Προς το περιεχόμενο

Vangelis And The Journey To Ithaka (excerpt)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εκει δεξια να'σου και το Direct Box. 8)

 

το παλιό...

Και αριστερά οι παλιοί Transposers... είδες ο τσιγγούνης; δεν πετάει τίποτα απο τα παλιά...  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το παλιό...

Και αριστερά οι παλιοί Transposers... είδες ο τσιγγούνης; δεν πετάει τίποτα απο τα παλιά...  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Πέρα απ' την πλάκα, νομίζω ότι αυτό το κυνήγι του πιο καινούργιου και του πιο γαμάτου δεν το ακολουθούν όλοι. Αν ακούσεις δισκογραφία του Vangelis που να πηγαίνει πίσω 10-15 χρόνια, το 80% των sample-based ήχων του (ιδίως ορχήστρες κλπ) προέρχεται απ' τα modules που αναφέραμε ήδη, δηλαδή Roland JV/JD, Roland samplers, Akai samplers, Emu Proteus modules κλπ. Κάθε τόσο ανανεώνεται η συλλογή του με καινούργια μηχανήματα, π.χ. Nord, M3, Kronos κλπ, αλλά η βάση παραμένει σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ' την πλάκα, νομίζω ότι αυτό το κυνήγι του πιο καινούργιου και του πιο γαμάτου δεν το ακολουθούν όλοι. Αν ακούσεις δισκογραφία του Vangelis που να πηγαίνει πίσω 10-15 χρόνια, το 80% των sample-based ήχων του (ιδίως ορχήστρες κλπ) προέρχεται απ' τα modules που αναφέραμε ήδη, δηλαδή Roland JV/JD, Roland samplers, Akai samplers, Emu Proteus modules κλπ. Κάθε τόσο ανανεώνεται η συλλογή του με καινούργια μηχανήματα, π.χ. Nord, M3, Kronos κλπ, αλλά η βάση παραμένει σταθερή.

 

Συμφωνω μαζι σου οντως εχει αυτη την γραμμη γιατι εχει βαλει τα δικα του σημαδια στον ηχο του.καλα κανει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μαζι σου οντως εχει αυτη την γραμμη γιατι εχει βαλει τα δικα του σημαδια στον ηχο του.καλα κανει  ;)

 

Αφού έτσι κι αλλιώς το τελικό άκουσμα εμένα προσωπικά δε μπορεί να με πείσει ότι προέρχεται από synthesizer modules που συνήθως έχουν μνήμη ROM της τάξης των 100-200ΜΒ (αν μιλήσουμε για τα σχετικά καινούργια, γιατί αν πάμε σε κάτι JV1080 ή ακόμα χειρότερα σε Emu Proteus, μιλάμε για μνήμη δειγμάτων 4-8ΜΒ, άντε 16ΜΒ σε τρελά κέφια), κι όχι από μια τεράστια βιβλιοθήκη ορχήστρας από υπολογιστή που συνήθως πιάνουν μερικές δεκάδες GB το λιγότερο. Εξάλλου πάντα μετράει το τελικό αποτέλεσμα, δηλαδή ο ήχος και η ποιότητά του. Άσε που ένα τέτοιο σύστημα πρέπει να βασίζεται σε hardware synths, ειδάλλως χάνει την αξιοπιστία του. Φαντάζεσαι εν μέσω δαιμονιώδους έμπνευσης να του κολλήσει ένα από τα δεκάδες VST που θα έπρεπε να φορτώνει κάθε φορά (για να έχει αντίστοιχη ευελιξία με το σύστημα που έχει τώρα) και να πρέπει να παλεύει με σκληρούς δίσκους, κάρτες ήχου, DAWs κλπ; Και να μην τολμήσω να σκεφτώ σε ζωντανή εμφάνιση. Μύλος! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έτσι κι αλλιώς το τελικό άκουσμα εμένα προσωπικά δε μπορεί να με πείσει ότι προέρχεται από synthesizer modules που συνήθως έχουν μνήμη ROM της τάξης των 100-200ΜΒ (αν μιλήσουμε για τα σχετικά καινούργια, γιατί αν πάμε σε κάτι JV1080 ή ακόμα χειρότερα σε Emu Proteus, μιλάμε για μνήμη δειγμάτων 4-8ΜΒ, άντε 16ΜΒ σε τρελά κέφια), κι όχι από μια τεράστια βιβλιοθήκη ορχήστρας από υπολογιστή που συνήθως πιάνουν μερικές δεκάδες GB το λιγότερο.

Σε πειθει ή οχι, απο αυτα προερχεται ο ηχος του. Τα πολλα GB απο καποια βιβλιοθηκη ηχου σε ενα PC δεν σημαινει αυτοματα και καλυτερο ηχο. Μη ψαρωνετε απο τις μεγαλες βιβλιοθηκες ηχων, η Kurzweil για παραδειγμα ειναι γνωστη για τους πολυ καλους ακουστικους ηχους που εχει στα synths της, τα οποια εχουν ακομα και σημερα πολυ μικρη ROM.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πειθει ή οχι, απο αυτα προερχεται ο ηχος του. Τα πολλα GB απο καποια βιβλιοθηκη ηχου σε ενα PC δεν σημαινει αυτοματα και καλυτερο ηχο. Μη ψαρωνετε απο τις μεγαλες βιβλιοθηκες ηχων, η Kurzweil για παραδειγμα ειναι γνωστη για τους πολυ καλους ακουστικους ηχους που εχει στα synths της, τα οποια εχουν ακομα και σημερα πολυ μικρη ROM.

 

Μα ακριβώς αυτό λέω, ότι το τελικό αποτέλεσμα σε ζωντανό παίξιμο και σαν μίξη είναι εφάμιλλο των μεγάλων βιβλιοθηκών. Ίσως βέβαια αν ακούσεις μεμονωμένο κάποιο section, π.χ. τα έγχορδα, να μην έχουν το άκουσμα και την ευελιξία (από άποψη articulations) μιας βιβλιοθήκης όπως π.χ. τα LA Scoring Strings (για να μη μιλήσω για VSL γιατί εκεί η σύγκριση θα είναι ακόμα πιο άνιση), αλλά σαν ολοκληρωμένο άκουσμα και μίξη σαφώς ένα μη έμπειρο αυτί δε θα καταλάβει τη διαφορά.

 

Πάντως, μιλώντας ειδικά για τα έγχορδα, αν και δε μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν σαν raw samples και presets καλύτερα από αυτά που κουβαλάνε στα σωθικά τους τα Roland, από JV και JD μέχρι Fantom και Integra-7, ιδίως τα marcato και stacatto (κάποτε είχε μια κάποια παράδοση η Korg, αλλά από κάποια στιγμή και μετά, νομίζω απ' το Μ3 μέχρι και το Kronos, έχουν λασπώδη ήχο, τουλάχιστο αυτό μου αφήνει σαν τελικό άκουσμα), θα ήθελα αν μ' ακούει (;D ;D ;D) να του πω να φρεσκάρει τα string patches με τα οποία παίζει. Χρησιμοποιεί κάποια δείγματα με πολύ μα πάρα πολύ aliasing (σχεδόν τσιρίζουν στις ψηλές). Τα συγκεκριμένα multisamples υπάρχουν από την εποχή του JV80 και τα έχω βρει στο XP50 μου (συνεπώς υπάρχουν σε όλη τη σειρά JV, JV1080, JV2080 κλπ), ακόμα και στο Fantom-G μου, κι ενώ υπάρχουν στη ROM πολύ καλύτερα δείγματα, πολλά presets χρησιμοποιούν κατά κόρον αυτούς τους ήχους.

 

Βαγγέλη, αν μ' ακούς, άλλαξε string patches στα Roland modules!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη δεν μπορει να σου απαντησει γιατι τρωει μια πιτσα, αλλα μου εστειλε sms και μου ειπε να σου γραψω ενα "Thanks Cyclops, i'll check it". 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη δεν μπορει να σου απαντησει γιατι τρωει μια πιτσα, αλλα μου εστειλε sms και μου ειπε να σου γραψω ενα "Thanks Cyclops, i'll check it". 8)

 

LOL  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη δεν μπορει να σου απαντησει γιατι τρωει μια πιτσα, αλλα μου εστειλε sms και μου ειπε να σου γραψω ενα "Thanks Cyclops, i'll check it". 8)

 

Τσ τσ τσ, αυτό είναι να έχεις διασυνδέσεις με τον καλό τον κόσμο. ;D 8)

 

Πάντως τσέκαρέ το αυτό που λέω, π.χ. εδώ, σε όλο το κομμάτι στα σημεία που είναι εκτεθιμένα μόνα τους τα strings, ακούγεται ο τσιριχτός ήχος που λέω. Και το ίδιο σε όλο το άλμπουμ, αλλά και στο προγενέστερό του, το Alexander.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αυτια μου δεν μου φαινεται "τσιριχτος" ο ηχος. Δεν με χαλαει ο συγκεκριμενος ηχος, δεν βλεπω κατι το ασχημο σ'αυτον. Εσυ μαλλον θα ηθελες κατι πιο smooth σαν ηχο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου