Προς το περιεχόμενο

Vangelis And The Journey To Ithaka (excerpt)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης από μουσικολογικής/τεχνικής άποψης (άλλωστε ο ορισμός της "pop" μουσικής δεν το επιτρέπει) ... αλλά με βάση το τι θεωρεί ο καθένας καλό...μπορεί να απαξιώνει κάτι άλλο. Μάλλον το κομμάτι της τέχνης της μουσικής θεωρείται υψηλού επιπέδου ακόμα... και δεν μπορεί να γίνει λόγος.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε αυτό το νήμα νομίζω ταιριάζει και η Ιθάκη, μεταφρασμένη και σε απαγγελία ενός καλού φίλου του Βαγγέλη Παπαθανασίου.

Δεν θυμάμαι αν έχει μπει αλλά και να 'χει μπει δεν πειράζει. Ξανακούστε την.

 

 

ITHACA [1910, 1911]

As you set out for Ithaca

hope that your journey is a long one,

full of adventure, full of discovery.

Laistrygonians and Cyclops,

angry Poseidon-don't be afraid of them:

you'll never find things like that on your way

as long as you keep your thoughts raised high,

as long as a rare sensasion

touches your spirit and your body.

Laistrygonians and Cyclops,

wild Poseidon-you won't encounter them

unless you bring them along inside your soul,

unless your soul sets them up in front of you.

 

Hope that your journey is a long one.

May there be many summer mornings when,

with what pleasure, what joy,

you come into harbors you're seeing for the first time;

may you stop at Phoenician trading stations

to buy fine things,

mother of pearl and coral, amber and ebony,

sensual perfume of every kind-

as many sensual perfumes as you can;

and may you visit many Egyptian cities

to learn and learn again from those who know.

 

Keep Ithaka always in your mind.

Arriving there is what you're destined for.

But don't hurry the journey at all.

Better if it lasts for years,

so that you're old by the time you reach the island,

wealthy with all you've gained on the way,

not expecting Ithaca to make you rich.

Ithaca gave you the marvelous journey.

Without her you would have not set out.

She has nothing left to give you now.

 

And if you find her poor, Ithaca won't have fooled you.

Wise as you will have become, so full of experience,

you'll have understood by then what these Ithacas mean.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θυμασαι τι λεω η  κανω λαθος και την εχεις εντοπισει πουθενα στειλε μου το link...
Πως δεν θυμαμαι? Εγω ανεβασα αυτο το βιντεο στο Vimeo. 8)

Οσο για τη σκηνη με το "nti nti nti", μιλαει για τον Mr Bean, οχι για καποιο μηχανημα.

 

http://vimeo.com/77641463

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

for the record προσωπικα ασχετως καταβολων και προτιμησεων δεν απαξιωνω ποτε τιποτα, σεβομαι καθε στυλ, ειχα και εχω "ανοιχτα αυτια" σε οτιδηποτε εχει σχεση με τη μουσικη σε σημειο που εκνευριζω μερικους οταν το παραδεχομαι αυτο και μαλιστα μου λενε οτι αυτο μου κανει κακο γιατι δεν μου δινει χαρακτηρα, ακομα και στο οργανο που ειχα την ατυχια να "υπηρετω"

και γιατι να εχω χαρακτηρα, who gives a damn about me beside me? But on the other hand.... that's  me....

 

waterfall σε ευχαριστω πολύ!!!! , ναι , μονο μια φορα το ειχα δει και δεν θυμομουν τι ειχε πει ακριβως, το σωνω και το ακουω ευθεως.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

for the record προσωπικα ασχετως καταβολων και προτιμησεων δεν απαξιωνω ποτε τιποτα, σεβομαι καθε στυλ, ειχα και εχω "ανοιχτα αυτια" σε οτιδηποτε εχει σχεση με τη μουσικη σε σημειο που εκνευριζω μερικους οταν το παραδεχομαι αυτο και μαλιστα μου λενε οτι αυτο μου κανει κακο γιατι δεν μου δινει χαρακτηρα, ακομα και στο οργανο που ειχα την ατυχια να "υπηρετω"

και γιατι να εχω χαρακτηρα, who gives a damn about me beside me? But on the other hand.... that's  me....

 

 

Μπορεί απλά να έχεις πολλούς χαρακτήρες άνθρωπε με την μοναδική λάμψη. Τόσους πολλούς που το βρίσκεις δύσκολο να διαλέξεις. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εμβαθύνεις σε αυτόν τον χαρακτήρα που βρίσκει τον Vangelis καλό. Μετά αναγκαστικά ο άλλος (αυτός δηλαδή που βρίσκει καλή και την Γκάγκα) θα καταρρεύσει.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το νήμα νομίζω ταιριάζει και η Ιθάκη, μεταφρασμένη και σε απαγγελία ενός καλού φίλου του Βαγγέλη Παπαθανασίου.

To εχασα αυτο το Singlακι οταν ειχε βγει, το εχω δυστυχως μονο σε ΜP3. Στο αφιερωμα παντως, τουλαχιστον στην original εκδοση, ο Sean Connery λεει για το πως ηχογραφησε το "Ιθάκη". Φανταζομαι η αναφορα αυτη θα υπαρχει και στο DVD, δεν το εχω δει ακομα ολοκληρο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ αργα για εμενα. Εγω στη μουσικη ειμαι πρακτικα παραδειγμα προς αποφυγη, ασχετως του τι μπορω να κανω, εχω αυτογνωσια. Εχω ομως καλη ψυχη atreu.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Φτιαχτηκα" τωρα. :P Ο Βαγγελης εχει γραψει απιστευτα ομορφη μουσικη, παρτε ενα κομματι παρακατω απο ενα soundtrack. Για πολλες ενεσεις λεμε...image.gif

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί απλά να έχεις πολλούς χαρακτήρες άνθρωπε με την μοναδική λάμψη. Τόσους πολλούς που το βρίσκεις δύσκολο να διαλέξεις. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εμβαθύνεις σε αυτόν τον χαρακτήρα που βρίσκει τον Vangelis καλό. Μετά αναγκαστικά ο άλλος (αυτός δηλαδή που βρίσκει καλή και την Γκάγκα) θα καταρρεύσει.

 

Νομίζω ότι διατυπώθηκε άψογα  ;)

 

Ίσως να μην το είπα καλά πριν...δεν υπάρχει λόγος να απαξιώνεις κάποιο "είδος" μουσικής. (προσωπικά δεν μ'αρέσουν οι ταμπέλες) Αλλά όταν έχεις έναν καλλιτέχνη ο οποίος επηρεάζει (άμεσα ή έμμεσα) με την μουσική εκατομμύρια ανθρώπους....τότε μάλλον τίθεται θέμα κρίσης. Εκτός και αν κάνουμε την παραδοχή ότι η μουσική είναι ένα μέσο διασκέδασης και τίποτα παραπάνω...αλλά είσαι μουσικός και ξέρεις καλά ότι δεν είναι έτσι.  :)

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου