Προς το περιεχόμενο

επιλογή σκουστικής Guild? Martin?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περνά μια βόλτα από το Λογοθέτη να δοκιμάσεις τοις cort. Σε αυτή την κατηγορία έχει εκπληκτικές ακουστικές ;)

 

Απ'το Λογοθέτη θα προτιμούσα να δοκιμάσω μια Lakewood  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν έχεις πει τι μουσική θέλεις να παίζεις. Σε αυτά τα χρήματα είναι καλό να πάρεις κάτι που θα σου μείνει. Όλοι υποθέτουμε οτι θέλεις dreadnought, αλλά είναι έτσι, δεδομένου οτι είσαι κατά βάση ηλεκτρικός κιθαρίστας? Μήπως χρειάζεσαι μια Taylor?

 

Από μάρκες πάντως κι εγώ προτιμώ αυτές που έχεις ήδη αναφέρει: Martin, Lakewood, Larrivee (με μεγαλύτερη προτίμηση στις 2 τελευταίες). Για τις Takamine λέω οτι θεωρούνται γενικά καλές, αλλά...ντάξει 8) (δεν έχω παίξει με πολλές οπότε μην με πολυ-υπολογίζεις, απλά νομίζω οτι έχουν ένα όνομα που δεν τους αντιστοιχεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεις πει τι μουσική θέλεις να παίζεις.

Σωστος.Αν θες π.χ. να παιξεις fingerstyle μια taylor ειναι "μανουλα"  ;)

απλά νομίζω οτι έχουν ένα όνομα που δεν τους αντιστοιχεί)

Δεν ειναι αυτο.Απλως καποια στιγμη ειχαν κατακλησει την αγορα επειδη εβγαζε και ΠΟΛΥ φτηνα μοντελα οποτε ο καθε "πιτσιρικας" ειχε και απο 1.Βεβαια η σειρα G μεχρι τα 300 ευρω ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ καδρονι  ;D, Δεν μπορουσες να παιξεις πανω απο 5 λεπτα με καινουργιες 10αρες και να μην σε πιασει instant κραμπα  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το προσεγγίζεις ελαφρώς λανθασμένα το όλο θέμα.

Αρχικά δεν λες όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε τί ακριβώς θέλεις να παίζεις με την ακουστική. Επίσης, αφήνεις αρκετά ανοικτό το θέμα 'τιμή', οπότε ακριβώς επειδή μιλάμε για ακουστικές τα πράγματα περιπλέκονται λίγο περισσότερο καθώς μία αλλαγή μαγνητών δεν θα σε βοηθήσει να αλλάξεις τον ήχο. Θα πάρεις ακριβώς αυτό που αγόρασες.

 

Η taylor δεν είναι μανούλα για fingerpicking. Εξαρτάται από τα μοντέλα. Γενικότερα είναι πριμαριστές κιθάρες. Η μόνη που ξεχωρίζει για fingerpicking είναι η σειρά 5, η οποία έχει καπάκι κέδρου. Βεβαίως και βγάζει διαφορετικά σώματα, με πιο διαδεδομένο το Grand auditorium, το οποίο είναι κάτι ανάμεσα σε dreadnought, jumbo και βολικό ταυτόχρονα σκάφος. Η πιο φτηνή σε αυτά τα λεφτά που διαθέτεις είναι η σειρά 4 που νομίζω πλησιάζει τα 2000Ε. Πρέπει να τις ακούσεις όμως όπως και την πιο οικονομική σειρά 3.

 

Όπως καταλαβαίνεις το θέμα δεν είναι martin, taylor, lakewood, guild klp. Οι Martin για παράδειγμα είναι πολύ 'μουντές' για μένα. Οι Guild πλέον δεν με ενθουσιάζουν. Νομίζω πως έριξαν τρομερά την ποιότητά τους, με κάτι 'made in china' μοντέλα ενώ τα πιο ακριβά δεν με ενθουσιάζουν ούτε καν εμφανισιακά (ναι, εμφανισιακά). Οι takamine είναι καλές αλλά ισχύει ό,τι και για τις Guild. Οι Ovation από την άλλη είναι ευκολόπαικτες, αλλά σχετικά 'χαμηλόφωνες' στο unplugged τους. Οι Lakewood μου άρεσαν πολύ. Αλλά δεν είχαν αυτό το 'κάτι' που έψαχνα όταν πήρα την δικιά μου (taylor).

 

Δεν στα γράφω για να σε μπερδέψω. Απλά για να σε ξεμπερδέψω και να σου πω 'παίξε μαζί τους' και αποφάσισε μόνος σου. 

 

Για παράδειγμα, αντί να σου πω πάρε την Gibson J35, αρχικά θα σου πρότεινα την J45

(αν θες τέτοιο σκάφος)

http://www.thomann.de/gr/gibson_j45_standard_vs.htm

ενώ αν ήθελες dreadnought θα σου πρότεινα αυτήν

http://www.thomann.de/gr/gibson_songwriter_deluxe_cutaway_nt.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η taylor δεν είναι μανούλα για fingerpicking. Εξαρτάται από τα μοντέλα.

Εξαρταται και απο το εκαστοτε "χερι" π.χ. εχω παιξει με την 310 (Χωρις να ειμαι καλος στο fingerpicking) και με βολευε απιστευτα αλλα απο λεφτα......  ::) ::)

Επισης και στο youtube κυκλοφορουν πολλοι αξιολογοι καλλιτεχνες fingerstyle με taylor.

 

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ στο

Προφανώς το προσεγγίζεις ελαφρώς λανθασμένα το όλο θέμα.

επειδή μιλάμε για ακουστικές τα πράγματα περιπλέκονται λίγο περισσότερο καθώς μία αλλαγή μαγνητών δεν θα σε βοηθήσει να αλλάξεις τον ήχο. Θα πάρεις ακριβώς αυτό που αγόρασες.

comment με μεγαλη ουσια που συχνα παραλείπεται  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το προσεγγίζεις ελαφρώς λανθασμένα το όλο θέμα.

Αρχικά δεν λες όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε τί ακριβώς θέλεις να παίζεις με την ακουστική. Επίσης, αφήνεις αρκετά ανοικτό το θέμα 'τιμή', οπότε ακριβώς επειδή μιλάμε για ακουστικές τα πράγματα περιπλέκονται λίγο περισσότερο καθώς μία αλλαγή μαγνητών δεν θα σε βοηθήσει να αλλάξεις τον ήχο. Θα πάρεις ακριβώς αυτό που αγόρασες.

 

 

Το θέμα "τιμή" για αυτό ακριβώς το λόγο το αφήνω ανοικτό προς τα πάνω...για σκέψου να ανεβάσεις επίπεδο σε 1-2 χρόνια και να αρχίζεις να λιγουρεύεσαι κάτι καλύτερο και ακριβότερο..θα ευχόσουν να είχες κάνει καλύτερη επιλογή..αυτό δεν εννοείς?

 

Για τη μουσική που λες ή μάλλον για τη χρήση έχεις δίκιο δεν είπα κάτι..αλλά κοίτα, δεν είμαι ο Knopfler για να πω ότι

την ακουστική μου θα τη λιώσω στο fingerpicking, ή κάποιος rythum player, βασικά δεν έχω φτάσει σε ένα επίπεδο που θα έχω μια ταυτότητα στο παίξιμο μου... οπωσδήποτε για lead παίξιμο, να μην κουδουνίζουν τα καντίνια...αλλά αρπίσματα και strumming είναι και αυτά στο πρόγραμμα...όλα σε μέτριο επίπεδο ;D

Ισορροπία ήχου αυτή είναι η κατάλληλη λέξη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επισημάνθηκε, η ασφαλέστερη λύση είναι να καταλήξεις πρώτα στον τύπο σώματος που σε καλύπτει. Όταν αυτό λυθεί θα μπορείς να κάνεις δοκιμές σε πιο στέρεα βάση, έχοντας σβήσει επιλογές από τη λίστα σου.

 

Επιπλέον νομίζω πως έχει σημασία το αν η κιθάρα είναι καθαρά για σένα και το σπίτι σου ή αν π.χ. θα παίξει εντός κάποιου ακουστικού σχήματος. Αυτό γιατί στη δεύτερη περίπτωση θα θες να λάβεις υπόψιν με τί σόϊ κιθάρες θα συνεργαστείς (οπότε μια 2η ή 3η jumbo μάλλον δε θα είναι το ζητούμενο).

 

Λογικό είναι η αναζήτηση να ξεκινά ενστικτωδώς από dreadnought (κι αν όντως ψάχνεις dreadnought θα έχεις και περισσότερες επιλογές). Απλά βεβαιώσου ότι είναι αυτό που ψάχνεις.

 

 

Α, και μη κοιτάς ντε και καλά με τη λογική "ακριβότερο=καλύτερο".

Μια ακουστική σε αυτό το budget δεν είναι όργανο που θα σου πέφτει λίγο μετά από λίγα χρόνια εντατικού παιξίματος.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α, και μη κοιτάς ντε και καλά με τη λογική "ακριβότερο=καλύτερο".

Μια ακουστική σε αυτό το budget δεν είναι όργανο που θα σου πέφτει λίγο μετά από λίγα χρόνια εντατικού παιξίματος.

 

Δε πάω για κάποια υπερβολή...ουσιαστικά το ζήτημα όλο και όλο είναι αν θα αυξήσω το μπάτζετ (το αρχικό είναι 800) για να φτάσω τα entry των δυνατών brand στις ακουστικές, μιας και μιλάμε για κάτι που θα σου μείνει ..χρόνια!

Οι Lakewood ας πούμε ακόμα και τα entry τους μοντέλα είναι αρκετά ψηλά για μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου