Προς το περιεχόμενο

Gretsch-o-tele project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φλασάκι ;D

Είδα τη τελε και θυμήθηκα οτι έχω μια τέτοια και με περιμένει να τη φτιάξω :D

της έλειπε το floating bridge και έχει ενα θέμα στα ηλεκτρικά της ???

 

Σκαφτό καπάκι έλατο μασίφ με τρείς μονούς πανάλαφρη και με ενα περίεργο σαν ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει (τι?) σε λιγότερο απο μισή στροφή, εκεί έχω κολήσει γιατί βρίσκω κάτι καλώδια στον αέρα.

 

FramusTelevision.jpg.1dd35b4c2e75149d8cf27192275aa4d8.jpg

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φλασάκι ;D

Είδα τη τελε και θυμήθηκα οτι έχω μια τέτοια και με περιμένει να τη φτιάξω :D

της έλειπε το floating bridge και έχει ενα θέμα στα ηλεκτρικά της ???

 

Σκαφτό καπάκι έλατο μασίφ με τρείς μονούς πανάλαφρη και με ενα περίεργο σαν ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει (τι?) σε λιγότερο απο μισή στροφή, εκεί έχω κολήσει γιατί βρίσκω κάτι καλώδια στον αέρα.

 

 

 

 

Μικρός είναι ο κόσμος, είχα μια Teisco  παλιά και έχω κρατήσει τους μαγνήτες, είναι η ίδιοι με αυτούς της φωτογραφίας, τον έναν μάλιστα τον είχα κάνει και over wound, απίστευτα γλυκός ήχος λόγο της παλαιότητας του μαγνήτη ο οποίος είχε χάσει κάποια από την ισχύ του μαγνητικού του πεδίου.

Teisco και  Framus ήταν ίδιο εργοστάσιο ίδιες  κιθάρες .

Νάσο στείλε αν θες PM με το μοντέλο και μια καλή φωτογραφία της κιθάρας μέσα έξω και κάτι θα γινει.

Αυτές οι κιθάρες είχαν απίστευτα πολύπλοκα ηλεκτρικά πολύπλευρο ήχο και τα μοντέλα άλλαζαν κάθε μισό χρόνο σαν τα βρακιά.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτές οι κιθάρες είχαν απίστευτα πολύπλοκα ηλεκτρικά πολύπλευρο ήχο και τα μοντέλα άλλαζαν κάθε μισό χρόνο σαν τα βρακιά.

 

Ευχαριστώ Νίκο , επικοινώνησα και με τη Framus το αντίστοιχο τμήμα και δε βρήκα ακρη.

Θα τα πούμε στο αντίστοιχο ποστ  ελπίζω να τη παρουσιάσω σαν επισκευή έχει πολύ ενδιαφέρον, προς το παρόν τα μπάνια του λαού και off topic.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Νίκο , επικοινώνησα και με τη Framus το αντίστοιχο τμήμα και δε βρήκα ακρη.

Θα τα πούμε στο αντίστοιχο ποστ  ελπίζω να τη παρουσιάσω σαν επισκευή έχει πολύ ενδιαφέρον, προς το παρόν τα μπάνια του λαού και off topic.

 

Eλεύθερα!! Ωραίο κιθαρόνι πάντως αυτό!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστηκαν/διαβαστηκαν πολλες αποψεις για το πως θα "ονειρευοταν" ή θα "ηθελε" ο καθενας να δει την κατασκευη σου  ;) Εγω ομως θα κανω την διαφορά και θα πω.....πως η πρωτη φωτο ειναι σκετη γλυκα  ;D ;D ;D

 

Αντε με το καλο.Απο που ψωνιζεις αυτα τα ωραια καπακια ?  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστηκαν/διαβαστηκαν πολλες αποψεις για το πως θα "ονειρευοταν" ή θα "ηθελε" ο καθενας να δει την κατασκευη σου  ;) Εγω ομως θα κανω την διαφορά και θα πω.....πως η πρωτη φωτο ειναι σκετη γλυκα  ;D ;D ;D

 

Αντε με το καλο.Απο που ψωνιζεις αυτα τα ωραια καπακια ?  :D :D

 

Γιο γιο

 

από το ebay πριν καμιά εξαετία και ήταν ... τσουχτερούλι (με τα μεταφορικά περίπου 120) για 1 εκ πάχος εκεί είναι περίπου η τιμή

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε σταματάει με τίποτα το μικρόβιο ε?

 

Η συγκεκριμένη CS βρίσκεται και σε ένα δικό μου φάκελο που γράφει 'guitars to make'...

 

Ψηφίζω κι εγώ tele μανίκι (το παλιό παχύ headstock ) με μαύρο faceplate, thumbnail inlays, και 7εnδεtch logo.

 

Θα χρειαστεί προσοχή με τα μεγέθη των μαγνητών και τα pickup rings. Αν πας σε filtertron και στο bridge, μετά το σκάψιμο θα μείνουν κενά ( το rout της tele είναι πιο φαρδύ συνολικά από humbucker) τα οποία θα πρέπει να καλυφθούν με το κατάλληλο pickup ring (english mount ring).

 

Eπίσης, αν σκοπεύεις να βάλεις binding, λόγω του ότι ήδη έχεις στρογγυλέψει τις ακμές, ή θα πρέπει να πας σε παχύ multiply binding, ή να σκάψεις και να περάσεις απλό και μετά... πλανάκια αλά bulgarski και κουρμπάρισμα. Έχει ψωμί το καπάκι. Θα της πήγαινε πολύ ένα ελαφρύ arching.

 

Φυσικά, you know better. Εμείς λέμε ιδέες από ενθουσιασμό.

 

Τα συγχαρητήριά μου και στα υπόλοιπα παιδιά για τις κατασκευές τους.

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να ενημερώσω σε ξεχωριστά post.

 

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σταματάει με τίποτα το μικρόβιο ε?

 

Η συγκεκριμένη CS βρίσκεται και σε ένα δικό μου φάκελο που γράφει 'guitars to make'...

 

Ψηφίζω κι εγώ tele μανίκι (το παλιό παχύ headstock ) με μαύρο faceplate, thumbnail inlays, και 7εnδεtch logo.

 

Θα χρειαστεί προσοχή με τα μεγέθη των μαγνητών και τα pickup rings. Αν πας σε filtertron και στο bridge, μετά το σκάψιμο θα μείνουν κενά ( το rout της tele είναι πιο φαρδύ συνολικά από humbucker) τα οποία θα πρέπει να καλυφθούν με το κατάλληλο pickup ring (english mount ring).

 

Eπίσης, αν σκοπεύεις να βάλεις binding, λόγω του ότι ήδη έχεις στρογγυλέψει τις ακμές, ή θα πρέπει να πας σε παχύ multiply binding, ή να σκάψεις και να περάσεις απλό και μετά... πλανάκια αλά bulgarski και κουρμπάρισμα. Έχει ψωμί το καπάκι. Θα της πήγαινε πολύ ένα ελαφρύ arching.

 

Φυσικά, you know better. Εμείς λέμε ιδέες από ενθουσιασμό.

 

Τα συγχαρητήριά μου και στα υπόλοιπα παιδιά για τις κατασκευές τους.

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να ενημερώσω σε ξεχωριστά post.

 

 

 

 

 

 

Φάνη !! Πού είσαι μάστερ?

 

Το σκέφτηκα αυτό με τα pickup rings μέτρησα της δικής μου Gretsch και τελικά καλύπτουν ακριβώς έτσι , θα μείνει κάποιο κενό αλλά τα ρινγκς το υπερκαλύτπουν άρα δε θα χουμε cosmetic issues.

 

Eπίσης το πλάνο μέχρι τώρα ήταν να το ρίξω στα έξι χιλισοτά το καπάκι και μετά binding (θα έχει φύγει η κούρμπα μέχρι τότε...

 

Φάνη λες μπορώ να δώσω λίγο κουρμπάρισμα αν το κρύψω με  binding? Το καπάκι είναι ένα εκ. (ή θα καταλήξουμε σε tobacco burst??)  ;D ;D ;D Από κει και πέρα βέβαια... πρέπει να βρω άλλο bigsby το οποίο δε με χαλάει να βιδώνει δίπλα στο strap peg.... αλλά αν γίνει αυτό θέλει γωνία στο μανίκι και 2 post bridge. Αλλά και αυτό δεν πολυλέει μιας και έχω ήδη τρύπες για vintage tele bridge....

 

Βέβαια υπάρχει και η παρακάτω επιλογή αλλά δεν μπορώ να πω ότι με αρέζει τόσο....

 

 

ΥΓ γιατί μου έχει κολλήσει 3x3 headstock εμένα όμως??? πρέπει να το αποβάλλω μάλλον.

Στο tele headstock πρέπει να δώσω γωνία ελαφρώς φαντάζομαι ε??

4-hole-vintage-dim.jpg.12d510b22d24fc84e2e47a1b87712934.jpg

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

picture.php?albumid=763&pictureid=7081

 

....εεεεδω εισαι!

 

όσο κοντύτερα σ'αυτήν, τόσο το καλύτερο!

 

 

ή κάτι τέτοιο...

 

FenderWhiteChicken.jpg

 

...και κάπως έτσι χάνεται ο καλοκαιρινός ύπνος και αρχίζει το ...midnight summer dream(ing)...    8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου