Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτός ο Νikolaos Brass μήπως είναι αδερφός του γνωστού Tinto? ;D Aν ναι, τον βλέπω να ασχολείται περισσότερο με... πνευστά και λιγότερο με έγχορδα.

 

 

(your Kwstas79 comment of the day...)

 

έγραψες  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω τον έξυπνο ούτε στη λέω αλλά γιατί δεν τους αναφέρεις, αφού ο OP δεν γνωρίζει πού να απευθυνθεί και, εκτός αυτού, θα του ήταν πολύ χρήσιμο να πάρει περισσότερες από μία γνώμες;   

 

Αν ο ΟP είναι από Αθήνα θα του έλεγα να πάει στον Μπρα,τον Θεοχάρη ή τον Sebastien.

http://sebastienseixas.com/version4/atelier/

 

Στη Θεσσαλονίκη θα του πρότεινα την Ευτυχία Μπλάτζα.

[flash=200,200]http://www.parallaximag.gr/parallax-view/i-love-job-eytyhia-mplatza-kataskeyastria-violion

 

 

Δεν απαξιωνω ανθρωπους που δε γνωριζω, απαξιωνω πολλους αφου τους γνωρισω. Για το Θεοχαρη δεν τα ξερεις καλα τα πραματα. Τελειωσε τη σχολη της Κρεμονα Ι.P.I.A.L.L. A ntonio Stradivari, με δασκαλο τον Georgio Ce με βαθμολογια 97 στα 100 κατα το ετος 2003. Θα χαρω πολυ να αναφερεις ανθρωπους που ασχολουνται σοβαρα με το βιολι, στην Ελλαδα για να τους μαθουμε.

 

Στο Λεξικο Ελληνικής Μουσικής του Καλογερόπουλου που εκδόθηκε το 2001,για τον Θεοχάρη αναφέρει ότι σπούδασε αρχιτεκτονική και μουσική στις αρχές δεκαετίας του 1970.

Δυστυχώς ούτε η ελληνική musipedia που χρησιμοποιεί ως πηγή αυτό το βιβλίο έχει ενημερωθεί για αυτή την πιο πρόσφατη σπουδή του.

 

Αλλά ο λόγος που έκανα παρέμβαση είναι γιατί έγραψες:"να βρεις το Γιωργο το Θεοχαρη το μονο σοβαρο και με σπουδες  "

Πέρα από τους εμπειροτέχνες που είναι αρκετοί και με σημαντικό έργο,υπάρχουν Έλληνες που έχουν αποφοιτήσει από την Cremona,το Μittenwald,το παλιό Guildhall και μετέπειτα Metropolitan στο Λονδίνο,από το εγχώριο Τ.Ε.Ι. Τεχνολογίας Μουσικών Οργάνων.

Κοντολογίς,εμπειροτέχνες ή "σπουδαγμένοι",υπάρχουν αρκετοί που είναι σοβαροί και αξιόλογοι,κάποιους από τους οποίους ανέφερα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ΟP είναι από Αθήνα θα του έλεγα να πάει στον Μπρα,τον Θεοχάρη ή τον Sebastien.

http://sebastienseixas.com/version4/atelier/

 

Στη Θεσσαλονίκη θα του πρότεινα την Ευτυχία Μπλάτζα.

[flash=200,200]http://www.parallaximag.gr/parallax-view/i-love-job-eytyhia-mplatza-kataskeyastria-violion

 

 

Στο Λεξικο Ελληνικής Μουσικής του Καλογερόπουλου που εκδόθηκε το 2001,για τον Θεοχάρη αναφέρει ότι σπούδασε αρχιτεκτονική και μουσική στις αρχές δεκαετίας του 1970.

Δυστυχώς ούτε η ελληνική musipedia που χρησιμοποιεί ως πηγή αυτό το βιβλίο έχει ενημερωθεί για αυτή την πιο πρόσφατη σπουδή του.

 

Αλλά ο λόγος που έκανα παρέμβαση είναι γιατί έγραψες:"να βρεις το Γιωργο το Θεοχαρη το μονο σοβαρο και με σπουδες  "

Πέρα από τους εμπειροτέχνες που είναι αρκετοί και με σημαντικό έργο,υπάρχουν Έλληνες που έχουν αποφοιτήσει από την Cremona,το Μittenwald,το παλιό Guildhall και μετέπειτα Metropolitan στο Λονδίνο,από το εγχώριο Τ.Ε.Ι. Τεχνολογίας Μουσικών Οργάνων.

Κοντολογίς,εμπειροτέχνες ή "σπουδαγμένοι",υπάρχουν αρκετοί που είναι σοβαροί και αξιόλογοι,κάποιους από τους οποίους ανέφερα παραπάνω.

Το βιολι δεν ειναι το οργανο μου οποτε δεν ερευνω το ιντερνετ σχετικα. Το ''μονος'' λοιπον που σε ενοχλησε, ας το κανουμε ''απο τους λιγους'', στο σοβαρος ομως θα μου επιτρεψεις να επιμενω γιατι εχω προσωπικη πειρα απο το συγκεκριμενο οργανοποιο. Τον γνωρισα τη δεκαετια του '90 στο συλλογο φιλων καλλιτεχνικης οργανοποιιας, στο μουσειο λαικων οργανων και τον θαυμαζω για την τεχνικη του, την εφευρετικοτητα του, μα πανω απ' ολα την κουλτουρα του στην ιστορια, στην κατασκευη και τη μουσικη του βιολιου. Δεν προτεινω ποτε καποιον σε καποιον αν δεν εχω αποψη μετα απο προσωπικη επαφη μαζι του. Τους κατασκευαστες που αναφερεις, καποιους εχω ακουσει, αλλα δεν τους γνωριζω, σημερα πληροφορηθηκα οτι υπαρχει κι αλλος πτυχιουχος της Κρεμονα ο οποιος εργαζεται στην Ιταλια. Γνωριζω επισης και τα ασυστολα ψευδη που εχουν κατα καιρους επιστρατευσει διαφοροι σπουδαγμενοι και ασπουδαχτοι του συγκεκριμενου χωρου-και αλλων βεβαια-για να υποστηριξουν την ανεπαρκεια και την κοσμοθεωρια τους και να προσελκυσουν πριν κατασπαραξουν τα θυματα τους.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιολι δεν ειναι το οργανο μου οποτε δεν ερευνω το ιντερνετ σχετικα. Το ''μονος'' λοιπον που σε ενοχλησε, ας το κανουμε ''απο τους λιγους'', στο σοβαρος ομως θα μου επιτρεψεις να επιμενω γιατι εχω προσωπικη πειρα απο το συγκεκριμενο οργανοποιο. Τον γνωρισα τη δεκαετια του '90 στο συλλογο φιλων καλλιτεχνικης οργανοποιιας, στο μουσειο λαικων οργανων και τον θαυμαζω για την τεχνικη του, την εφευρετικοτητα του, μα πανω απ' ολα την κουλτουρα του στην ιστορια, στην κατασκευη και τη μουσικη του βιολιου. Δεν προτεινω ποτε καποιον σε καποιον αν δεν εχω αποψη μετα απο προσωπικη επαφη μαζι του. Τους κατασκευαστες που αναφερεις, καποιους εχω ακουσει, αλλα δεν τους γνωριζω, σημερα πληροφορηθηκα οτι υπαρχει κι αλλος πτυχιουχος της Κρεμονα ο οποιος εργαζεται στην Ιταλια. Γνωριζω επισης και τα ασυστολα ψευδη που εχουν κατα καιρους επιστρατευσει διαφοροι σπουδαγμενοι και ασπουδαχτοι του συγκεκριμενου χωρου-και αλλων βεβαια-για να υποστηριξουν την ανεπαρκεια και την κοσμοθεωρια τους και να προσελκυσουν πριν κατασπαραξουν τα θυματα τους.

 

Ούτε εμένα είναι το όργανό μου,κάποιο από την οικογένεια του βιολιού.

Tον κατασκευαστή που αναφέρεις,θα τον πρότεινα ανεπιφύλακτα και εγώ.

 

Απλά θεώρησα την άποψή σου λίγο ισοπεδωτική ως προς τους υπόλοιπους,

πράγμα που το έχουμε ξανακάνει στο forum και με Έλληνες μουσικούς,σολίστες,κ.λ.π. και το θεωρώ άδικο.

Σίγουρα η κατασκευή στην Ελλάδα,είναι ένα αντικείμενο ελάχιστα προβεβλημένο και δεν είναι δυνατό να τους γνωρίζουμε όλους.

 

Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι 2 χώρες με μεγάλη παράδοση στις τέχνες και στον πολιτισμό,εμπιστεύονται την συντήρηση και επισκευή έργων τέχνης μεταξύ των οποίων και μουσικών οργάνων, σε Έλληνα καθηγητή,που στην Ελλάδα είναι ελάχιστα προβεβλημένος και δεν θεωρώ ότι αξιοποιούνται οι γνώσεις του ανάλογα.

 

Στο τελευταίο σκέλος θα συμφωνήσω μαζί σου.

Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι.

Η δική μου απορία είναι πως καταφέρνουν τόσα χρόνια να επιβιώνουν σε μια τόσο μικρή αγορά όπως η ελληνική,όπου "ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο".

Ειδικά μάλιστα σε ένα αντικείμενο,που κρίνεσαι από το έργο σου.

Μάλλον εκμεταλλεύονται την άγνοια και την καλή προαίρεση κάποιων.

 

Εύχομαι τελικά ο ΟP να έχει καλά νέα για το βιολί του και να μην είναι κάποιο από τα φθηνά βιολιά τύπου Stradivarius.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον σας!!  :) Με την πρώτη ευκαιρία που θα καταφέρω να πάω στην Αθήνα, θα πάω το βιολί στον Μπρα και σε έναν κατασκευαστή που ονομάζεται Τριανταφύλλου και μου είπαν πως είναι πάρα πολύ καλός και ελπίζω να λυθεί το μυστήριο με το βιολί τελικά!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαξιώνεις ανθρώπους για τους οποιους προφανώς δεν έχεις ιδέα.

Επίσης αυτό που γράφεις για τον Θεοχάρη είναι ανακριβές.

Αρχιτεκτονική και μουσική έχει σπουδάσει στην Ιταλία.

Όλα αυτά χωρίς επ'ουδενί να αμφισβητώ το πολύ σημαντικό έργο του.

Απλά να μην γράφουμε ότι να 'ναι πίσω από ένα account.

 

Στην Ελλάδα υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται με την κατασκευή οργάνων της οικογένειας του βιολιού για πολλά χρόνια,κάποιοι από αυτούς μάλιστα έχουν και σπουδές στο αντικείμενο.

 

Δεν είμαι ένας από αυτούς,ξερω όμως αρκετούς,όπως και το έργο τους.

                                                           

 

 

 

Φιλε μου αγαπητε ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ οντως εχει σπουδασει Αρχιτεκτονικη στην Ιταλια .

Εχει σπουδασει ομως (και ισως ειναι και ο μοναδικος στην Ελλαδα  Maestro liutaio),μαθητης τουCarlo Vettori ,ως επισης και μαθητης του Giorgio Ce

 

Σου ευχομαι καποια στιγμη να ακουσεις βιολι ΘΕΟΧΑΡΗ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

                                                             

 

 

 

Φιλε μου αγαπητε ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ οντως εχει σπουδασει Αρχιτεκτονικη στην Ιταλια .

Εχει σπουδασει ομως (και ισως ειναι και ο μοναδικος στην Ελλαδα  Maestro liutaio),μαθητης τουCarlo Vettori ,ως επισης και μαθητης του Giorgio Ce στην cremona

 

 

Σου ευχομαι καποια στιγμη να ακουσεις βιολι ΘΕΟΧΑΡΗ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου