Προς το περιεχόμενο

Θέλει στίχους/φωνή - Ελληνικό "mellow" pop rock


anjelinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello ... ένα ήρεμο σχετικά pop/rock τραγουδάκι, κάτι ανάμεσα σε chris rea & εκείνος κι εκείνος. Χρειάζεται απεγνωσμένα φωνητικά και στίχους παιδιά :)

 

Έχει πάνω ακουστική, ηλεκτρική, μπάσο τύμπανα.

Pio_Konta_No_Vox128k.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παιδιά, με κάνετε να αισθάνομαι ... ανεπαρκής  ???

 

200-τόσα views, κι ούτε μια γνώμη ρε αδερφέ  :-\ ... bummer.

 

Ουψ, εγώ πάντως ξέχασα να σου γράψω :) Σαν παραγωγή μου φάνηκε επαγγελματικό(τατο) και μ άρεσε πολύ η μελωδία στην κιθάρα, απλή αλλά την θυμάσαι και σου μένει. Τώρα για στίχους δεν μπορώ να σου πω, γράφουν πολλά παιδιά εδώ. Γιατί απαραίτητα ελληνικούς (από περιέργεια)

 

Πάντως πιστεύω ότι πολλοί δε σου απάντησαν γιατί νόμιζαν ότι ψάχνεις στίχους και όχι γνώμη για την παραγωγή :)

 

Όμορφα :)

 

ps : και το σόλο μελετημένο και μετρημένο, και φρασάρες :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps : και το σόλο μελετημένο και μετρημένο, και φρασάρες :)

 

Φίλε, έψαχνα για γνώμη για την overall σύνθεση και την παραγωγή, αλλά όταν διάβασα κι αυτό .. κοκκίνησα  :-*  

 

Μου 'φτιαξες τη μέρα, σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τα καλά λόγια !

 

Α και ναί παιδιά, γνώμες και σχόλια είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτα !

 

Μισός λόγος που το βγάλαμε εδώ το κομμάτι είναι να πάρουμε και καμμιά γνώμη

( π.χ. ... "σταματήστε να ακούτε Πυξ-Λαξ" ή κάτι τέτοιο ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh .. και φυσικά ... Ελληνικοί στίχοι, γιατί μόνο στη γλώσσα σου μπορείς να βγάλεις την καρδούλα σου 100% :P

 

( και το λέω έχοντας ζήσει 7 χρόνια έξω, και θεωρώντας ότι τα Αγγλικά μου είναι σχεδόν ισάξια με τα Ελληνικά μου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταματήστε να ακούτε Πυξ-Λαξ

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτούς φέρνει στο νου το κομμάτι. Ίσως παιδεύοντας το λίγο βγάλει και κάτι διαφορετικό αλλά και πάλι, πόσο καλό είναι καθε τόσο να προσπαθείς να αποφύγεις ότι βγαίνει φυσικά σαν μελωδία φωνής απλά και μόνο επειδή θυμίζει Πυξ-Λαξ; 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αυτούς φέρνει στο νου το κομμάτι. Ίσως παιδεύοντας το λίγο βγάλει και κάτι διαφορετικό αλλά και πάλι, πόσο καλό είναι καθε τόσο να προσπαθείς να αποφύγεις ότι βγαίνει φυσικά σαν μελωδία φωνής απλά και μόνο επειδή θυμίζει Πυξ-Λαξ; 

 

 

Εμένα πάντως δε μου θύμισε πυκς λαξ και κυρίως δε μου βγαλε κλάψα αλλά μια αισιοδοξία με λίγη μελαγχολία. ΓΙα δώσε λίγο ίνφο για την ηχογράφηση ρε anjelinio, εξοπλισμό, τρόπο, χρόνο κτλ, αυτά που μας αρέσουν δηλαδή :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙα δώσε λίγο ίνφο για την ηχογράφηση ρε anjelinio, εξοπλισμό, τρόπο, χρόνο κτλ, αυτά που μας αρέσουν δηλαδή :)

 

... εεε. Οκ, here goes. Είναι ηχογραφήμενο σε ένα .. γκαράζ, πραγματικό, ενός φίλου ο οποίος έκανε και την περισσότερη δουλειά όσον αφορά ηχοληψία και παραγωγή, με εμένα απο δίπλα να λέω τα δικά μου σαν κακομαθημένο :D

 

Η ακουστική είναι μια φτηνή Fender, γραμμένη με μικρόφωνο ( και προσευχές για ησυχία 3 λεπτών χαχαχα ... ), είναι διπλή, γραμμένη 2 φορές και panned, ακούγεται πάρα πολύ αυτό στην αρχή του κομματιού αν προσέξεις.

 

Μπάσσο είναι επίσης άνθρωπος, ένα jazz bass direct στην κάρτα ήχου. Μας έβγαλε λίγο την πίστη ειδικά το μπάσσο, για να ξεχωρίσει και να ακουστεί στη μίξη - φτάσαμε στο σημείο να ντουμπλάρουμε το track, και να φάει λίγη παραμόρφωση για να τονιστούν τα μεσαία και να βγεί κάπως μπροστά στη μίξη ! ( Η χαρά του παιδιού :P )

 

Η ηλεκτρική είναι μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ Fender Ghallagher, ότι πιο θεικά απίστευτα γαμάτο όργανο έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου, μεταμορφώνεται απο κλάμα σε ουρλιαχτό κι όλα τα ενδιάμεσα. Την έγραψα μεν εγώ ακούγωντάς τη με εφέ απο την κάρτα, αλλά το track γράφτηκε clean, και το πέρασε ο Βαγγέλης μετά απο αληθινό amp για να καταλήξει σε αυτό που ακούς στο track.

 

Tα τύμπανα είναι τελείως programmed, απο έτοιμα midi parts πειραγμένα λίγο.

 

Όλη η ηχογράφηση δεν πρέπει να πήρε πάνω απο 2-3 ώρες, και φαντάζομαι ότι στο σύνολο μετά δεν περάσαμε τις 10 ώρες, ίσως υπερβάλλω κιόλας δηλαδή. Βγήκε εύκολα και γρήγορα. Μόνο το solo πρέπει να παίχτηκε ξέρω 'γω, 4 - 5 φορές; Δοκιμάσαμε φράση φράση γιατί δεν είχα κάτι έτοιμο, αλλά τελικά αμα δε κλείσεις μάτια και να "μπείς" να παίξεις δε γίνεται τίποτα με ... μαθηματικά :P

 

Έχει κι ένα overdub στο τελευταίο run, που αν το προσέξεις είναι παιγμένο στο neck, ενώ όλο το υπόλοιπο είναι στην 4 θέση, out of phase ;D interesting parafernalia !

 

Γενικά το πιο δύσκολο ήταν να ξεχωρίσουν τα όργανα, όσον αφορά συχνότητες, και να ακουστούν ! Δεν το περίμενα, δεν έχω βέβαια και καμμιά σοβαρή recording εμπειρία και μου 'ρθε "κάπως".

 

Ε, κι αυτά ... θα ρωτήσω το Βαγγέλη για το software και ίσως περισσότερες λεπτομέρειες αν θές. Είσαι και Bio/AI παιδί, και σαν προγραμματιστής κι εγώ ... ότι μπορώ να βοηθήσω φίλε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικώς το άκουσα πολύ ευχάριστα έστω και χωρίς φωνητικά. Μου αρέσει το θέμα της κιθάρας που είναι τόσο απλό αλλά σου μένει. Μπορεί να γίνει ωραιότατο και αρκετά πιασάρικο με τη σωστή μελωδική γραμμή και έναν καλό, όχι μπουρδοφιλοσοφίζοντα στίχο.

 

Το μόνο που δεν κατάλαβα γιατί κάνατε είναι αυτό:

 

Την έγραψα μεν εγώ ακούγωντάς τη με εφέ απο την κάρτα, αλλά το track γράφτηκε clean, και το πέρασε ο Βαγγέλης μετά απο αληθινό amp για να καταλήξει σε αυτό που ακούς στο track.

 

Προς τι το reamping και όχι εγγραφή κατευθείαν με μικρόφωνο πάνω στον ενισχυτή;

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου