Προς το περιεχόμενο

Θέλει στίχους/φωνή - Ελληνικό "mellow" pop rock


anjelinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς τι το reamping και όχι εγγραφή κατευθείαν με μικρόφωνο πάνω στον ενισχυτή;

 

... πρακτικότητες. Ήταν 11 το βράδυ :)

 

Έχεις και χώρο να πειραματιστείς όμως έτσι, όταν το σήμα είναι καθαρό μπορείς να δοκιμάσεις μετά το γεγονός ότι εφέ ή ρύθμιση θες, και να το ακούσεις μαζί με το υπόλοιπο, να συγκρίνεις κτλ. κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και για να αποδίδωμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, ο Βαγγέλης στον οποίο αναφέρομαι είναι ο φίλτατος Vaggelis_Revolted, sound engineer extraordinaire που σε καμμία περίπτωση δεν περιορίζεται στο βαρύ metal που μας έχει συνηθίσει με τους Revolted Masses ε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις και χώρο να πειραματιστείς όμως έτσι, όταν το σήμα είναι καθαρό μπορείς να δοκιμάσεις μετά το γεγονός ότι εφέ ή ρύθμιση θες, και να το ακούσεις μαζί με το υπόλοιπο, να συγκρίνεις κτλ. κτλ.

 

Συμφωνώ. Βέβαια κατ' αυτόν τον "πειραματικό" τρόπο, βγάζεις απ' έξω τον παράγοντα "αλληλεπίδραση του εκτελεστή με τον ήχο του" εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις μόνο τα εφέ που άκουγε κατά την ώρα της εγγραφής.

 

Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω τη δουλειά του αγαπητού Βαγγέλη (ο οποίος προφανώς ξέρει τι κάνει), θεωρώ ότι ο ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας έχει χώρο για βελτίωση. Προσωπικά μου ακούγεται σα να έχει γραφτεί connect στην κάρτα και απλά να έχει χρωματιστεί από κάποιο vst.

 

Θεωρώ ότι για το είδος του κομματιού (και ειδικά μια και πλέκεις πιο πάνω το εγκώμιο της συγκεκριμένης κιθάρας) μια εγγραφή με μικρόφωνο(α) στην καμπίνα του ενισχυτή θα απέδιδε καλύτερα και το ηχόχρωμα του οργάνου αλλά και τον ήχο που χρειάζεται το κομμάτι.

 

Τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις που απορρέουν από τη μικρή εμπειρία που έχω σε ηχογραφήσεις κιθάρας, σχετικά κοντά στο είδος όπου ανήκει το κομμάτι.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά ντε, ας μην ξεχνάμε το context της υπόθεσης, σωστά;

 

Ένα ντεμάκι θέλαμε, για προσχέδιο. Υπό συνθήκες "κανονικής" ηχογράφησης είμαι κι εγώ μαζί σου 100%.

 

Και δε σου κρύβω ότι έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τον ήχο και τον παίχτη, ήταν λίγο ξενερωτικό να παίζεις καρφί στην κάρτα ήχου έχοντας συνηθίσει να ακούς την κιθάρα σου από λάμπα - ή ακόμα και τσανζίστορ ! -  στο σπίτι.

 

Αλλά τι να κάνεις ... "we shall fight in the mountains, we will never surrender" - best u can with what u got :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω βέβαια να αναγνωρίσω ότι ξέρεις για τι πράγμα μιλάς, κι ότι ο ήχος σου είναι απλώς απίστευτος στις ηχογραφήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

angelinio, εμένα μου βγαλε αυτό. Νομίζω είναι sexy.

 

Πιο κοντά

 

Μπήκες μες στο μαγαζί μου

με τακούνια δανεικά

παραμύθι να πουλήσεις

για παλάτια μυθικά

 

Δεν πληρώνω για όνειρα μωρό μου

δεν πληρώνω φυλαχτά

για αναμνήσεις μακρινές μωρό μου

δεν υπάρχει ζυγαριά

έλα λίγο πιο κοντά

 

Δείχνεις αναστατωμένη

μου 'ριξες και μια ματιά

"έχω κάτι απ' τον παππού" μου είπες

"έχω κάτι απ' την γιαγιά"

 

Δεν πληρώνω για όνειρα μωρό μου

δεν πληρώνω φυλαχτά

για αναμνήσεις μακρινές μωρό μου

δεν υπάρχει ζυγαριά

έλα λίγο πιο κοντά

 

Είναι αργά για παραμύθια

και για πλούτη μυθικά

έλα στην αποθηκούλα

που 'χω το απόθεμα

έλα λίγο πιο κοντά

 

Και γω θα σ' αγαπήσω

όπως η νύχτα το πρωί (δις)

 

pio_konta.mp3

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπά εδώ είμαστε! Ωραίο θέμα!  ;D ;D

 

Καταρχάς thanx για τα καλά λόγια!  ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι η μίξη απλοποιήθηκε κατά πολύ από το γεγονός ότι οι παίχτες έπαιξαν εξαιρετικά, ενώ ακολούθησαν το flow του κομματιού και "έριχναν" ή δυνάμωναν το παίξιμό τους ανάλογα το σημείο! Αυτό βέβαια μπορεί να φαντάζει αυτονόητο για πολλούς, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι κάτι που όλο και περισσότεροι ξεχνάμε στο όνομα του automation.

 

Στο θέμα της κιθάρας τώρα! Ένα μεγάλο respect στον Jazzjoker, ο οποίος πολύ σωστά παρατήρησε ότι ο ήχος είναι όντως από ampsim!

 

Καταρχάς να σημειώσω ότι το reamping αν γίνει σωστά δεν έχει καμία διαφορά από το real time recording, τουλάχιστον στα αυτιά μου.

Με άλλα λόγια, το να πάρεις το DI από ένα καλό DI box σε μια καλή προενίσχυση μικροφώνου, και να "ταίσεις" τον ενισχυτή σου αργότερα (λαμβάνοντας ξανά τον ήχο με μικρόφωνο κλπ) αν υλοποιηθεί όπως πρέπει το τελικό αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. Τουλάχιστον αν βγάλουμε από την εξίσωση το θέμα ψυχολογίας (που μπορεί να λυθεί με real time monitoring σε κανονικό ενισχυτή)!

Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν, αν και η αρχική ιδέα ήταν ακριβώς αυτή, κάποιες ιδιαίτερες συνθήκες (το κομμάτι αρχικά μιξαρίστηκε σε τελείως διαφορετική κατεύθυνση και άρα οι πηγές ηχογραφήθηκαν πάνω σε αυτή) δεν μου άφησαν τελικά περιθώριο να κάνω χρήση κανονικού ενισχυτή. Για την ακρίβει είχα κάνει reamping για την αρχική κατεύθυνση (αυτό λογικά θυμάσαι φίλτατε anjelinio) το οποίο δεν κόλλαγε σαν ήχος σε αυτή που τελικά καταλήξαμε. Οπότε λόγω έλλειψης χρόνου και ανάγκης για περισσότερη ευελιξία μπήκε amplitube και αρκετό post EQ.

 

Λεπτομέρειες όλα αυτά, αλλά μου κάνει τρομερή αίσθηση το πως με τη μία το κατάλαβες και το ανέφερες αγαπητέ  Jazzjoker! Συμφωνώ και επαυξάνω ότι στα κλιπς σου ο ήχος σου είναι πολύ όμορφος, τουλάχιστον όσα άκουσα γράφοντας αυτό το ποστ!

 

Και άλλες ιδέες πέρα από τον atreu73 που δεν πρόλαβα να ακούσω ακόμα ευπρόσδεκτες, και αν κάτι είναι αξιόλογο, δεσμεύομαι να το ενσωματώσω πάνω στο κομμάτι (έχω ακόμα τα multitracks) και να το ποστάρω εδώ όπως πρέπει!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου