Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul classic - pickups replacement


Προτεινόμενες αναρτήσεις

OT βέβαια, οι γκουρού ήδη έχουν προτείνει, αλλά αν τελικά μπεις στη διαδικασία να πάρεις aftermarket, θα έλεγα να εξετάσεις σοβαρά το ενδεχόμενο να κάνεις και κάνα split wiring με κάνα push pull. Αφού θα τα έχεις πλέον τα τέσσερα καλωδιάκια, εκμεταλλεύσου τα  ;D στις καινούργιες Les Paul άλλωστε έχει μπει αυτό και μετράει, ειδικά για ακόμα πιο Low output ήχους που γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OT βέβαια, οι γκουρού ήδη έχουν προτείνει, αλλά αν τελικά μπεις στη διαδικασία να πάρεις aftermarket, θα έλεγα να εξετάσεις σοβαρά το ενδεχόμενο να κάνεις και κάνα split wiring με κάνα push pull. Αφού θα τα έχεις πλέον τα τέσσερα καλωδιάκια, εκμεταλλεύσου τα  ;D στις καινούργιες Les Paul άλλωστε έχει μπει αυτό και μετράει, ειδικά για ακόμα πιο Low output ήχους που γουστάρεις.

 

Και κάπως έτσι ξεκινάνε οι μόντες που δεν τελειώνουν ποτε, διότι πράγματι, είναι έτσι οπως το λες! οταν υπάρχουν τα καλωδιάκια, λογικά θα μπω στη πρίζα να το κανω και το πουσπούλ!!! :)

Και δεν ειρωνεύομαι καθόλου, γελάω με τον εαυτο μου που χθες έλεγα πως δεν θελω πια μόντες και τωρα ξαφνικά με ψήνει (χωρίς να το καταλαβω καν) η ιδέα να σπλιτάρει ο humbucker, μιας και θα είναι ήδη έτοιμο το option...........!

 

Για άλλη μια φορά ευχαριστω για τις προτάσεις σας... ομολογώ πως με ψήνουν διάφορα απο αυτα που μου προτείνατε, ίσως λιγο παραπανω οι wrc που προτείνει ο Alder τον οποιο  εμπιστεύμαι...

Θα επανέλθω αν κανω την αλλαγή, για περαιτέρω κουβέντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω κι εγω, πως αναγκαστικά αν την κάνω την αλλαγή θα είναι εν μέρει στα "τυφλά" δεδομένου πως σε κάθε όργανο, λιγο ή πολύ, θα ακουγονται διαφορετικά οι μαγνήτες λόγω διαφόρων παραγόντων... και τέλος, εκεί που (εγω τουλάχιστον) μπορώ να έχω ξεκάθαρη εικόνα (για οτιδήποτε, όχι μονο μαγνήτες) είναι στο λαιβ...

 

Ευχαριστω για τη συμβουλή για τους duncan, βλέπω οτι παίζουν διάφορα καλά μοντέλα λοιπον σε αυτα τα λεφτά απο seymour duncan (καπάκια ρε γαμώτο όμως, δεν βλέπω στα φθηνά μοντέλα!)

 

Για καπακια μην αγχωνεσαι. Κατα καιρους βγαινουν και στις αγγελιες original αλλα με 15-20 ευρω μπορεις να βρεις ανετα στο ebay. Επισης θα σου προτεινα να κοιταξεις γενικως και τα ελληνικα μαγαζια (εκτος απο τις αγγελιες) γιατι πλεον οι τιμες τους εχουν πεσει σε επιπεδα γερμανων και εταιρων μη-δημοκρατικων δυναμεων....

 

Εγω στην classic μου εβαλα πχ τα καπακια απο κατι 490-498 που ειχα και ταιριαξαν μια χαρα. Και η αληθεια ειναι (γουστα ειναι αυτα) οτι ουτε και σε μενα αρεσουν οι "γυμνοι" humbuckers σε lp σε αντιθεση στην στρατ μου που την εχω κανει hsh και φυσικα οι suhr ειναι χωρις καπακι (μια αηδια και μιση οι καπακωμενοι hum σε στρατ.... και καποιοι θα πουν αηδια οι hum σε στρατ γενικοτερα... σορρυ για το off topic...)

 

Παντως οπως βλεπεις ολοι μας σου απανταμε συμφωνα με τα δικα μας αυτια, ακουσματα, παιξιμο, επιλογες μουσικης και ηχου κτλ κτλ. Δεν θα ξεχασω εναν φιλο μουσικο που μου ελεγε "δηλαδη αν δωσεις μια es με jazz μαγνητες στον Adam Jones (Tool) λες να μην μπορεσει να βγαλει ηχο????" και μεταξυ μας δεν απεχει και πολυ απο την αληθεια

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καπακια μην αγχωνεσαι. Κατα καιρους βγαινουν και στις αγγελιες original αλλα με 15-20 ευρω μπορεις να βρεις ανετα στο ebay. Επισης θα σου προτεινα να κοιταξεις γενικως και τα ελληνικα μαγαζια (εκτος απο τις αγγελιες) γιατι πλεον οι τιμες τους εχουν πεσει σε επιπεδα γερμανων και εταιρων μη-δημοκρατικων δυναμεων....

 

Εγω στην classic μου εβαλα πχ τα καπακια απο κατι 490-498 που ειχα και ταιριαξαν μια χαρα. Και η αληθεια ειναι (γουστα ειναι αυτα) οτι ουτε και σε μενα αρεσουν οι "γυμνοι" humbuckers σε lp σε αντιθεση στην στρατ μου που την εχω κανει hsh και φυσικα οι suhr ειναι χωρις καπακι (μια αηδια και μιση οι καπακωμενοι hum σε στρατ.... και καποιοι θα πουν αηδια οι hum σε στρατ γενικοτερα... σορρυ για το off topic...)

 

Παντως οπως βλεπεις ολοι μας σου απανταμε συμφωνα με τα δικα μας αυτια, ακουσματα, παιξιμο, επιλογες μουσικης και ηχου κτλ κτλ. Δεν θα ξεχασω εναν φιλο μουσικο που μου ελεγε "δηλαδη αν δωσεις μια es με jazz μαγνητες στον Adam Jones (Tool) λες να μην μπορεσει να βγαλει ηχο????" και μεταξυ μας δεν απεχει και πολυ απο την αληθεια

 

Τον neck, παρά την κουλαμάρα μου, τον καπάκωσα :) ο bridge ομως, που έλεγα αρχικά πως είναι μεγαλυτερος, όντως είναι μαγαλύτερος και δεν έμπαινε το καπάκι απο εναν άλλο bridge gibson που είχα.. και ένα μεγαλύτερο που αγόρασα (όχι gibson) παλι δεν έκανε..

Έτσι, έμεινε ο bridge ξεκαπάκωτος (αλητεία μεγάλη) :p

 

Επειδή όμως είμαι κουλός με τα εργαλεία και γενικά οτι πιάνω το καταστρέφω (συνηθως) θα προτιμήσω μαγνητες που έχουν ήδη τα καπάκια πάνω!

Εκτός κι αν κανένα καλό παιδάκι απο εδω που σκαμπάζει απο τέτοια θέλει να το κάνει για εμενα :p εγω, ενα καπάκι κατάφερα να βάλω και ίδρωσα λες και δουλευα κομπρεσέρ.....!

 

(συμφωνω για τις τιμες στα ελληνικά μαγαζιά, πολύ βελτιωμένες τελευταια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον neck, παρά την κουλαμάρα μου, τον καπάκωσα :) ο bridge ομως, που έλεγα αρχικά πως είναι μεγαλυτερος, όντως είναι μαγαλύτερος και δεν έμπαινε το καπάκι απο εναν άλλο bridge gibson που είχα.. και ένα μεγαλύτερο που αγόρασα (όχι gibson) παλι δεν έκανε..

Έτσι, έμεινε ο bridge ξεκαπάκωτος (αλητεία μεγάλη) :p

 

Μην ξεχνάς οτι έτσι είναι και μια απο τις κλασσικότερες Les Paul..  ;)

 

Jimmy_Page_2.jpg

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς οτι έτσι είναι και μια απο τις κλασσικότερες Les Paul..  ;)

 

 

 

 

φυσικά και ειχα ακριβως αυτο στο μυαλό μου :)

υποκειμενικότατο βεβαια, αλλα πιστευω πως σε goldtop (διότι περι τέτοιας πρόκειται) δεν ταιριάζει ξεκαπάκωτος μαγνήτης (ουτε καν ο ένας..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυσκολο το καπακωμα αλλα μην ξεχασεις το κερωμα!!!! Υπαρχουν εξαιρετικες οδηγιες και βιντεακια που σου δειχνουν βημα προς βημα τι πρεπει να κανεις.

 

Τωρα σε οτι αφορα τις μοντες αν και ειμαι μεγαλος φαν (ενα μονο θα πω... αλλαξα μπρατσο στην dg custom shop μου.... και επισης η αλλη strat μου εχει γινει απο sss σε hss με split & blend, και πλεον hsh με 2 split & blend), αλλα θεωρω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να αρχισεις να παιζεις με την lp. Θεωρω (και παλι προσωπικη εκτιμηση) οτι ειναι φτιαγμενες να παιζουν μονο με διπλους. Φυσικα αυτο ειναι εντελως αντιθετο του κυριου στην παραπανω φωτογραφια που την μακελεψε (χεχεχε) για να βγαλει split, out-of-phase και 21 ηχους αλλα υπηρχε σοβαρος λογος... να την κανει να ακουγεται σαν τελε..... χαχαχαχα

Προς υπερασπιση μου το stairway ειναι γραμμενο με τελε....

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Η εξέλιξη της υπόθεσης (αν κάποιος ενδιαφέρεται) είναι πως τελικά έκανα την αλλαγή των μαγνητων, έβγαλα τους στοκ (496 και 500) και τους αντικατέστησα με έναν seymour duncan Antiquity στη θέση bridge και έναν dimarzio 36th anniversary στη θεση neck.

Μόλις σήμερα το έκανα, δεν έχω κάνει και πολλά αλλα οι πρώτες εντυπώσεις τείνουν προς το "ουάου"!!!

Πιο γλυκά πρίμα και μεσαία, πιο low output και άρα μεγαλύτερο εύρος δυναμικών καθως και πιο ευδιάκριτο το σκάσιμο του οργάνου, πιο ακομπρεσάριστος ήχος... όλα ωραία και καλα :)

Νομίζω πως ο dimarzio neck είναι αρκετά πιο δυνατός απο τον atiquity bridge και έχω σηκώσει κάμποσο τον bridge και χαμήλωσα αρκετά τον neck, αν και είμαι στο ψάξιμο ακόμα.

Overall, πολύ ευχαριστημένος και δεν θεωρω πως είναι απλα μια "μόντα" αλλα μια σοβαρή αναβάθμιση.

 

Επίσης, το τελευταίο που έκανα πριν βγάλω τους μαγνήτες (και το πρώτο μόλις έβαλα τους άλλους) ήταν να ηχογραφήσω στο logic (με ενα plugin, amplitube) τη κιθάρα και πλεον είναι εύκολο ένα Α/Β τεστ με τους παλιους και τους νέους μαγνητες.

Κάποια στιγμη θα πρέπει να το ποστάρω ίσως σε περίπτωση που ενδιαφέρει και κάποιον άλλον (αν και ειναι ενα απλο plugin, τιποτα το σπουδαιο, η διαφορά είναι αισθητή και η αίσθηση του κάθε μαγνητη φανερή).

 

Αυτα και ευχαριστω όλους σας για τις συμβουλες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου