Προς το περιεχόμενο

επιλογή σκουστικής Guild? Martin?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο καθυστερημένα, συνεχίζω στο θέμα...

 

Καταρχήν σχετικά με το fingerpicking, η αλήθεια είναι πως πλέον αρκετοί χρησιμοποιούν Taylor. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι καλές για fingerpicking. Γενικότερα όπως προανέφερα, είναι πριμαριστές κιθαριστές πλην εξαιρέσεων (με καπάκι κέδρου). Από κει κ πέρα βέβαια, αν ξέρεις να παίζεις, όλες θα ακουστούν υπέροχες.  ;)

 

Πιο συγκεκριμένα τώρα. Το πρόβλημα είναι πως στα 800-1000Ε δεν παίρνεις καλή ακουστική. Απλά από τις φθηνές, παίρνεις την καλύτερη. Για να πεις πως παίρνεις κάτι το οποίο θα σου μείνει, πρέπει να ξεκινήσεις από 2000Ε και πάνω. Άντε να πω 1700 και πάνω. Σε αυτή την κατηγορία τιμών αλλάζεις επίπεδο, απλά. Καταλαβαίνεις το ξύλο να πάλεται, αισθάνεσαι να σου 'μιλάει' το όργανο. Στο πρώτο strumming ξεχωρίζεις τις νότες μία προς μία, το όργανο έχει απόλυτη ισορροπία, έχει ξεχωριστό ηχόχρωμα. Όταν παίζεις, καταλαβαίνεις γιατί αξίζει τα παραπάνω ευρώ.

 

Εδώ λοιπόν περνάμε στο θέμα μας για εμένα. Τί ακριβώς ζητάς. Αν θες μία ακουστική η οποία θα αποτελεί προσωπική σου επένδυση και να μην την αλλάξεις ποτέ, τότε πρέπει να θεωρήσεις τα 1700Ε το κατώτερο επίπεδο τιμής. Αν θες να την κουβαλάς σε beach party, τότε σίγουρα πάρε κάτι πιο φθηνό. Αν όμως επιλέξεις τον ακριβό δρόμο, τότε θες και πολύ ψάξιμο, όσον αφορά τον ήχο (taylor, martin, κλπ), το playability, το σκάφος, μέχρι και το φινίρισμα στο μπράτσο. Το κατώτατο όριο των 1700Ε μην σου φαίνονται πολλά. Άλλωστε και για την ηλεκτρική, τόσα θες πάνω κάτω για να έχεις ποιοτικό ήχο. 

 

Τέλος, δεν χρειάζεται να είσαι Knopfler για να πάρεις κάτι καλό. Για εμένα προσωπικά, η κιθάρα με βοηθάει να μην δίνω τα λεφτά μου σε ψυχολόγους. Οπότε δίνω τόσα κι άλλα τόσα. Αν λοιπόν θέλεις να επενδύσεις σε κάτι καλό που δεν θ'αλλάξεις ποτέ, περίμενε λίγο ακόμα, μάζεψε χρήματα, ψάξε τί ακριβώς ζητάς και πάρε αυτό που θα σου αρέσει. Αν όντως με 1000Ε βρεις αυτό που ψάχνεις όμως, προφανώς και αγόρασέ το. Δεν το συζητάμε.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο παραπάνω. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορει να ακουστεί λιγο ασχετο αλλα μεχρι 1500 μπορεις να πας σε ενα Ελληνα οργανοποιο (μπορω να σου συστήσω αν θες ) να του πεις τι ακριβως ζητας και να σου πει τι ακριβως πρεπει να σου φτιαξει. Θα σου δώσει επιλογες στα ξηλα με τα + και - για το καθενα και φησικα εγγύηση για οτιδηποτε παθει Θα μπορεις αμεσα να πηγαινεις και να σου το φτιαχνει .

 

Οταν εψαχνα να παρω μια Gypsy κιθαρα ημουν ετοιμος να σκασω 1300 για μια του εμποριου ασεταριστη ... με τα ιδια λεφτα πηρα απο Ελληνα οργανοποιο με το μπρατσο που θελω εγω και τον ηχο που θελω εγω, και φυσικα την εχω 2 χρονια και ουτε σεταρισμα δεν εχει χρειαστει ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ακουστεί λιγο ασχετο αλλα μεχρι 1500 μπορεις να πας σε ενα Ελληνα οργανοποιο (μπορω να σου συστήσω αν θες ) να του πεις τι ακριβως ζητας και να σου πει τι ακριβως πρεπει να σου φτιαξει. Θα σου δώσει επιλογες στα ξηλα με τα + και - για το καθενα και φησικα εγγύηση για οτιδηποτε παθει Θα μπορεις αμεσα να πηγαινεις και να σου το φτιαχνει .

 

Οταν εψαχνα να παρω μια Gypsy κιθαρα ημουν ετοιμος να σκασω 1300 για μια του εμποριου ασεταριστη ... με τα ιδια λεφτα πηρα απο Ελληνα οργανοποιο με το μπρατσο που θελω εγω και τον ηχο που θελω εγω, και φυσικα την εχω 2 χρονια και ουτε σεταρισμα δεν εχει χρειαστει ακομα. 

 

Καλή ιδέα, αλλά ίσως ο φίλος να σκέφτεται και τη μεταπωλητική αξία του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ακουστεί λιγο ασχετο αλλα μεχρι 1500 μπορεις να πας σε ενα Ελληνα οργανοποιο (μπορω να σου συστήσω αν θες ) να του πεις τι ακριβως ζητας και να σου πει τι ακριβως πρεπει να σου φτιαξει. Θα σου δώσει επιλογες στα ξηλα με τα + και - για το καθενα και φησικα εγγύηση για οτιδηποτε παθει Θα μπορεις αμεσα να πηγαινεις και να σου το φτιαχνει .

 

Οταν εψαχνα να παρω μια Gypsy κιθαρα ημουν ετοιμος να σκασω 1300 για μια του εμποριου ασεταριστη ... με τα ιδια λεφτα πηρα απο Ελληνα οργανοποιο με το μπρατσο που θελω εγω και τον ηχο που θελω εγω, και φυσικα την εχω 2 χρονια και ουτε σεταρισμα δεν εχει χρειαστει ακομα. 

 

Το θέμα φυσικά είναι να μπορείς να εξηγήσεις τι ήχο θες να έχει η κιθάρα,γιατί αν υποθέσουμε πως το μπράτσο το συνηθίζεις αν δε πετύχει,δεν νομίζω πως ισχύει το ίδιο για τον ήχο .Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να εξηγήσω τι ήχο θέλω,εκτός αν έπαιρνα βόλτα το μάστορα να δοκιμάσουμε κιθάρες  ;D

Γενικά συμφωνώ με το Μιστραλ πλην ενός σημείου. Κάποια στιγμή σκέφτηκα να δώσω 2-3 χιλιάρικα και να πάρω μια κορυφαία ακουστική,αλλά μετά σκέφτηκα πως εκτός του ότι δεν είμαι ο Νόφλερ, δεν είναι καιρός για ηρωισμούς. Τουλάχιστον για μένα και παρότι αυτή τη στιγμή τα λεφτά αυτά τα έχω,δεν τα δίνω .

Ο καθένας επ αυτού θα έχει και μια γνώμη. Προσωπικά ούτε μέχρι τα 1000 δεν έφτασα ,έδωσα μόλις 350 και τέλος

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ας μην υπερβάλλουμε.Με 800-1000 ευρώ μπορείς να αποκτήσεις μια πολύ καλή ακουστική κιθάρα.Όχι, δεν θα είναι Collings αλλά μία αξιοπρεπής κιθάρα.Αδυνατώ να κατανοήσω ότι αν θες σοβαρή κιθάρα απαιτούνται 1800+ ενώ οι υπόλοιπες εντάσσονται στην κατηγορία της παραλίας.Φιλικά πάντα, μιας και ο καθένας έχει την γνώμη του. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κακο με τις ακουστικες, ειναι οτι δεν ειναι ηλεκτρικες ;D. Θελω να πω οτι πολυ λιγοι ξερουν να παιξουν και να αξιολογησουν μια ακουστικη κιθαρα, οι περισσοτεροι ειναι ηλεκτρικοι παιχτες και δεν εχουν καμμια σχεση με τις ακουστικες κιθαρες. Οι πιο συνειδητοποιημενοι ακουστικοι κιθαριστες που εχω συναντησει, ειναι αυτοι που παιζουν ρεμπετικα, υπαρχουν βεβαια κι αλλοι που ψαχνουν ενα συγκεκριμενο ηχο που εχουν στο μυαλο τους κι αυτο, αφου εχουν ερευνησει τη μουσικη της ακουστικης κιθαρας. Οι αλλοι αγοραζουν κατι επωνυμο και κοιμουνται ησυχοι, οτι εχουν ενα καλο οργανο.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, σκοπό έχω να ενημερώσω τον φίλο μας με τις όποιες εμπειρίες και απόψεις έχω επί του θέματος και φυσικά όχι να θίξω κάποιον αν έκρινε πως δεν αξίζει μία επένδυση άνω των 1700Ε για μία ακουστική ή αν αγόρασε κιθάρα παραλίας. Κιθάρα παραλίας πάντως διαθέτω κι εγώ προσωπικά, την οποία έχω καταχαρεί τα τελευταία 12 χρόνια. Αξιοπρεπέστατη, χωρίς αυτό να σημαίνει πως αποτελεί και επένδυση βέβαια.

 

Οι υπόλοιποι, αν έχουν παίξει με 'ακριβές' και 'φθηνές' ακουστικές κι έχουν διαπιστώσει πως δεν υπάρχει λόγος για μία τέτοια επένδυση, ας παραθέσουν τις εντυπώσεις τους και τις εμπειρίες τους για να μάθει αφενός ο φίλος μας που άνοιξε το θέμα, αφετέρου κι εμείς που έχουμε αντίθετη άποψη. Με την ίδια λογική, αδυνατώ να κατανοήσω αυτούς που δίνουν πάνω από 1000Ε για ένα λαμπάτο ενισχυτή όπως κι αυτούς που δίνουν πάνω από 10000Ε για ένα καλό αυτοκίνητο.

 

Φυσικά και δεν υφίσταται λόγος παρεξήγησης για τέτοια υποκειμενικά θέματα, απλά ελπίζω να μην μιλάμε θεωρητικά 'νομίζοντας' πως κάτι ισχύει χωρίς να το έχουμε δοκιμάσει.  ;) :)

 

Φιλικά

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι στο χιλιάρικο ότι πάρεις είναι φτηνιάρικο... :o  ...μόνο άμα έχεις ως μέτρο σύγκρισης τις Santa Cruz    :)  από τρεισήμισι και πάνω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι στο χιλιάρικο ότι πάρεις είναι φτηνιάρικο... :o  ...μόνο άμα έχεις ως μέτρο σύγκρισης τις Santa Cruz    :)   από τρεισήμισι και πάνω!

 

 

GunRos υποκλίνομαι στην κριτική σου ικανότητα, στην δυνατότητα εξαγωγής συμπερασμάτων καθώς και στην πολύτιμη βοήθεια και συνεισφορά σου στο θέμα  ;) :-\  :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ας μην υπερβάλλουμε.Με 800-1000 ευρώ μπορείς να αποκτήσεις μια πολύ καλή ακουστική κιθάρα.Όχι, δεν θα είναι Collings αλλά μία αξιοπρεπής κιθάρα.Αδυνατώ να κατανοήσω ότι αν θες σοβαρή κιθάρα απαιτούνται 1800+ ενώ οι υπόλοιπες εντάσσονται στην κατηγορία της παραλίας.Φιλικά πάντα, μιας και ο καθένας έχει την γνώμη του. :)

 

 

Αυτό.

 

Παιδιά, έχω τη γνώμη ότι διατυπώνονται απόψεις οριακές.

 

Με εξαίρεση τις jumbo, υπάρχει πληθώρα λύσεων σε όλους σχεδόν τους τύπους σώματος και σε πολλές μάρκες πολύ πριν τα € 1000. Μιλάω για μη entry - level μοντέλα, με solid ξύλα, σοβαρά nut, saddle και κλειδιά.

 

Ναι, θέλω να πιστεύω ότι μια D 45 θα υπερέχει έναντι μιας άλλης dreadnought των € 1000 και θα περιμένω να το δείξει εμφατικά (κι ας μη μου κάνουν κούκου οι dreadnought)  ;D

 

Αλλά όχι ότι με € 1000 (και με πολύ λιγότερα πιθανώς) παίρνεις τελάρο για Γαρδέλης on the beach ρε παιδιά.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου