Προς το περιεχόμενο

Πολυεφε ηλ/ακουστικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζω εδω και καιρο ακουστικη,κ τωρα σιγα σιγα μπαινω στα χωραφια της τεχνολογιας

κ εχω χασει λιγο τη μπαλα παιδια! Help!

 

Gear :  Κιθαρες    1. Taylor  914ce   αναβαθμισμενη με  LRbaggs Anthem Full ηλεκτρικα

                          2. Guild  Gad50e  με Shadow ηλεκτρικα(mic & piezo)

 

         Ενισχυτης : AER Compact 60/3 πολυ προσφατα αγορασμενος

 

Τι πολυεφε θα προτεινατε? Η φιλοσοφια μου ειναι οσο το δυνατον λιγοτερες συσκευες

οπου αυτο ειναι δυνατον..θαθελα να αποφυγω δηλ ενα pedalboard κτλ..

Επισης θαθελα πολυ να πειραματιστω κ με looping..Απο εφε με ενδιαφερουν κυριως

Reverb (διαφορα ειδη κ βαθη)--Καλο Delay (ρυθμιζομενο)--Chorus--και αυτο που κατεβαζει οκταβα(σαν μπασο)..

Η χρηση ειναι για προβιτσες σπιτι κ για κανενα μικρο μπαρακι...

Επισης δε με ενδιαφερει πολυεφε εξομοιωσης διαφορων ενισχυτων&γνωστων κιθαρων κτλ

 

Υπαρχει κατι που να με καλυπτει ? Μεχρι στιγμης προσανατολιζομαι στο

Boss RC300 Loopstation που νομιζω εχει κ εφεδακια...πολυ φοβαμαι ομως

οτι θα χρειαστω κ ξεχωριστο πολυεφε...ή μηπως υπαρχει κανενα πολυεργαλειο

που τα κανει ολα ?!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια καλή περίπτωση γι αυτό που ψάχνεις ειναι η line6 m9 (πολυεφφε και looper). Σίγουρα θα βρεις σε καταστήματα στην Ελλάδα να την δοκιμασεις, ενώ κατα καιρούς εμφανίζεται και στις αγγελίες. Θα βοηθούσε εάν έχεις συγκεκριμενο budget, ώστε να μην σε αποπροσανατολισουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απο το gear που εχεις βλεπω οτι το φυσας το παραδακι.. ;D...θα σου προτεινα να παρεις το Line 6 M13 και να ξενοιασεις για παντα απο το θεμα "εφε" (εχει και εξαιρετικο looper)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια κ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

 

Superfunk μακαρι να'ταν ετσι! χαχαχα.. Η πρωτη εντυπωση ειναι αυτη ,επειδη ειναι

ακριβα εργαλεια , αλλα δυστυχως δεν εναι ετσι,ειμαι ανεργος κοντα 2 χρονια τωρα φαντασου...Κιθαρες αγορασμενες με κοπο κ αιμα λιγα χρονια πριν με τις οικονομιες της τοτε δουλειας,και το  AERακι προσφατα πουλωντας εναν παλιο amp κ κατι αλλα πραγματακια ασχετα με μουσικη...

      Το σκεφτομαι ομως ως εξης: καλυτερα να παρεις ενα και καλο να το γουσταρεις φουλ 100% παρα να κανεις ενα σωρο αναβαθμισεις κ αλλαγες μεχρι να καταληξεις

σ'αυτο που ειχες εξ'αρχης στο μυαλο ως καλυτερο...τελικα γλυτωνεις κ λεφτα ετσι...

 

Τωρα για τα πολυεφφε, μεχρι στιγμης δεν εχω την παραμικρη εμπειρια,θα ειναι το 1ο μου ,αλλα θελω ναναι πολυ καλο για να ξενοιαζω οπως λεει και ο Superfunk..

      Βλεπω πως και οι δυο σας προτεινετε τα  Line6...H αληθεια ειναι οτι δεν τα ειχα σκεφτει καθολου...μαλλον με απετρεψαν 2-3 φιλοι που δεν εχουν σε μεγαλη εκτιμηση τους  Line6 amps  ..Οι περισσοτεροι ανεφεραν τα Boss και το  TC electronic G system καποιος..Τα ψαχνω στο web,βιντεακια specs κλπ αλλα δεν μπορω να καταληξω σε καποιο..

Φιλε  ndnikola  εχεις δικιο,δεν το ανεφερα! ....

Budget max: 500 ευρω

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μαλλον με απετρεψαν 2-3 φιλοι που δεν εχουν σε μεγαλη εκτιμηση τους  Line6 amps 

 

δεν εχουν καμμια σχεση τα εφε....με τους ενισχυτες ηλεκτρικης κιθαρας.

 

εσυ θες πολλα και  πεντακαθαρα εφε για να ενισχυσεις τον ακουστικο ηχο της κιθαρας σου και ενα καλο λουπερ,ολα αυτα στα δινει σε ενα πολυ καλο πακετο η σειρα Μ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Απολυτα ξεκαθαρο Superfunk ..και ψαχνω ακριβως αυτο που

περιεγραψες με δυο λογια...! Ευχαριστω πολυ !

By the way  παρα πολυ καλο το post σου για το σεταρισμα κιθαρας ! Το μελετουσα χτες βραδυ και εχει απιθανα tips μεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μολις ειδα οτι το  Looper  του Line6 M13  ειναι 1 μονο track με μολις    28 δευτερολεπτα

διαρκεια!  Πρακτικα δε μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα δηλ απο αποψη looping...

Το αντιστοιχο του Boss RC300 ειναι  3 ανεξαρτητα overdub tracks με διαρκεια 3 ωρες!

Το Boss ομως υστερει αρκετα σε επιλογες εφφε..

Οπότε ,δυνατο looper

και πολλα κ καλα εφφε δεν υπαρχουν απ'οτι φαινεται ολα μαζι σε μια μονο συσκευη,και θα πρεπει κανεις να συνδυασει τουλχ δυο μηχανηματα...

    Οσο το σκεφτομαι μαλλον υπερισχυει το πολυ δυνατο looper στις αναγκες μου,σε σχεση

με τα εφφε ....λογω ακουστικης κ οχι ηλεκτρικης αλλα και λογω σχηματος :

Τρίο: ακουστικη κιθαρα--φλαουτο ή sax--φωνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω το RC300 εχει τα περισσοτερα απο τα εφε που χρειαζεσαι (εχει βεβαια μονο μια επιλογη reverb & δεν εχει octaver) ,οποτε μια και ενα...τερατωδες λουπερ σου ειναι απαραιτητο,ειναι μια εξαιρετη επιλογη.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Superfunk ,εντυπωσιακη η ταχυτητα που το εψαξες κ απαντησες!  :o

Οντως υστερει πολυ στο Reverb! γενικα δινει την εντυπωση οτι ειναι αρκετα basic

στα εφφε...Στο looping φυσικα δεν παιζεται! οπως και στο μεγεθος ομως ρε γμτ!!!! :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα δινει την εντυπωση οτι ειναι αρκετα basic

στα εφφε...

 

τι εφέ σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις? Οποιοδήποτε πολυεφέ προσανατολίζεται στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας και δεδομένου του εξοπλισμού σου δε νομίζω να σε εξυπηρετούν ποιοτικά τα 4-5 βασικά εφέ που χρησιμοποιούν οι ακουστικοί κιθαρίστες (από τα 150 της Μ9/13).

 

Η TC βγάζει πολυεφέ για ακουστική πάντως : http://www.tcelectronic.com/g-natural/

(δεν το έχω δοκιμάσει και δεν έχω γνώμη επ' αυτού όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου