Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul classic - pickups replacement


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν, θα ήθελα μια βοήθεια..

Έχω μια les paul classic του 96, με τους στοκ μαγνήτες (496R & 500T) και τη στοκ γέφυρα (abr), με την οποία κιθάρα είμαι ευχαριστημένος και με το παραπάνω αλλα επειδή οι μαγνητες που φοράει είναι πολύ hot, σκέφτομαι κάποια στιγμή να τους αλλάξω για κάτι πιο vintage και bluesy.

Δεν παίζω με πολύ gain.

Σκέφτομαι ως καλή λύση τους SD antiquity... αν κάποιος έχει καμια άλλη ιδέα που να μη ξεφεύγει σε αυτά τα χρήματα, ευπρόσδεκτη φυσικά.

Το πραγματικό όμως ερώτημα (πέραν του ήχου) είναι το εξης: υπάρχει θέμα με τις διαστάσεις των μαγνητών; εννοώ και τις πραγματικές διαστάσεις αλλα και το pole spacing, string spacing και όλα αυτα..?

Δεν θα ήθελα να μπω σε διαδικασίες να αλλάξω γέφυρα ή να κάνω οποιαδήποτε άλλη αλλαγή πλην του να αλλάξω τους μαγνήτες για κάποιο ποιο low output και vintage ηχητικά.

 

Είμαι ολίγον άσχετος με τις les paul, επειδή χαώθηκα λιγο με το ψάξιμο και άκρη δεβ έβγαλα, θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μου έδινε σαφείς απαντήσεις στο θέμα των διαστάσεων και ποιοι μαγνήτες ταιριάζουν στη δική μου (ως μέγεθος) και ποιοι εχουν λιγο-πολύ τις ηχητικές προδιαγραφές που ζητώ, χωρίς να πληρώσω μια περιουσία.

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα υπαρχουν οι κλασσικες λυσεις burstbucker,Dimarzio 36th,seth lover κλπ αλλα για εγω θα σου προτεινα αυτους οι οποιο παιζουν τα παντα και ειναι τρομεροι μαγνητες και σε τρομερη τιμη

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_saph1b4c_black_alnicoiipro_humbucker.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα υπαρχουν οι κλασσικες λυσεις burstbucker,Dimarzio 36th,seth lover κλπ αλλα για εγω θα σου προτεινα αυτους οι οποιο παιζουν τα παντα και ειναι τρομεροι μαγνητες και σε τρομερη τιμη

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_saph1b4c_black_alnicoiipro_humbucker.htm

 

Σ'ευχαριστω, θα τους έχω υπόψιν (τρομερή τίμη όντως...). Δεν θα με χάλαγε να ήταν πάντως και καπακωμένοι :)

Ξέρεις κάτι για το θέμα των διαστάσεων; αυτό είναι που με μπερδεύει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι νομιζω ,μπορει να πεταω πατατα,περα απο τους f spaced δεν εχουν προβληματα στο να μπουνε καλα

αυτοι μπαινουν σε οποιαδηποτε les paul

Τωρα αν θες μπορεις να τους καπακωσεις και εσυ.Απλα θα χασεις λιγο bite αλλα μπορει αυτος να ειναι ο σκοπος σου.

Οι συγκεκριμενοι μαγνητες ειναι αρκετα πριμοι,ειδικα ο bridge,ο kecn τους ειναι Ο,ΤΙ καλυτερο εχω ακουσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι νομιζω ,μπορει να πεταω πατατα,περα απο τους f spaced δεν εχουν προβληματα στο να μπουνε καλα

αυτοι μπαινουν σε οποιαδηποτε les paul

Τωρα αν θες μπορεις να τους καπακωσεις και εσυ.Απλα θα χασεις λιγο bite αλλα μπορει αυτος να ειναι ο σκοπος σου.

Οι συγκεκριμενοι μαγνητες ειναι αρκετα πριμοι,ειδικα ο bridge,ο kecn τους ειναι Ο,ΤΙ καλυτερο εχω ακουσει

 

ναι, όλα αυτα τα f spaced και διάφορα επιστημονικά :p είναι που δεν ξέρω... καπάκωμα έκανα ήδη στους στοκ μαγνήτες, δεν μπορώ να πω οτι ή όποια διαφορά (αν υπήρχε) με χάλασε.

 

βρήκα ένα βιντεάκι μόλις, που ο τύπος έχει μια ίδια με τη δική μου και έβαλε τους seth lover. Δεν αναφέρει πουθενα πρόβλημα στις διαστάσεις, όμως εγω βλέπω τον bridge να αφήνει μεγάλο κενό πάνω και κάτω και νομιζω πως οι πόλοι των μαγνητών δεν πέφτουν κάτω απο τις χορδες...

Βιντεο:

 

θα ψάξω να ακουσω και αυτους που μου προτείνεις παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μία classic του 94 και της έβαλα έναν gibson burstbucker 3 (μετά από anderson, emg, καμία σχέση δηλαδή). νομίζω πως της ταιριάζει πάρα πολύ. vintage γκαζωμένος. ενώ τον έβγαλα από μία chambered LP επειδή μου φαινόταν φτωχός, στην classic πάει γάντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα!Τυχαία είδα το θέμα και είπα να βοηθήσω.Ίσως θα έπρεπε να διαβάσεις αυτό:

http://www.mylespaul.com/forums/pickups/11036-les-paul-classic-string-spacing-pickup-swap.html

Όσον αφορά το spacing σου λέω πως ούτε τα πιο έμπειρα αυτία δε θα καταλάβαιναν διαφορά ανάμεσα σε μαγνήτες με spacing που έχει 2χλ διαφορά.

Αφού θες sony και καλά να αλλάξεις τους κατά τα άλλα εξαιρετικούς στοκ μαγνήτες της gibson classic μπορείς να βάλεις είτε f spaced είτε "vintage" 49.2mm που έτσι κ αλλιώς ο neck ακόμα και στην 59άρα vos έχει λάθος spacing από το εργοστάσιο!!

Επιλογές υπάρχουν πολλές.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε darshan, σε ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές :)

 

Φίλε dmantsio, δεν θέλω sony και καλά να τους αλλάξω, είναι μια σκέψη που υπάρχει, αν και όπως ειπα είμαι ευχαριστημένος απο τους στοκ μαγνήτες! έχουν ωραιο punch, μου αρέσουν τα πρίμα τους πολύ, καθαρίζουν ωραία με το volume, απλά εχουν πολύ πιο μεγάλη έξοδο απο οτι χρειάζομαι (τους εχω τερματίσει κάτω για να κατεβει το gain τους). Απλά δεν μου είναι χρήσιμο τόσο πολύ gain...

 

Τώρα, όσο αφορά το θέμα των μεγεθών, απ'ότι κατάλαβα 1ον υπάρχει ένα σχετικό χάος πληροφοριών σχετικά με το ποιος μαγνητης έχει ποιό μέγεθος (ειδικα για τον 500T δεν έβγαλα άκρη, αν και θα ξαναδιαβάσω αυτο που έστειλες) και 2ον πολλοί λένε αυτο που λες κι εσυ και προφανως είναι σωστό, οτι δηλαδη μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε μαγνήτη, οπως κάνανε και τον παλιο καλό καιρό και δεν έχει διαφορά αν δεν θα πεφτουν σωστα οι πόλοι... άλλοι ας πούμε αλλάζουν γέφυρα οταν αλλάζουν απο f spaced σε κανονικο, κάτι που δεν σκοπέυω να κάνω!

 

Με τα λίγα "περσικά" που γνωρίζω, καταλαβαίνω πως μπορω να αλλάξω άφοβα μαγνήτες, ασχέτως μεγεθών και απλα να επικεντρωθω στο ηχητικό τους μέρος.

 

Σε αυτη τη περίπτωση, αν και όταν το αποφασίσω, θα κινηθω προς κάποιους απο αυτους που μου προτείνατε (αν και θα ήθελα μια γνωμη και για τους antiquity που σκεφτόμουν αρχικα).

 

Σας ευχαριστω πάρα πολύ όλους σας :) αν κάποιος έχει προτάσεις μαγνητών, ευχαρίστως να τις ακουσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου