρυ και τις συνθήκες αλλά δεν ειναι επί του παρόντος) πολλών άλμπουμ που δε θα τα έβαζα στα αγαπημένα μου, πολλά από αυτά όμως ανέβηκαν στην υπόληψη μου..

Δεν θα διαφωνήσω ότι έχει ενδιαφέρον να βλέπεις ντοκιμαντέρ με making of, να μαθαίνεις τεχνικές κλπ, το έχω κάνει κι εγώ.

 

Αλλά εδώ ρωτήθηκε κάτι συγκεκριμένο. Ποια (λίγα) άλμπουμ θεωρούμε τόσο σημαντικά που θα θέλαμε να δούμε την παραγωγή τους από κοντά.

 

Στο θέμα της παραγωγής υπάρχουν δύο σχολές. Κάποιοι τη θεωρούν αυτοτελή διαδικασία και ενδιαφέρονται να μαθαίνουν τεχνικές και μεθοδολογίες. Εγώ πάλι ανήκω στη (μειοψηφούσα) σχολή που λέει ότι η παραγωγή διαπλέκεται με την καλλιτεχνική αξία του αποτελέσματος και είναι δύσκολο να αφαιρεθεί χειρουργικά, σαν κάτι μεμονωμένο.

 

Υπάρχει το ένα άκρο: υπέροχα περιτυλίγματα (βλέπε τις παραγωγές του Τζάστιν Τίμπερλεϊκ πχ, από τις καλύτερες που έχω ακούσει) για υπέροχο αέρα κοπανιστό.

 

Και το άλλο άκρο: ανυπαρξία παραγωγής για πολύ καλό υλικό (ειδικά στην εποχή του lo-fi).

 

Υπάρχουν και ενδιάμεσες θέσεις, δεν είναι άσπρο μαύρο, απλώς εγώ θέτω σαν προϋπόθεση να με εκφράζει το περιεχόμενο. Για αυτό και στην ερώτηση του op δεν μπορώ παρά να βάλω άλμπουμ που με εκφράζουν, που άλλαξαν τη ζωή μου και που η μεθοδολογία της παραγωγής τους έχει για μένα τεράστια καλλιτεχνική αξία.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ανήκω στη (μειοψηφούσα) σχολή που λέει ότι η παραγωγή διαπλέκεται με την καλλιτεχνική αξία του αποτελέσματος και είναι δύσκολο να αφαιρεθεί χειρουργικά, σαν κάτι μεμονωμένο.

 

ΑΥΤΟ ειναι η πραγματικη παραγωγη,οσο και να το θεωρεις.....μειοψηφούσα σχολή  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου