Προς το περιεχόμενο

Απλήρωτος ηχολήπτης διέκοψε συναυλία του Μαχαιρίτσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω μιλαμε για μια συναυλια. Κατι που γινεται σε ενα μερος για μια φορα και τελος.

Ο καθε ηχοληπτης ξερει οτι αν διακοψει μια συναυλια (οπου γι αυτην δουλεψαν δεκαδες/εκατονταδες ατομα και μερικες εκατονταδες/χιλιαδες ανθρωποι αγορασαν εισιτηριο για να την δουν) αυτη χαθηκε και δεν προκειται να ξαναγινει.

Δεν μιλαμε για τον ηχοληπτη σε ενα σκυλαδικο οπου μπορει αμεσα να αντικατασταθει και αν δεν μπορει να αντικατασταθει αμεσα το πολυ πολυ να χαθει μια βραδια (με μεγαλο οικονομικο κοστος φυσικα).

Οσα δικια κι αν εχει ο κυριος, αυτα ειναι απαραδεκτα και πρωτοφανη πραγματα.

 

Θα τον δικαιολογουσα μονο στην περιπτωση που σταματαγε την συναυλια, πληρωνε ολα τα εξοδα της συναυλιας και εδινε πισω στον κοσμο τα λεφτα των εισιτηριων. Εκει θα του εβγαζα το καπελο.

Αλλα επειδη αυτα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας και δεν γινονται, καλο θα ειναι την επομενη φορα (που δεν θα υπαρξει..) να βρει αλλο τροπο να διαμαρτυρηθει για τα οποια δικαια ή μη αιτηματα του, ενα τροπο που δεν πηδαει ολους τους υπολοιπους που δεν του φταινε σε τιποτα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε καλά waterfall δεν έκλεισε το ρεύμα σε νοσοκομείο ο άνθρωπος. Σε συναυλία του Μαχαιρίτσα ήταν.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος διέκοψε τη συναυλία. Προσυπογράφω το σχόλιο του Audiokostas πάντως.

 

Επειδή αναφέρθηκε, ο Μαχαιρίτσας ανήκει στους πολύ ευνοημένους καλλιτέχνες.

 

Προσωπικά δεν τον έχω δει ποτέ, ούτε και θα πλήρωνα ποτέ να τον δω, αλλά τον έχω ακούσει αρκετές φορές στα 90's με το ζόρι, στη σχολή μου όπου τον καλούσαν να κάνει συναυλίες, στα πλαίσια εκδηλώσεων συγκεκριμένης νεολαίας, και σε ώρες που είχαμε μάθημα.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί πληρώνει κανείς να ακούσει κάτι τόσο παιγμένο σε ρφ, τηλεροράσεις και δημόσιους χώρους, αλλά γούστα είναι αυτά όπως έλεγε και ο Λέοπολντ φον Μάζοχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη συναυλία, όμως ελπίζω το φετινό καλοκαίρι να είναι το τελευταίο των Δήμων και να τους κλείσουν, να πάψουν να τρώνε τα λεφτά του κοσμάκη σε συναυλίες "καλλιτεχνών" της κακιάς ώρας, που η μόνη τους σχέση με την τέχνη είναι η ένταξή τους στις γνωστές πολιτικές κλίκες, όπου η τσέπη βρίσκεται στην απέναντι μεριά από τον πολιτικό προσδιορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω απο την πλακα θα συμφωνησω με τον Waterfall...οσο αηδιαστικος ειναι ο Μαχαιριτσας,τοσο αηδιαστικο ειναι και το να κοβεται λογω..‘‘απεργιας‘‘ μια συναυλια στην οποια εχει παει κοσμος....απο την αλλη βεβαια τοσες φορες που οι αληταραδες που δουλευουν στο μετρο ή στο δημοσιο εχουν κατεβασει τα ρολα ταλαιπωρωντας εκατομμυρια κοσμο κανεις δεν εχει διαμαρτυρηθει οποτε....μου φαινεται περιεργο που ασχολουνται καν με την...απεργια ενος...ιδωτικου υπαλληλου (ο οποιος πρεπει να ειναι και ο μοναδικος ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ υπαλληλος που εχει απεργησει ποτε στην Ελλαδα....)

 

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη συναυλία, όμως ελπίζω το φετινό καλοκαίρι να είναι το τελευταίο των Δήμων και να τους κλείσουν, να πάψουν να τρώνε τα λεφτά του κοσμάκη σε συναυλίες "καλλιτεχνών" της κακιάς ώρας, που η μόνη τους σχέση με την τέχνη είναι η ένταξή τους στις γνωστές πολιτικές κλίκες, όπου η τσέπη βρίσκεται στην απέναντι μεριά από τον πολιτικό προσδιορισμό.

 

+1000...νησαφι πια....δωσαμε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pericles

Μπα, δεν αρχίσανε τα όργανα. Απλώς κάποια παιδιά έχουν αρχίσει να φωνάζουν ότι διάφοροι "βασιλιάδες" γύρω τους, είναι τελικά γυμνοί. Καλλιτεχνικά ΚΑΙ πολιτικά (άσε δε που ο Μαχαιρίτσας, αυτά τα δύο παριστάνει ότι είναι το ίδιο).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης,ανήκει κατά τη γνώμη μου σε μια ομάδα καλλιτεχνων, που έχουν βγάλει μια ολόκληρη καριέρα,με ψευτοτσεγκεβαριλίκι και επαναστατικότητα πάντα εκ του ασφαλούς.

 

Αφού λοιπόν είναι υπέρμαχος των απεργιών και των λαϊκών κινητοποιήσεων,ας δεχτεί και τη μορφή αντίδρασης του ανθρώπου που εργάζεται αλλά δεν πληρώνεται,γιατί αν ο άνθρωπος αυτός δεν έπραττε τίποτα,όταν έσβηναν τα φώτα και γύριζαν όλοι σπίτια τους,αυτός θα μαζεύε καλώδια απλήρωτος..

 

Όποιος έχει δουλέψει,έστω και για λίγο PA,ξέρει ότι υπήρχαν παιδιά που και καλά έκαναν "πρακτική" και έφευγαν από το χώρο της συναυλίας με αμοιβή ένα σάντουιτς,ασφαλισμένα δε,στην θεά τύχη..

 

Όταν ήμουν φοιτητής μετείχα για λογαριασμό γνωστού "αντισυστημικού" καλλιτέχνη ή του συγκρότηματός του,στις επαφές-διεργασίες-συνδιαλλαγές με δήμους για την διεξαγωγή συναυλιών,ημέρα της μουσικής,συναυλία πρωτοχρονιάς,κ.λ.π.

Αν αρχίσω και γράφω,δε θα προλαβαίνουν να σβήνουν οι mods

 

Καλή η επανάσταση στο μπλα-μπλα,αλλά στην πράξη δύσκολα..

Άσχημο να διακόπτεται μια συναυλία,αλλά ας πάρει χαμπάρι και ο κόσμος,ότι κάποιοι συνάνθρωποί του είναι επί μήνες απλήρωτοι και ότι μεθαύριο έρχεται και η σειρά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Κανιμώθριος, ειμαι σιγουρος οτι αν ειχες πληρωσει εισιτηριο για να δεις την αγαπημενη σου μπαντα και καποιος "αδικημενος" ηχοληπτης σταματαγε την συναυλια λογω των οποιων δικαιων ή μη αιτηματων του, θα εβριζες ολη μερα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από έναν καλλιτέχνη (  ::) ) με την "ιδεολογία" (  ::) ;D ) του Μαχαιρίτσα, θα περίμενε κάποιος να στηρίξει την κίνηση του ηχολήπτη και να στη συνέχεια να μη δεχτεί να συνεχίσει τη συναυλία λόγω αυτής της ασυνέπειας.

 

Αφού λοιπόν είναι υπέρμαχος των απεργιών και των λαϊκών κινητοποιήσεων,ας δεχτεί και τη μορφή αντίδρασης του ανθρώπου που εργάζεται αλλά δεν πληρώνεται,γιατί αν ο άνθρωπος αυτός δεν έπραττε τίποτα,όταν έσβηναν τα φώτα και γύριζαν όλοι σπίτια τους,αυτός θα μαζεύε καλώδια απλήρωτος..

 

Τώρα, όσον αφορά τις ενστάσεις του Waterfall-K, γενικότερα, θα συμφωνούσα (αν πχ πήγαινα εγώ να δω μια αγαπημένη συναυλία και έπεφτε ο διακόπτης, θα ήμουν, το λιγότερο, εξοργισμένος), ωστόσο στη χώρα μας, που το "δικαίωμα" στην απεργία και όχι τα δικαιώματα των υπολοίπων, που ταλαιπωρούνται, είναι μόνο ιερό, δεν περίμενα κάτι καλύτερο.

 

Προσωπικά, θα προτιμούσα μια διαφορετική μορφή αντίδρασης σε αυτήν την περίπτωση:

να έπαιρναν το λόγο για 5-10 λεπτά, ανάμεσα σε κάποιο από τα τραγούδια και να εξέθεταν το πρόβλημά τους, ζητώντας τη γνώμη/βοήθεια/συνδρομή του καλλιτέχνη-πολιτικού Μαχαιρίτσα.

Θα ήταν περισσότερο δημοκρατικό και θα αποκομούσαν πολλαπλά οφέλη:θα εξέθεταν το πρόβλημα, θα εξέθεταν το Μαχαιρίτσα και δε θα εξόργιζαν τον κόσμο από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου