Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με KORG pa50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι με εξελίξεις. Έκανα reset λειτουργικού και βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση. Λέω κάπως γιατί βουβαινει πάλι ξαφνικά, αλλά πιο σπάνια. 

Όμως αυτό που παρατήρησα είναι ότι αν σε style play mode πειράξω την ένταση του ACC VOLUME slider βουβαινει το πληκτρολόγιο. Τι στο καλό έχει συμβεί? 

Γενικά ξέρει κανείς, αν παίρνουν επιδιόρθωση δηλαδή επέμβαση τέτοιου είδους προβλήματα; ή ανεξάρτητα του προβλήματος αλλάζεις όλον τον μηχανισμό μέσα; Μήπως δηλαδή δεν είναι εφικτή η επεμβαση σε κυκλώματα κλπ από το service και αντικαθιστάς ολόκληρη πλακέτα πχ;

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε αδερφέ τι να σου κάνει το όργανο μετά από 18 χρόνια βάρεσαν οι μητρικές λογικό είναι...  εδώ βαράνε στα Triton...

 

πάνε πάρε ένα pa700 με ένα σετάκι επαγγελματικό να παίζεις να κάνεις ανάσταση (πάσχα έρχεται) δώσε το για ανακύκλωση και ησύχασε τι κάθεσαι και ασχολείσαι με το pa50 εν έτη 2019?...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου... Εμένα δεν μου ακούγεται καθόλου λογικό να πρέπει να χαλάει ένα όργανο μετά από όσα χρόνια και αν περάσουν, ειδικά όταν το προσέχεις σαν τα μάτια σου!

Το pa50 το αγόρασα κοντά 1000€ πριν 20 χρόνια και ναι απαιτώ από μια εταιρία σαν την korg να μην βγάζει προβλήματα. Στα πρώτα 8 χρόνια άρχισαν να κολλάνε τα κουμπάκια, να θέλουν πολύ δύναμη για να λειτουργήσουν και θόλωσε τελείως η οθόνη και την άλλαξα με 200€ κόστος. Τα έχουν αναφέρει και άλλοι αυτά τα προβλήματα στα Korg, ειδικά με τα κουμπάκια που είναι ψεύτικα. Εμένα αυτά δεν μου ακούγονται λογικά να πρέπει να συμβαίνουν με τη δικαιολογία ότι "πέρασαν χρόνια".

Αντιθέτως έχω ένα yamaha psr που μέχρι και coca cola έχει πέσει πάνω του και λειτουργεί σαν καινούργιο. Τα κουμπιά πατάνε σαν καινούργια.

Είμαι στο δίλημμα:

1) να αγοράσω ξανά korg (θα κοιτούσα το pa300 λόγω χρημάτων), και να έχω ωραίους ήχους αλλά σε λίγα χρόνια να βγάζει βλάβες και να μην πατιούνται τα κουμπιά

2) να πάρω yamaha με μέτριους ήχους και δυνατότητες, αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο από βλάβες και θα το έχω μια ζωή

3) να φτιάξω ξανά το korg pa50 (αν φτιάχνεται)...

Στο κάτω κάτω, τι να τους κάνεις τους ωραίους ήχους αν το πλήκτρο σου βγάζει προβλήματα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάρεις ένα Korg pa700 και ένα σετάκι musicorama https://www.musicorama.gr/products/musicorama-ultimate-pa-700-lite-set σου είπα πιο πάνω, εφοσον θέλεις επαγγελματικούς ήχους και ρυθμούς και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , yamaha-roland-casio δεν υποστηρίζονται σε επαγγελματικά σετ δεν υπάρχει δίλημμα...

 

μη προσπαθείς να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι σιγά που έδωσες 1000 ευρώ δηλ άλλοι που δώσανε 2,500 για το Triton Studio και το Extreme και κάηκαν οι μητρικές τι να πούνε?.... βέβαια τα βγάλανε από τα μπουζούκια 3πλά😄😅

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence

Επεξεργασμένο από stavros_d80

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα ξεκινήσω αρχικά από την επισκευή του PA50. Αν αυτή δεν είναι δυνατή, είτε τεχνικά είτε κριθεί ασύμφορη οικονομικά, θα προβώ σε αγορά νέου πλήκτρου. Αν μείνω στην korg θα στραφώ (για οικονομικούς λόγους) στο PA300. Ποιά η γνώμη σας για αυτό;

Αν πάω στη Yamaha, γνωρίζει κανείς ποιο μοντέλο της Yamaha είναι ισοδύναμο με τα PA300 ή PA700; δηλαδή να λειτουργεί και ως synth και ως workstation, να φτιάχνεις δικούς σου ρυθμούς, συνοδείες, ήχους, να έχει sequencers και όλα τα καλά του Program mode (oscilators, effects κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι pa300 είναι πολύ παιδικό δεν αξίζει και δεν φορτώνει σετ -δεν έχει sampler.

 

Το pa700 είναι πολύ καλό για τα λεφτά του-ένα μικρό pa4x- το έχω εδώ και 9 μήνες και το δουλευω επαγγελματικά με το σετ που ανέφερα πιο πάνω (musicorama set). εάν το πάρεις πάρε και το σετ ( το έχει προσφορά) και θα είσαι κομπλέ για τα επόμενα 20 χρόνια😎.

 

σαφώς μπορείς να φορτώσεις ρυθμούς και ήχους από τα προηγούμενα μοντέλα τα διαβάζει κανονικά οπότε μπορείς να έχεις ότι είχες και στο pa50. άλλες επιλογές οικονομικές είναι από τη προηγούμενη σειρά το pa600 αλλά δεν αξίζει μπροστά του το 700άρι είναι ανώτερο.

 

στα έχω πει 500 φορές εκεί εσύ τον χαβά σου με τη yamaha... κανε οτι καταλαβαίνεις δεν ξανασχολούμαι... καλή συνέχεια...

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με ιδιαίτερη χαρά αλλά και ανακούφιση, σας ανακοινώνω ότι έκανα restore τα factory data (5 δισκέτες, που ευτυχώς δούλευαν!) και το πρόβλημα έφτιαξε! Είχα κάνει πριν λίγες εβδομάδες επαναφορά μόνο του λειτουργικού, αλλά τώρα έφτιαξε τελείως!

Το αναφέρω και για άλλα μέλη που τυχόν αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.

Γλίτωσα ταλαιπωρία (γιατί μένω επαρχία και έπρεπε να μεταφέρω το πλήκτρο επαρχία) αλλά και χρήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου