Προς το περιεχόμενο

Επιστόμιο για άλτο σαξόφωνο-Σημασία & Προεκτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι και καλό υπόλοιπο του καλοκαιριού!

:)

 

Θα ήθελα τη συμβολή των μουσικών-τζάζ ή κλασσικών-στο κατά πόσο είναι δυνατό,ένα ενισχυμένο επιστόμιο,ας πούμε των 100 ευρώ και άνω,να μπορέσει να βοηθήσει τον παίκτη "να φυσήξει πιο εύκολα".Είναι θέμα μόνο,ξυσίματος και ισορροπίας του καλαμιού,επιστομίου και οργάνου? Ή πολύ απλά είναι θέμα εμπειρίας και εξάσκησης?

 

Βασίλης

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το σαξόφωνο έχω ασχοληθεί ελάχιστα, αλλά μιας και δεν έχει απαντήσει κανείς άλλος, η εμπειρία μου έχει ως εξής:

 

είχα πάρει ένα φτηνό κινέζικο και έκανα μαθήματα κάποιους μήνες, οπότε είχα φτάσει σε ένα επίπεδο να ανεβοκατεβαίνω τις κλίμακες. Μόλις πήρα ένα καλύτερο επιστόμιο (Selmer C*) αμέσως έπαιζα πολύ πιο άνετα και είχα καλύτερο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

έχω ένα κινέζικο alto και στην αρχή έπαιζα με το δικό του επιστόμιο. Στη συνέχεια πήρα ένα yamaha 4c (πολύ κλασικό και όχι πολύ ακριβό) και δεν είδα μεγάλη διαφορά, αν και είχε καλύτερη απόκριση στις δυναμικές. Το σημαντικότερο είναι να τοποθετείς σωστά το καλάμι και να έχεις σωστή τεχνική. Το αποτέλεσμα φαίνεται στις ακραίες νότες, δηλαδή τις πολύ χαμηλές και τις πολύ ψηλές... εκεί θα δείς περισσότερο αν και πόσο σου δίνει παραπάνω.

 

Αν δυσκολεύεσαι ιδιαίτερα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μικρότερο μέγεθος καλαμιού. Επίσης, όλα τα καλάμια στη συσκευασία δεν είναι ίδια (μερικοί τα δοκιμάζουν και όσα δεν αποδίδουν καλά τα πετάνε στην άκρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

:) :) :) :)

 

Σαξόφωνο έχω thomann TAS-150 των 300 ευρώ και επιστόμιο το μαθητικό του που ήταν στη συσκευασία όπως καταλάβετε.Γενικά ξύνω καλάμι και το τοποθετώ,ώστε η άκρη να προεξέχει λίγο.Το βρέχω σε ποτηράκι με νερό.Μόλαταύτα εδώ και ένα χρόνο οι χαμηλές Σι και Σι ύφεση δε βγαίνουν με τίποτα,λες και με έχει στοιχειώσει κάτι.Μελετάω εδώ και ένα χρόνο.Πάντως με ένα επιστόμιο Selmer Soloist που είχα φυσήξει,είδα "αισθητή διαφορά"...

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κατάστημα μπορεί κάποιος να δοκιμάσει μερικά επιστόμια ή δεν αφήνουν? Γνωρίζει κανείς κάτι παιδιά?

 

Σας ευχαριστώ εκ τωων προτέρων για τις απαντήσεις!

 

Βασίλης

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου