Προς το περιεχόμενο

Vangelis And The Journey To Ithaka (excerpt)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα αυτια μου δεν μου φαινεται "τσιριχτος" ο ηχος. Δεν με χαλαει ο συγκεκριμενος ηχος, δεν βλεπω κατι το ασχημο σ'αυτον. Εσυ μαλλον θα ηθελες κατι πιο smooth σαν ηχο.

 

Εμένα μου φαίνεται. Τέλος πάντων, δεν έχει τόση σημασία. Για μένα σημασία έχει ότι είναι τρανό παράδειγμα ανθρώπου και καλλιτέχνη που δείχνει έναν διαφορετικό δρόμο, δηλαδή το πώς να χρησιμοποιεί ψηφιακό hardware που δεν είναι 1-2 χρόνων, αλλά μηχανήματα που έχουν μία διαδρομή ακόμα και 10-15 χρόνια στην αγορά, κι επίσης δείχνει ένα διαφορετικό τρόπο επαφής με τα hardware synth modules, ότι η επιλογή και το παίξιμο ήχων δεν είναι υποχρεωτικό να γίνεται με τον τρόπο που έχει επιλέξει ο κάθε κατασκευαστής. Δε μπορεί βέβαια ο καθένας να φτιάξει ένα τέτοιο σύστημα, αλλά το πλεονέκτημά του είναι ότι όσες αλλαγές κι αν κάνει, δηλαδή προσθήκες και αντικαταστάσεις στα modules του, σε αυτόν δε θα φαίνεται η διαφορά, διότι η διεπαφή του με τους ήχους είναι πάντα η ίδια, δηλαδή με το εξελιγμένο αυτό σύστημα.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...πώς να χρησιμοποιεί ψηφιακό hardware που δεν είναι 1-2 χρόνων, αλλά μηχανήματα που έχουν μία διαδρομή ακόμα και 10-15 χρόνια στην αγορά...
Και λιγα λες. Στην παρακατω φωτο που ειναι απο το 2009, βλεπω ενα Korg Symphony module το οποιο ειναι απο το 1988-89. Σπανιο module με μονο καμια 15ρια ηχους, το χρησιμοποιησε σε πολλα αλμπουμ κυριως για τα Strings του και τον φοβερο Choir ηχο του. Btw πριν 2 μηνες το βρηκα eBay απο USA και το αγορασα. 8) Πολυ καλη κατασκευη, ολο μεταλλο, αλλα ακομα το εχω στο ραφι γιατι πρεπει να αγορασω ενα 110V to 240V μετατροπεα για να δουλεψει.

 

v56.png

 

Korg_Symphony_module.png

 

...κι επίσης δείχνει ένα διαφορετικό τρόπο επαφής με τα hardware synth modules, ότι η επιλογή και το παίξιμο ήχων δεν είναι υποχρεωτικό να γίνεται με τον τρόπο που έχει επιλέξει ο κάθε κατασκευαστής.
Ακριβως γι αυτο εφτιαξε αυτο το συστημα, για να μπορει να παιξει με τα synths με τον τροπο που θελει, εναν τροπο αμεσο. Ηδη απο τις αρχες των 80s ο Βαγγελης λεει οτι οι μουσικες εταιρειες φτιαχνουν synths δυσχρηστα για τους μουσικους και οτι το Yamaha CS80 ηταν ισως το τελευταιο synth φτιαγμενο "απο μουσικους για μουσικους". Με το συστημα που επινοησε καταφερε να φερει στα μετρα του τα synths και να απλοποιησει σε μεγαλο βαθμο την αμεσοτητα της live εκτελεσης μεσω αυτων. Ο σκοπος του παντα ηταν να παιζει οσο περισσοτερο μπορει αμεσα/live χωρις την αναγκη sequencer, προγραμματισμου και overdubs, τοσο αμεσα του στυλ "εχω μια ιδεα και παιρνω την ακουστικη μου κιθαρα και παιζω τωρα".

 

Αυτο το εχει καταφερει με την ιδιαιτερη τεχνικη του σε απιστευτο βαθμο με τα synths, κατι που ειναι εντελως μοναδικο και πρωτοποριακο. Οχι, δεν μπορει να παιξει τα παντα χωρις overdubs, αυτο δεν ειναι δυνατον για κανενα μουσικο, αλλα αυτα που παιζει real time ειναι απιστευτα, πραγματα που οι υπολοιποι πληκτραδες θα πρεπει να καθισουν κατω και να σπαταλησουν πολυ χρονο να τα ενορχηστρωσουν, παιξουν και ηχογραφησουν.

 

Αυτο που λεει ο Frederick Rousseau (o οποιος ειναι και ο ιδιος μουσικος/πληκτρας και μηχανικος ηχου του Βαγγελη τουλαχιστον τα τελευταια 25 χρονια) δεν ειναι τυχαιο: "Fully live means: If you are making a two minute scene, it takes just two minutes to do it."

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το module όντως πρέπει να είναι εκείνης της εποχής. Το volume slider είναι ίδιο με του 01/W, που βγήκε εκείνη την εποχή πάνω-κάτω.

Επίσης, σε προηγούμενο ποστ διαμαρτυρόσουν ότι δεν έχει κανένα Yamaha. Πρώτον, έχοντας αγοράσει κάμποσα CS80 (πόσα είχε δε θυμάμαι; ), και μόνο από άποψη κόστους να το δεις, το "χρέος" του προς τους Ιάπωνες το ξεπλήρωσε με το παραπάνω. Δεύτερον, τόσο επιτυχημένα Yamaha modules που να φτάνουν αυτά της Roland, δε νομίζω να έχουν παραχθεί ποτέ. Δε νομίζω κανένα TG να έφτανε ποτέ την ποιότητα ενός JV. Γνώμη μου πάντα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 CS80 ειχε αγορασει lol... ;D Με αυτα τα λεφτα αγοραζες Ferrari. :P Οσο για τα racks, η Roland εχει μεγαλη γκαμα, η Yamaha λιγα πραγματα αλλα καλα. TX802/TG77/FS1R/Motif. Αυτα φτανουν. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 CS80 ειχε αγορασει lol... ;D Με αυτα τα λεφτα αγοραζες Ferrari. :P Οσο για τα racks, η Roland εχει μεγαλη γκαμα, η Yamaha λιγα πραγματα αλλα καλα. TX802/TG77/FS1R/Motif. Αυτα φτανουν. 8)

Έχω ξαναπεί για τη λάθος κατ' εμέ τακτική της να μη βγάλει περισσότερα keyboard synths της σε rack μορφή από όσα εν τέλει έβγαλε, αλλά πραγματικά δεν έχει καμία σημασία.

Πάντως την εποχή της μεγάλης ακμής των hardware synths, όταν υπήρχαν ακόμα στο χάρτη εταιρίες όπως η Akai, η Emu, η Ensoniq κλπ, και με Kurzweil σε μεγάλες δόξες, με τέτοιο τεράστιο ανταγωνισμό, η σειρά JV κατάφερε να καθιερωθεί σαν industry standard. Αυτό το έρμο το JV1080 ήταν μία εποχή που το άκουγες σε αμέτρητες παραγωγές, εγχώριες και ξένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξαναπεί για τη λάθος κατ' εμέ τακτική της να μη βγάλει περισσότερα keyboard synths της σε rack μορφή από όσα εν τέλει έβγαλε, αλλά πραγματικά δεν έχει καμία σημασία.

 

Το Tyros θα έπρεπε να βγάλει σε ράκ μορφή και να προσθέσει πλήρη παραμετροποίηση των ήχων του και καμμιά 10αριά εισόδους και εξόδους midi... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tyros θα έπρεπε να βγάλει σε ράκ μορφή και να προσθέσει πλήρη παραμετροποίηση των ήχων του και καμμιά 10αριά εισόδους και εξόδους midi... 8)

Το Tyros (όπως και κανένα arranger) δε γίνεται να σμικρυνθεί και να γίνει rack, για διάφορους λόγους. Τόσο η Roland όσο και η Korg έχουν βγάλει ορισμένες rack εκδόσεις των arranger τους, αλλά προσωπικά το θεωρώ αποτυχία και άστοχη κίνηση. Αν μιλάμε για synthesizers, τότε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα διαβαζω με ενδιαφερον τα λεγομενα σας για το θεμα.

 

Θα ειναι επισης απολαυση να δω το αφιερωμα.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα, το ενδιαφερον δεν ειναι το τι γραφουμε εμεις, αλλα το βιντεο που φανταζομαι δεν ειδες ακομα. Δες το και σχολιασε αν θες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tyros (όπως και κανένα arranger) δε γίνεται να σμικρυνθεί και να γίνει rack, για διάφορους λόγους. Τόσο η Roland όσο και η Korg έχουν βγάλει ορισμένες rack εκδόσεις των arranger τους, αλλά προσωπικά το θεωρώ αποτυχία και άστοχη κίνηση. Αν μιλάμε για synthesizers, τότε ναι.

 

Γιατί δεν γίνεται να γίνει ρακ; Όλα γίνονται αρκεί να το θέλει κάποιος, ας κάνουν έναν έξυπνο σχεδιασμό και θα γίνει. Δεν γίνεται να μην γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου