Προς το περιεχόμενο

Καινούρια κατασκευή-Κιθαρόνι


Ampelofilosofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπράβο!!!!!!!!

πολύ καλή  και σούπερ δουλειά 

νομίζω ότι στο καπάκι και για λόγους ηχητικούς είναι λίγο πολύ το λάδι

τι λάδι είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραία καλοπαιχτη.

Μου αρέσει πολύ η δουλειά που έκανες με την γέφυρα όπως και η ροζέτα.

Το όλο προτζεκτ είναι σουπερ,μπραβο. ;)

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να είστε καλά κι οι δύο.

Insectius, μάλλον έχεις δίκιο για το παχύ στρώμα γενικώς φινιρίσματος. Στη δική μου, το καπάκι είναι αρκετά χοντρούτσικο (~2,5mm) γιατί φοβόμουνα μην δεν αντέξει στην τάση αν το λέπταινα περισσότερο. Οπότε είναι ήδη δύσκαμπτο, το λαδάκι είναι ψιλολόγια... Σαν υλικό το λάδι είναι ένα προϊόν με όνομα "finishing oil" που λέει είναι μίγμα φυτικών ελαίων,tru oil και tung.

Hellfire, ευχαριστώ συνάδελφε κατασκευαστή! Δυστυχώς η ροζέτα δεν κόλλαγε στο σύνολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κιθαρόνι ειναι σούπερ με τα εργαλεία που διέθεσες και όλα στο χέρι και το ξύσιμο με σκαρπέλο, και τ αυτοκόλητα στη ταστιέρα Μπράβο σου!

Νομίζω μονο τα καμάρια στο καπάκι θα μπορούσαν λίγο λεπτότερα , και το λάδι αρκετό :D

 

Θέλουμε ήχο και παίξιμο ανάλογο και πάλι Μπράβο!

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο φιλε μου... χαίρομαι πραγματικά να βλέπω τέτοιες δουλειές  ..

δε θα μείνω στην εμφάνιση που ειναι πολυ ωραία...αν και εχω μια επιφύλαξη για το ποσο θα κρατήσουν τα αυτοκόλλητα στα ταστα... αν ειναι ο ήχος καλός.. τα αλλα περισσεύουν για μένα...

 

και παλι μπράβο φίλε μου ειλικρινά.. συνέχισε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πλαϊνά-πίσω Σαπέλλε (Μαόνι)

 

 

Ωραίος! Μήπως μπορείς να μου λύσεις δύο απορίες;

1. Πόσο λεπτό είναι το μαόνι στα πλαϊνά και πόσο πίσω;

2. Που το βρίσκει κανείς; Πρέπει να το φτιάξει μόνος του;

...εε, ναι, χμμ, ΤΕΣΣΕΡΙΣ απορίες... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξου και τα δικα μου ταπεινα συγχαρητηρια. Πιστευω πως ενα σκουρο εσωτερικο φιλετο (purfling) θα το απογειωνε, νομιζω πως λειπει ενα περιγραμμα στο καπακι. Τα αυτοκολλητα δε με χαλανε καθολου, στο συγκεκριμενο οργανο, ενω διαφωνω με τοσο πολυ λαδι στην ταστιερα. Θα συμφωνησω με τον nasoscom, τα καμαρια στο καπακι μπορουσαν να ειναι πολυ λεπτοτερα και χαμηλοτερα. Πρεπει να εχεις κανει κι αλλες κατασκευες, ετσι δεν ειναι;

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια. Χαίρομαι που σας αρέσει η πιτσιρίκα.

 

-Νάσο, τα έκανα χοντρά από φόβο μην δεν αντέξουν στην τάση. Βλέπεις ο  έξυπνος την έκανα με μοτίβο κλασικής και κοπάνησα χορδές ηλεκτρικής... Το λαδάκι όντως παραέπεσε! :)

-@Άγγελο & Andreouli: Γι' αυτό έβαλα το λάδι και στην ταστιέρα, για να "σφραγίσω" τα αυτοκόλλητα. Άμα είχα αληθινά inlays δε θα τη λάδωνα. Θα δείξει. Θα την προσέχω όσο μπορώ!

-Rodney, το κομμάτι που χρησιμοποίησα για το πίσω καπάκι κανονικά προορίζονταν για πλαϊνά μεγάλης κιθάρας. Τ' αγόρασα πακέτο back&sides από ιντερνετικό μαγαζί. 'Ο,τι περίσσεψε για μελλοντικές κατασκευές. Πάχος λοιπόν ~4mm που το μείωσα σε 2mm.

Τα πλαϊνά έγιναν με καπλαμάδες κολλημένους μαζί 4 φύλλα (πάχος το καθένα 0,5mm).

Όλα αυτά υπάρχουν στην αγορά.

-Tamtam  ;D ;D Μετά βίας χωράνε οι 6... Άστα!

-BuddyL, έχεις δίκιο, το binding έχει παρόμοιο χρώμα με τον έλατο, οπότε ήθελε κάτι για αντίθεση. Δυστυχώς χωρίς μηχανήματα δεν γινόταν να κάνω αυλάκι όσο θα ήθελα για διπλά φιλέτα. Για το λάδι, ναι...  :-X

Δεν είναι η πρώτη μου κατασκευή. Είναι όμως το πρώτο ακουστικό όργανο που επιχείρησα.

 

Και για να ακούσετε τι βγήκε με όλο αυτό τον κόπο, ορίστε ένα βιντεάκι! Από παίξιμο μην περιμένετε παπάδες... Είμαι κουλός! Επίσης από ήχο ό,τι πιάνει η κάμερα, δεν έχω μικρόφωνα κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου