Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για tru oil/ tung oil


Ampelofilosofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

ξεκίνησα δειλά-δειλά ένα νέο πρότζεκτ και παραγγέλνω τα διάφορα που θα χρειαστούν

(θα επανέλθω με λεπτομέρειες)...

Αυτή τη φορά σκεφτόμουν να μην μπλέξω πολύ με χημείες και σκέφτηκα για φινίρισμα να χρησιμοποιήσω ένα από τα 2 λάδια του τίτλου (για όλο το όργανο, όχι μόνο για το πίσω του λαιμού). Από όσα διάβασα, είναι πιο φιλικά στο χρήστη-ούτε οσμές κλπ και επιπλέον δεν απαιτούν εξοπλισμό- ούτε λερώνουν το χώρο όπως τα σπρέι (κάτι που το γεύτηκα ήδη...).

Κάπου λοιπόν σε ένα thread είδα ότι το tru oil απαιτεί ωστόσο ένα "φρεσκάρισμα" μια στο τόσο, 1-2 φορές το χρόνο ή κάπως έτσι... Ισχύει?

Θα με ενδιέφερε ένα μόνιμο αποτέλεσμα κι όχι κάθε λίγο και λιγάκι ράβε-ξύλωνε!

Για το tung oil δε βρήκα και πολλά πράγματα. Αλλιώς πολυουρεθάνη κατά τα συνήθη...

Τι προτείνεται λοιπόν εσείς οι γνώστες?

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tung oil προερχεται απο φυσικα προιοντα και συγκεκριμενα απο το tung tree στην Ασια..

Το tru oil δεν γνωριζω απο που προερχεται (και δεν ξερω και αν ειναι και χυμικο)

 

Η διαφορα τους ειναι οτι το tru oil δεν θα σου δωσει ενα τοσο γυαλιστερο φινιρισμα οσο το tung oil αλλα το tung oil θελει αρκετα χερια μεχρι να αρχισει να σου δινει αποτελεσμα...

 

Το tru oil οντως θελει φρεσκαρισμα μια στο τοσο (αναλογα και με την χρηση του οργανου).Το tung oil φτιαχνει μια κρουστα που προστατευει σαν το βερνικι που βαζουμε στις κιθαρες αλλα και αυτο αναλογα την χρηση θελει καποιο φρεσκαρισμα αλλα οχι τοσο συχνο οσο το tru oil...

Οποτε επιλεγεις

 

tru oil = Οχι και τοσο γυαλιστερο αλλα πολυ πιο ευκολο στην χρηση

tung oil = Αρκετα γυαλιστερο και ΠΟΛΥ δυσκολο στην χρηση

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κιθάρες μου έχω χρησιμοποιήσει Tung Oil, κυρίως σε μανίκια (όλοκληρα, όχι μόνο πίσω) και είναι εξαιρετικό προϊόν. Οπότε θα μιλήσω μόνο γι' αυτό που ξέρω και έχω δουλέψει πολλάκις.

 

Το Tung Oil ανήκει στην κατηγορία των drying oils, δηλαδή στα "λαδια που στεγνώνουν".

 

Είναι υλικό που διεισδύει στο ξύλο, ποτίζει και απο την επαφή του με τον αέρα πολυμερίζεται και στεγνώνει. Προστατεύει το ξύλο σε βάθος και το κάνει ανθεκτικό στην υγρασία. Δεν γίνεται ελαστικό και μαλακό. Οταν στεγνώσει σωστά γίνεται ..πέτρα.

Θέλει τον χρόνο του να στεγνώσει, και στην αρχη μυρίζει κάπως σαν ...τηγανόλαδο (μετά απο πατάτες).

 

Δεν είναι ενοχλητική η μυρωδιά, επουδενί τοξική αλλά θέλει χρόνο για να εξασθενήσει.

 

Θέλει αρκετά χέρια (οδηγίες υπάρχουν στο internet), αλλά ποτέ δεν θα γίνει γυαλιστερό σαν π.χ το νίτρο.

 

Δεν δημιουργεί κρούστα, αλλά κάθε "χέρι" ποτίζει και εναποτίθεται στους πόρους του ξύλου.

Απλά σταδιακά θα αρχίσει να "χτίζεται" ενα στρώμα, το οποίο μετά απο αρκετά χέρια και κατάλληλη διεργασία μπορεί να φτάσει σε επαρκές σημείο γυαλάδας.

 

Υπάρχει βέβαια και το polymerised Tung Oil, το οποίο συμπεριφέρεται περισσότερο ως βερνίκι με την γνωστή έννοια, το οποίο μπορέι να γυαλιστεί λίγο περισσότερο.

 

Το πολυμερισμένο Tung Oil προέρχεται απο απλό Τ.Ο. στο οποίο έχει αφαρμοστεί ελεγχόμενη θέρμανση μέσα σε "μπεν μαρί". Θέλει όμως τεράστια προσοχή γιατί λίγο να ξεφύγει η θερμοκρασία το Τ.Ο. γίνεται σαν μαστίχα και είναι για πέταμα...

 

Οπότε καλύτερα να το αγοράσεις έτοιμο.

 

Στις δικές μου κιθάρες δεν χρειάστηκε ποτέ νέο πέρασμα, αλλά αυτό ίσως έχει να κάνει και με την "χημεία" των χεριών μου...

Για την ιστορία να αναφέρω οτι την πρώτη κιθάρα μου την έκανα με Τ.Ο. τουλάχιστον 7 χρόνια πρίν...

 

Γενικώς το Tung Oil το χρησιμοποιώ και σε άλλες εφαρμογές, αλλά δεν είναι του παρόντος.

 

 

...κι αν ποτέ το άλλαζα... πάλι Tung Oil θα' παιρνα!!!   ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα δεις το μπρατσο της βασικης μου tele περασμενο με true oil

 

http://toolmonger.com/2009/06/22/dealmonger-3-oz-tru-oil-gun-stock-finish/

 

εδω και 3 χρονια δεν εχει χρειαστει να το ξαναπερασω και ουτε και νομιζω οτι θα χρειαστει ποτε μια και παραμενει ακριβως οπως ειναι στις φωτο

 

518623879cc255cfa6dfe1b737fb442666ce8eeb85396dee8751dff107ad7bc147c3e011.jpg

 

5179749376985a14307aed5ff5eef481e812aba1c1e179889788644e7da922b30f231021.jpg

 

ο συγκεκριμενος λαιμος εχει 15 coats περασμενα μεσα σε 5 μερες με ελαφρυ sanding με steel wool μεταξυ καθε  new application την επομενη μερα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και 3 χρονια δεν εχει χρειαστει να το ξαναπερασω και ουτε και νομιζω οτι θα χρειαστει ποτε μια και παραμενει ακριβως οπως ειναι στις φωτο

 

ο συγκεκριμενος λαιμος εχει 15 coats περασμενα μεσα σε 5 μερες με ελαφρυ sanding με steel wool μεταξυ καθε  new application την επομενη μερα

Χαράσσεται εύκολα;Σε σχέση με την πολυουρεθάνη ; Αν χαραχτεί  μετά από καιρό της πρώτης εφαρμογής διορθώνεται το ελάττωμα με την εφαρμογή μικρής ποσότητας true oil χωρίς να ξεχωρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδεα δεν εχω αν χαρασεται...

εμενα παντως μετα απο 3 χρονια παραμενει smooth like a baby's butt... ;D

 

παντως σε ΚΑΜΜΙΑ απο τις..απειρες κιθαρες που εχουν περασει απο τα χερια μου δεν ειδα να...χαρασεται το φινιρισμα του μπρατσου... ;D ..βεβαια και εγω κραταω ξυραφια,μαχαιρια και σουγιαδες μακρια απο τα μπρατσα των κιθαρωνε μου... ;D οποτε η πιθανοτης ..χαρακιας ειναι ελαχιστες....εξαλλου γιατι να ...χαρακωσει καποιος την κιθαρουλα....τον κερατωσε? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hehe δεν εκφραζόσαστε μου φαίνεται αρκετά με τις κιθάρες σας... ;)

οι δικές μου πάντως τρώνε το ξύλο τους.

Χαράσσεται εύκολα;Σε σχέση με την πολυουρεθάνη ; Αν χαραχτεί  μετά από καιρό της πρώτης εφαρμογής διορθώνεται το ελάττωμα με την εφαρμογή μικρής ποσότητας true oil χωρίς να ξεχωρίζει;

Την αντίστοιχη απορία έχω και για το tung oil και το teak oil αν ξέρει κάποιος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Και το tru oil επεξεργασμένο φυτικό λάδι είναι (linseed oil-έλαιο λιναρόσπορου-λινέλαιο?) με προσμίξεις για στεγνώνει πιο γρήγορα.

Μεσσαλίον, όταν λες πολύ δύσκολη εφαρμογή για το tung oil, τι εννοείς? Ότι θα χρειαστεί πιο πολλά χέρια? Στεγνώνει πιο δύσκολα?(-Αυτά είναι πταίσματα)

Γιατί από αυτά που βρήκα νομίζω με παρόμοιο τρόπο απλώνονται και τα δύο... Θα το ξανατσεκάρω. Για πες κι εσύ ρε παλήκαρε!

Αν όμως το tung(α  :P) είναι πιο κοντά στις ιδιότητες των βερνικιών, μάλλον βολεύει πιο πολύ. Και μια και θα περαστεί όλο το όργανο με δαύτο, καλό είναι να αντέχει στα δύσκολα.

Ωραίο πάντως φαίνεται και το μανίκι του SF με το tru... Μακάρι να μην χρειάζεται ξαναπεράσματα. Γενικά τα προσέχω κι εγώ τα οργανάκια μου-ιδίως τα χειροποίητα :-*

Και πάλι ευχαριστώ όλους!

Αναμείνατε, θα ακολουθήσει ανακοίνωση με λεπτομέρειες της κατασκευής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο tung oil θα χρειαστουν πιο πολλα χερια,η μεθοδος εφαρμογης ειναι η ιδια και με τα 2 λαδια...

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου