Προς το περιεχόμενο

Gretsch-o-tele project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αργύρη τη γωνία στο μανίκι θα τη χρειαστείς ούτως ή άλλως, οπότε θα ξανασκάψεις το neck pocket με ελαφριά κλίση (ή θα χρησιμοποιήσεις shims).

 

Mπορείς να βάλεις το vibramate επάνω μαζί με το Β5. Aν και νομίζω πως δεν θα χρειαστεί. Πιο πολύ εννοώ ένα ελαφρό carving ή πιο σωστά sloping( το πολύ να φας 3-4mm από τις ακμές ) έτσι για να γίνει λίγο 3D. Θα πρέπει να προσέξεις, το binding να μπει λίγο πιο χαμηλά από το επίπεδο του top.

 

Το headstock δεν έχει γωνία, τρέχει παράλληλα με το μανίκι. Προσωπικά το θεωρώ πιο sexy απ' ό,τι 6 in line με γωνία (ibanez ή firebird πχ). Όμως εσύ φτιάχνεις τους κανόνες.

 

@ alderbody, το λευκό δεν σου αρέσει καθόλου να υποθέσω ε? ;) Tελικά εκείνον το φάκελο που 'λεγα πριν, πρέπει να τον μετονομάσω σε 'don't feel like sleeping tonite'...

 

YΓ.

 

Βέβαια υπάρχει και η παρακάτω επιλογή αλλά δεν μπορώ να πω ότι με αρέζει τόσο....

 

Ε, όχι βέβαια...

 

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αργύρη τη γωνία στο μανίκι θα τη χρειαστείς ούτως ή άλλως, οπότε θα ξανασκάψεις το neck pocket με ελαφριά κλίση (ή θα χρησιμοποιήσεις shims).

 

Mπορείς να βάλεις το vibramate επάνω μαζί με το Β5. Aν και νομίζω πως δεν θα χρειαστεί. Πιο πολύ εννοώ ένα ελαφρό carving ή πιο σωστά sloping( το πολύ να φας 3-4mm από τις ακμές ) έτσι για να γίνει λίγο 3D. Θα πρέπει να προσέξεις, το binding να μπει λίγο πιο χαμηλά από το επίπεδο του top.

 

Το headstock δεν έχει γωνία, τρέχει παράλληλα με το μανίκι. Προσωπικά το θεωρώ πιο sexy απ' ό,τι 6 in line με γωνία (ibanez ή firebird πχ). Όμως εσύ φτιάχνεις τους κανόνες.

 

@ alderbody, το λευκό δεν σου αρέσει καθόλου να υποθέσω ε? ;) Tελικά εκείνον το φάκελο που 'λεγα πριν, πρέπει να τον μετονομάσω σε 'don't feel like sleeping tonite'...

 

YΓ.Ε, όχι βέβαια...

 

 

 

 

 

 

Καλή ιδέα το sloping και μάλιστα θα μπορέσει να διατηρήσει μια ''βάση'' για το Β5...  ;D ;D ;D

 

Eν τω μεταξύ είναι ιδέα μου ή η CS έχει πριονισμένο Β16?? Γιατί αυτό το Bigsby που φοράει δεν το βρίσκω πουθενά....

 

παλιότερα είχα Bigsby σε thinline και είχα πετύχει το τέλειο για μένα σεταπ (χαμηλό action και βούτυρο τρέμολο) σηκώνοντας ελαφρά το Bigsby βάζοντας στα δυο του μπροστινα πόδια μεταλικές φλάντζες... worked like a charm...  Δε χρειάστηκε shimming.. Αν χρειαστεί εδώ βέβαια ,οπωσδήποτε θα το εφαρμοσω!

 

Τώρα τι είναι αυτό το τρέμολο της CS??    ??? ??? ???

 

Έχω την εντύπωση ότι στα CS υβρίδια το headstock 6-in line έχει μια ελαφριααααα κλίση γιατί βλέπω truss rod cover.... εκτός αν γελιέμαι...

 

Για να σας ξενερώσω λίγο ακόμα κλίνω προς 3x3  με headstock binding σκούρο καπλαμά και inlay horseshoe.... Μπορεί και να μου φύγει αλλά.... (Gold Waverly open back tuners ε? ε?)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχει κλίση. You are damn right, δε γελιέσαι.

 

Bάλε ένα grover sta-tite να σε δει κι ο θεός. Δε λέω, καλό το waverly, αλλά κατοστάρικο πιο ακριβά (αλλά όχι κατοστάρικο πιο καλά, είναι δοκιμασμένα και τα δύο...). Εκτός αν έβαζες snakewood headstock veneer και το ταίριαζες με τα snakewood buttons της waverly...

 

Sorry κι όλας, κάνω σαν τους γεροπαράξενους που έχουν γνώμη για όλα... ;)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κλίση. You are damn right, δε γελιέσαι.

 

Bάλε ένα grover sta-tite να σε δει κι ο θεός. Δε λέω, καλό το waverly, αλλά κατοστάρικο πιο ακριβά (αλλά όχι κατοστάρικο πιο καλά, είναι δοκιμασμένα και τα δύο...). Εκτός αν έβαζες snakewood headstock veneer και το ταίριαζες με τα snakewood buttons της waverly...

 

Sorry κι όλας, κάνω σαν τους γεροπαράξενους που έχουν γνώμη για όλα... ;)

 

εεεε νομίζω ότι δικαιούσαι και με το παραπάνω να έχεις γνώμη για όλα αυτά και λόγω πάθους αλλά και λόγω σπουδών και εμπειρίας στο αντικείμενο!!

 

8) 8) 8) 8)

 

Πολύ ωραία τα sta tite δεν τα 'χα υπόψη!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν εβαζα κλασσικο Φεντερ headstock θα εβαζα τα κλασσικα safety vintage tuners μια και ειναι τα καλυτερα & ΩΡΑΙΟΤΕΡΑ  κλειδια :)

 

 

Βγαινουν και σε locking μορφη αν σε ανησυχει το τρεμολο ,αν και ποτε μου δεν ειχα προβλημα με τα κλασσικα.

 

http://www.stewmac.com/shop/Tuners/Guitar,_solid_peghead_tuners/Gotoh_Tuners/Gotoh_Locking_Vintage_Oval_Knob_Tuners.html

 

Τσεκαρε και αυτο το τρεμολο

 

http://www.guitarfetish.com/Xtrem-Vintage-Vibrato-System_c_373.html

 

εγω το εβαλα σε αυτη και εσκιζε!

gfs258.thumb.JPG.87f8e44e0398085fb338c3f4bea10cba.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν εβαζα κλασσικο Φεντερ headstock θα εβαζα τα κλασσικα safety vintage tuners μια και ειναι τα καλυτερα & ΩΡΑΙΟΤΕΡΑ   κλειδια :)

 

 

Βγαινουν και σε locking μορφη αν σε ανησυχει το τρεμολο ,αν και ποτε μου δεν ειχα προβλημα με τα κλασσικα.

 

http://www.stewmac.com/shop/Tuners/Guitar,_solid_peghead_tuners/Gotoh_Tuners/Gotoh_Locking_Vintage_Oval_Knob_Tuners.html

 

Τσεκαρε και αυτο το τρεμολο

 

http://www.guitarfetish.com/Xtrem-Vintage-Vibrato-System_c_373.html

 

εγω το εβαλα σε αυτη και εσκιζε!

 

Νice!!!

 

Έχω όμως ήδη στο parts box δύο Β5 που κάθονται, αν και το GF είναι πολύ πιο νικελ-τάστικ!!

 

Αν πάω για κλασσικό φέντερ headstock ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ta gold safety vintage tuners!!

 

Aπλά λέμε τι θα βαζε κανείς σε 3x3 κατάσταση και τα sta tite είναι ωραία φάση!

 

Έχω κομμάτι για το μανίκι QS maple αρκετά χοντρό (5 άρι οπότε ίσως να μπορέσω να κάνω 6 in line, απλά ΔΕΝ ξέρω γιατί προς το παρόν έχω κολλήσει 3x3 και μάλιστα στρογγυλεμένο PRS για straight string pull)

 

Θα μου περάσει ίσως!    :o :o

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alderbody, το λευκό δεν σου αρέσει καθόλου να υποθέσω ε? ;)

 

ε ναι... εσυ ξερεις καλα. εχεις δει το "οπλοστασιο"...

 

αν και τωρα που μας αφησε ο JJ θα τα βαψω μαυρα...   :( :( :(

 

...απλά ΔΕΝ ξέρω γιατί προς το παρόν έχω κολλήσει 3x3 και μάλιστα στρογγυλεμένο PRS για straight string pull)

 

Θα μου περάσει ίσως!    :o :o

 

ΠΡΕΠΕΙ να σου περασει...

 

τι πιαρεσ και αηδιες... εδω μιλαμε για παντρεμα δυο θρυλων!

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κλίση. You are damn right, δε γελιέσαι.

 

Ξέρει κανείς πόσες μοίρες ειναι η κλίση στο headstock?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου