Προς το περιεχόμενο

Θέλω να παίξω σαξόφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ. Έκανα από μικρός μαθήματα κλαρινέτου και έφτασα μια τάξη πριν το πτυχίο. Επίσης έκανα όλα τα απαραίτητα μαθήματα θεωρίας, αρμονίας καθώς και μουσική δωματίου και πιάνο, επομένως, δηλώνω κάπως σχετικός με τη μουσική. Πάντα όμως είχα καημό να μάθω να παίζω σαξόφωνο! Θα ήθελα αν είχατε την καλοσύνη να μου πείτε αν θα ήταν εύκολο κάποιος να μάθει να παίζει έχοντας προηγουμένως ασχοληθεί με το κλαρινέτο και να μου πείτε αν υπάρχει καμιά μεγάλη διαφορά στα δύο αυτά όργανα που ίσως να με δυσκολεψει.. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ξεσκόνισε λίγο πρώτα το κλαρινέτο σου  :) . Τα δυο αυτά όργανα έχουν μεγάλη συγγένεια και έχω ακούσει ότι το κλαρινέτο βοηθάει και σε μια άριστη μάσκα για το σαξόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ. Έκανα από μικρός μαθήματα κλαρινέτου και έφτασα μια τάξη πριν το πτυχίο. Επίσης έκανα όλα τα απαραίτητα μαθήματα θεωρίας, αρμονίας καθώς και μουσική δωματίου και πιάνο, επομένως, δηλώνω κάπως σχετικός με τη μουσική. Πάντα όμως είχα καημό να μάθω να παίζω σαξόφωνο! Θα ήθελα αν είχατε την καλοσύνη να μου πείτε αν θα ήταν εύκολο κάποιος να μάθει να παίζει έχοντας προηγουμένως ασχοληθεί με το κλαρινέτο και να μου πείτε αν υπάρχει καμιά μεγάλη διαφορά στα δύο αυτά όργανα που ίσως να με δυσκολεψει.. Ευχαριστώ.

 

Xαλαρά θα εισαχθείς στο σαξόφωνο.Με λίγη βοήθεια σε λίγους μήνες θεωρώ-χωρίς να είμαι μουσικός,απλά σπουδαστής σαξοφώνου-πως το "ξεκλείδωσες" το όργανο! :)

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το σαξόφωνο και το κλαρινέτο παράγουν τον ήχο με τον ίδιο τρόπο.

  Χοντρικά φυσάς, πάλλεται το καλάμι και δημιουργείται ήχος στο θάλαμο του επιστομίου. Ισως στο κλαρινέτο αυτή η διαδικασία να θέλει μεγαλύτερη δεξιοτεχνία μάλιστα.Για έναν καλό ήχο πάντα. Με το επίπεδο που έχεις θα μάθεις πολύ γρήγορα.

  Να ξέρεις πως το σαξόφωνο έχει κωνικό σωλήνα άρα θα χρειάζεσαι μεγαλύτερες ποσότητες αέρα στα χαμηλά και μεγαλύτερη προσοχή στα ψηλά για να μην ακούγεται "καραμούζα". Επίσης η λογική της δακτυλοθεσίας και των συνδυασμών τον ταπών άν και όμοια με του κλαρινέτου πλησιάζει αυτήν της φλογέρας! Είναι δλδ και αυτή πιο απλή από ότι είχες μάθει.

  Αν και όχι δικό μου θέμα, κάνε και την τρίτη ανωτέρα και πάρε πτυχίο στο κλαρινέτο, κρίμα είναι.

  Πάντα φιλικά.

Trance-former

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου