Προς το περιεχόμενο

Καινούρια κατασκευή-Κιθαρόνι


Ampelofilosofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό ξεκίνησα μια καινούρια κατασκευή.

Όπως λέει και ο τίτλος πρόκειται για μια μίνι κιθάρα-κιθαρόνι, σε μέγεθος tenor ukulele, αλλά με 6 χορδές, όπως το guitalele της yamaha που κυκλοφορεί.

Λίγα λόγια για την ιστορία του εγχειρήματος...

Κάποια στιγμή, βρέθηκα σε ένα μεγάλο πολυκατάστημα παιχνιδιών, ονόματα δε λέμε, για να πάρω ένα παιχνιδάκι για τον γιόκα ενός κολλητού.

Σαν παιδί κι εγώ χάζευα..., και έπεσε το μάτι μου σε κάτι παιδικά μουσικά όργανα που πουλάγανε. Ήταν λοιπόν μεταξύ των άλλων μια μικρή κιθαρίτσα-σα γιουκαλίλι στα 10ευρώ, περίπου σαν αυτό της φωτογραφίας. M51837-3.jpg

Λέω για 10 γούρια, δε βαριέσαι...καμβάς για πειράματα!

Όπως φαντάζεστε ήταν φτιαγμένη από υψηλής πχιότητας κόντρα πλακέ. Επίσης τα κλειδιά ήταν πλαστικά που δεν αντέχαν το κούρδισμα...

Με τα πολλά, έβαλα κάτι κλειδιά που περίσσευαν από μια squier, άλλαξα τις χορδές (ανεβάζοντας την αξία της στο υπερδιπλάσιο της αρχικής... ;D), χαμήλωσα και το nut μπας και αρχίσει να ακούγεται κάτι. Τελικά κατάφερα να παίζει κουτσά-στραβά, με ολίγον κακό intonation ιδίως στα πρώτα τάστα, λόγω μικρής τάσης των χορδών και πολύ ρηχής γωνίας στο nut πιστεύω. Το scale και τα τάστα παραδόξως φαίνονταν σωστά με πρόχειρη μέτρηση.

Τελοσπάντων, είχε την πλάκα του το κιθαράκι,σα μέγεθος ήταν ωραίο-βολικό και μετά από λίγη ώρα παιξίματος ψιλοσυνήθιζα τα φαλτσαρίσματα! :D

Στο δια ταύτα λοιπόν, αποφάσισα να φτιάξω ένα "σωστό" μουσικά κιθαρόνι με ξύλα της προκοπής. Θα προσπαθήσω τουλάχιστον...

Specs:

Κλίμακα 17" (43,2cm)

Καπάκι έλατος

Πλαϊνά-πίσω Σαπέλλε (Μαόνι)

Λαιμός Μαόνι

Ταστιέρα Έβενος

Χρυσό hardware

Και για φινίρισμα κάποιο φυσικό λαδάκι (για το οποίο και απασχόλησα κάποιους εδώ στο φόρουμ τις προάλλες).

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από τα αρχικά στάδια: Σχέδια, υλικά και καλούπι. Τα υπόλοιπα μια και καλή στο τέλος! 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 6 μήνες αργότερα...

Καλησπερίζω τους noiz-αδες,

μετά από πολύ καιρό απουσίας, λόγω α(νει)λημμένων υποχρεώσεων, επιστρέφω με τη συνέχεια του εγχειρήματος.

'Εβλεπα τον τελευταίο καιρό και την γαμ@τη Full metal jacket  :o tele του Hellfire και είπα να τελειώσω επιτέλους και τη δική μου κατασκευή...

 

Ιδού λοιπόν η "La Nina" (δηλ. η μικρούλα :P), όπως εβαπτίσθη η νεαρά!

Όντας δικό μου δημιούργημα, έχει σαφώς αρκετές ατέλειες, ευτυχώς όμως όχι τερατώδεις. Με τα λούστρα και τα λάδια πάλι μου βγήκε η πίστη...

Χάρηκα ιδιαίτερα που την κατάφερα να παίζει :P, παρά τις τεχνικές ελλείψεις και την απειρία- τουλάχιστον στα αυτιά μου δε φαλτσάρει.

Ώς είθισται, παραθέτω σε αρχείο όλη την πορεία της κατασκευής, για όποιον έχει την περιέργεια. Τα σχόλιά σας ευπρόσδεκτα!

IMG_3276.thumb.jpg.0db62b5aa49b7974febd488591afe5b9.jpg

Kitharoni-Makin_of.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος!  :)

Προσωπικα θα μου αρεσε λιγοτερο γυαλιστερη, αλλα εγω δεν μπορω να φτιαξω ουτε ραφι, οποτε ας μην κανω και τον δυσκολο  ;)

 

Ερωτηση: τα διακοσμητικα αυτοκολητα στην ταστιερα δεν υπαρχει περιπτωση να φυγουν με το παιξιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ marmelaki, τα αυτοκόλλητα μπήκαν μετά από 3 πρώτα χέρια λάδι και μετά περάστηκαν αρκετά χέρια ακόμα (τουλάχιστον 10), οπότε ενσωματώθηκαν ανάμεσα στις στρώσεις. Μόνο αν χρειαστεί τρίψιμο η ταστιέρα θα ξυλωθούν κι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου