Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με KORG pa50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αν αναφέρεστε σε μένα κ.Χναράκη, βεβαίως.

Ναι, σε σένα αναφέρθηκα.

 

Ο τεχνικός ασχολείται κανονικά με τέτοια όργανα και είναι ιδιαίτερα καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα (ίσως να έχει συμβεί και σε άλλα πλήκτρα, όχι μόνο στο συγκεκριμένο μοντέλο).

Μετά από λίγα δευτερόλεπτα και ενώ παίζω, νεκρώνουν τα πάντα. Παραμένουν αναμμένες οι ενδείξεις και η οθόνη, μπορώ να αλλάζω ήχους και ρυθμούς, όμως δεν ακούγεται τίποτα, ούτε ρυθμοί, ούτε πλήκτρα. Αυτό συμβαίνει μετά από 10 με 15 δευτερόλεπτα. Δοκιμάζω να το κλείσω και να το ανοίξω, πάλι τα ίδια. Μετά από αρκετές δοκιμές, ξαφνικά έφτιαξε. Την επόμενη μέρα πάλι το ίδιο όμως..

 

Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Τι μπορεί να φταίει; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) Το τροφοδοτικό είναι το δικό του;

 

Εκτός από τα ηχεία του,

2) Το κάνει και από τα ακουστικά;

3) Το κάνει και από την έξοδο Line Out;

 

4) Το έχει σκαλίσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το τροφοδοτικό είναι το δικό του;

Εκτός από τα ηχεία του,

2) Το κάνει και από τα ακουστικά;

3) Το κάνει και από την έξοδο Line Out;

 

4) Το έχει σκαλίσει κανείς;

 

NAI στα 3 πρώτα.

Όχι δεν το έχει σκαλίσει κανείς.

Ξαφνικά άρχισε να το κάνει αυτό το καλοκαίρι. Να σημειώσω ότι μετά από αρκετά άνοιξε κλείσε (γύρω στις 10 φορές) έστρωσε και δεν το ξαναέκανε τουλάχιστον για όσο έπαιζα (3 ώρες και παραπάνω ίσως).

Μετά από δυο μέρες πάλι τα ίδια. Βουβαίνει... Στρώνει, ενδεχομένως, μετά από αρκετά άνοιξε-κλείσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το κάνει και στους εργοστασιακούς ρυθμούς;

 

Μήπως φόρτωσες κάποια δεδομένα στο όργανο που δεν ήταν δικά του;  π.χ. Ελληνικούς ρυθμούς/ήχους κλπ;

 

Αρχικά προσπάθησε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων καλού κακού. Αναφέρει το εγχειρίδιο χρήσης πως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσπάθησε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων καλού κακού. Αναφέρει το εγχειρίδιο χρήσης πως γίνεται.

 

Να συμπληρώσω και πέραν του reset , μηπως να ξαναρίξεις το τελευταίο λειτουργικό, επίσης να δεις τις οδηγίες, νομίζω αν θυμάμαι καλά γίνεται αυτό στο pa και επίσης όταν στο κάνει να δείς από το global settings εκει που λεει speakers αν γυρνάνε σε off.

 

Μηπως με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή με την επανεγκατάσταση του λειτουργικού ξαναστρώσει.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κάνει και στους εργοστασιακούς ρυθμούς. Βουβαίνει ο ήχος του οργάνου τελείως, ότι και να επιλέξεις.

Όταν το έκανε είχα και στο line out ξεχωριστό ηχείο, οπότε και speaker off να πήγε, θα έπρεπε να συνεχίζει να ακούγεται από το εξωτερικό ηχείο.

Όχι δεν φόρτωσα τίποτα ρυθμούς, styles κλπ. Το τελευταίο λειτουργικό που του είχα κάνει αναβάθμιση ήταν το 2006! :)

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές. Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε αν το ξανακάνει (ελπίζω όχι) και θα επανέλθω.

Το έχω περίπου 18 χρόνια! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είχα να παίξω 5-6 μέρες (μου φαίνεται απίθανο κάτι τέτοιο, απλά λόγω παλαιότητας μου πέρασε από το μυαλό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου