Προς το περιεχόμενο

Vangelis And The Journey To Ithaka (excerpt)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 3 μήνες αργότερα...

Επιτελους το DVD κυκλοφορησε. Μπορει να αργησε 4+ χρονια αλλα αξιζε η αναμονη. Σημερα μου ηρθε απο Αγγλια και σκεφτηκα να ποσταρω μερικα screenshots. Να σας θυμισω οτι το DVD εχει διαρκεια 2 ωρες σε αντιθεση με το αρχικο/ακυκλοφορητο βιντεο το οποιο ηταν 2 ωρες και 18 λεπτα. Στo DVD εχουν κοπει αρκετες σκηνες και εχουν προστεθει αλλες, η σκηνοθεσια δε ειναι λιγο διαφορετικη. Οσοι τυχεροι εχετε την αρχικη κοπια κρατηστε την και αγοραστε και το DVD.

 

Journey_1_600x.png

 

Journey_2_600x.png

 

Παρακατω μερικα screenshots απο το DVD και ενα 6λεπτο βιντεο/σεμιναριο για τους απανταχου πληκτραδες που δεν υπαρχει στην αρχικη κοπια και το οποιο ειναι απο μονο του ενας σοβαρος λογος για να αγοραστει το DVD.

 

Vag_studio_1.png

 

Vag_studio_2.png

 

Vag_studio_3.png

 

Vag_studio_4.png

 

Vag_studio_5.png

 

Vag_studio_6.png

 

Vag_and_Lora_1.png

 

*****

 

Pedal κανεις?... :P ;D (1 sustain & 16 volume pedals στα ποδια του)

 

Vag_pedals_2.png

 

Vag_pedals_1.png

 

Vag_pedals_3.png

 

Ο Master παραδιδει μαθηματα live συνθεσης και ενορχηστρωσης πανω στο custom setup του με τον πραγματικα απιστευτο τροπο παιξιματος του. Μοναδικη τεχνικη/σχολη για το πως μπορουν να παιζονται live τα synths. Ο ανθρωπος απλα "δεν υπαρχει". ;D

 

http://vimeo.com/80936319

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλλιο αργά πάρα ποτέ. Τεράστιος καλλιτέχνης, κι όχι επειδή είναι Έλληνας, αλλά επειδή οι μουσικές του εμένα προσωπικά κάνουν την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά. Και επιπλέον επειδή αυτά που κάνει τα κάνει με το δικό του μοναδικό τρόπο, ιδίως αυτό το απίστευτο σύστημα επιλογής ήχων και ζωντανού παιξίματος. Το νούμερο ένα ίνδαλμα για μένα, γι' αυτού του είδους τη μουσική, και σαν πληκτράς. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο Samy. 8) Τα γουσταρουμε και τα δυο τρελα. Και αλλα πολλα, πλουραλισμος να υπαρχει. image.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πείς για τον Βαγγέλη... πρωτοπόρος στα ηλεκτρονικά, άνοιξε νέους δρόμους με τη δουλειά του.

Ευτυχία που τον έχουμε κοντά μας, έστω και σε ένα...DVD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίιιιιιιιιιιι ντροπή! Ο ένας έχει το korg M1 και ο άλλος το Μ3. Το Μ1 το έχω αλλά ντροπή που δεν έχω το Μ3. Αφού ο Δίας παίζει με το Μ3 επιβάλλεται να αποκτήσω το Μ3. Θέλωωωωω το Μ3αααααααααα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο βιντεο γραφτηκε κοντα στο 2009, εκτοτε προστεθηκε και ενα Kronos απ'οτι ειδαμε στο τελευταιο του live στο Καταρ. Καλα ωρε Αχταρμα, το Μ3 σου εκανε εντυπωση απ'ολο το βιντεο? Πραγματικα μερικες φορες μενω αναυδος απο τις (μη) αντιδρασεις των πληκτραδων του ΝΟΙΖ σε ορισμενα θεματα. Μερικοι εδω μεσα ειναι ικανοι να γραψουν 50 σελιδες εκθειαζοντας ενα...Minimoog, αλλα οταν βλεπουν το παραπανω ντοκουμεντο δεν βγαζουν αχνα. ::)

 

"Ε φυσικα" θα μου πει καποιος, σαν τον Βαγγελη παιζουν πολλοι πληκτραδες, το συστημα του δε το εχει και η κουτση Μαρια, ασε που οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν σχολιαζουν καν την live ενορχηστρωση. Καλα εισαι, αυτα τα κανουν ολοι με το Cubase. Τους παιρνει βεβαια μερικες μερες να το γραψουν track by track και οχι δευτερολεπτα οπως στην περιπτωση του Βαγγελη, αλλα δεν βαριεσαι, ο χρονος ειναι σχετικος. ;D

 

Ευτυχως παντως που υπαρχουν και τα διεθνη φορα, το Facebook κλπ, εκει οι πληκτραδες απο ολα τα μηκη του πλανητη συνεχιζουν να σχολιαζουν εκστασιασμενοι. Το βιντεο το ανεβασα χτες το απογευμα στο Vimeo και εχει ηδη κοντα στα 17.000 views, το γνωστο δε site Synthtopia το αναρτησε στην πρωτη του σελιδα και στο Facebook.

"Εξω παμε καλα" οπως θα ελεγε και ενας παλιος πολιτικος... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου