Προς το περιεχόμενο

Reggae music


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω αν τους αναφερατε αλλα ειναι μπανταρα και φοβεροι ενεργεια στα Live

 

https://www.youtube.com/watch?v=6almxkaeFiI

 

θεικο 

 

Τωρα οσο αναφορα στυλ Locomondo οπου αναφερθηκαν παραπανω εχω να πω οτι δεν....Καλη προσπαθεια αλλα ειναι κατι που δεν τους βγαινει ( καθαρα προσωπικη μου αποψη)

 

ελληνικες μπαντες που κατι εχουν να πουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παρακάτω κύριος κινείται σε ρυθμούς reggae (και με αρέσει, μπορώ να πω  8) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα κι εγώ το πρόβλημα κάποτε ώσπου "κατάλαβα", άκουσα λίγο "αλλιώς" την μουσική αυτή και με κέρδισε.

+1

νομίζω ότι είναι παρεξηγημένη μουσική.

Ο περισσότερος κόσμος λέει ότι πρέπει να την ακούς το καλοκαίρι, πίνοντας κοκτέηλ σε παραλία.  :-X

Προσωπικά, μου αρέσει η ρέγκε αν και περισσότερο έχω κολλήσει και ακούσει "κλασσική" dub (Augustus Pablo, King Tubby, Lee Scratch Perry)

 

Σας πρωτείνω να δείτε(καλύτερα με υπότιτλους  ;) ) την παρακάτω ταινία που σε μεταφέρει στη Τζαμάικα του '70:

 

ROCKERS by Ted Bafaloukos

 

Rockers was originally to be a documentary but blossomed into a full-length feature showing the reggae culture at its peak. In this film, the culture, characters and mannerisms are authentic.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2004, μου ζήτησε ένας γνωστός να του φτιάξω ένα πολύ σύντομο reggae "χαλί" για το πιλοτικό τρέιλερ μιας ραδιοφωνικής εκπομπής που ήλπιζε να πάρει.

Δεν πήρε την εκπομπή και το πόνημα έμεινε ανεκμετάλλευτο.

Προκειμένου λοιπόν να το φάνε τα σκοτάδια του σκληρού μου, τι καλύτερη αφορμή από αυτό το θρεντ για να το δει ήλιος ανάμεσα στα άλλα αριστουργήματα που έχουν ανέβει. ;D

 

Θαυμάστε παραγωγή, μείξη, αυθεντικότητα ήχων! ;D (αν έβγαινε η εκπομπή, θα το ηχογραφούσαμε καλύτερα).

 

https://app.box.com/s/8zc5u1799lq3bje1hrp9

 

Εντάξει, τέρμα το χαζοδιάλειμμα. Μπορείτε να συνεχίσετε με σοβαρά κομμάτια. :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην μείνει εκτός μία από τις πρώτες ελληνικές μπάντες που ασχολήθηκαν με το είδος (ο leader της οποίας, είχε στη συνέχεια την τιμή να συνεργαστεί με έναν από τους επιφανέστερους μπασίστες της εγχώριας, και όχι μόνο, σκηνής...:)).

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου