Προς το περιεχόμενο

paypal και web Banking


ThanosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

γνωριζει κανεις αν μπορω να "φορτωσω" με χρηματα το paypal, μεσω του WinBank της τραπεζας πειραιως?  Χωρις πιστωτικη η χρεωστικη δηλαδη.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια επιλογή στο menu MyAccount του Paypal που γράφει Top up. Στην πράξη πρόκειται για έμβασμα προς Τράπεζα εσωτερικού, εντολή που μπορεί να εκτελέσει κανείς από το internet banking οποιασδήποτε Τράπεζας.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις αν μπορω να "φορτωσω" με χρηματα το paypal, μεσω του WinBank της τραπεζας πειραιως?  Χωρις πιστωτικη η χρεωστικη δηλαδη.

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς εφόσον συνδέσεις τον λογαριασμό σου με το Paypal Account.

Αλλά να "φορτώσεις" λεφτά το Paypal, δεν νομίζω (αν και ο προλαλήσας ghen ξέρει καλύτερα).

 

Μπορείς να "φορτώσεις" όμως την winbank WEBUY (virtual prepaid) http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/propliromenes-kartes/winbank-webuy και να μην έχεις τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν μην έχοντας κάρτα συνδεδεμένη.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα την Πειραιως και μου ειπε μια υπαλληλος οτι λογικα με εμβασμα μπορω να "φορτωσω" λεφτα στο paypal. Τσεκαρω τωρα και την virtual prepaid....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Paypal μου το έχω συνδέσει εδώ και χρόνια με τον λογαριασμό μου της Τράπεζας Πειραιώς (έτσι ώστε να πάρω το "verified" που μερικοί σε ονλάιν συναλλαγές το ζητούν), και με την WebBuy που έχω επίσης στην Πειραιώς. Για λόγους ευκολίας και για να μην εκτίθενται τα στοιχεία της WebBuy (που ούτως ή άλλως την φορτίζω μόνο με τα ποσά που χρειάζομαι και μετά την αγορά μηδενίζεται - ένα επιπλέον μέτρο ασφαλείας), χρησιμοποιώ το PayPal και σαν μεσάζοντα: όταν γίνεται πληρωμή μέσω αυτού, αν το υπόλοιπό του είναι 0 ευρά τότε χρεώνεται το αντίστοιχο ποσό από την WebBuy.

 

Μου πήρε λίγο καιρό να συνηθίσω την διαδικασία (ειδικά κάτι χρόνια πριν που το PayPal βλέποντας την IP σου επέμενε ηλιθιωδώς να σε βγάζει σε επιμέρους σάιτ με Help & Support στη γλώσσα της χώρας που βρισκόσουν χωρίς αγγλικά - πακέτο αν δεν ξέρεις πχ. καλά ολλανδικά, γαλλικά κλπ), αλλά από κει και πέρα με βόλεψε πολύ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστειλα 1 ευρω εμβασμα στο paypal. θα περιμενω 1-2 μερες και αμα φορτωθει κομπλε. Βασικα ηθελα να αποφυγω χρεωστικες και πιστωτικες γι αυτο ρωτησα. Αμα δε γινει με το εμβασμα θα χρησιμοποιησω την webuy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η WebBuy φορτίζεται online σε χρόνο dt ενώ το έμβασμα κάνει συνήθως 2-3 εργάσιμες ημέρες. Καλό για να σε αποτρέψει από παρορμητικές αγορές, αλλά καθόλου βολικό όταν χρειάζεσαι ταχύτητα στις συναλλαγές σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη βλεπω κατι στο ebay, φορτωνω την WebBuy και κανω αγορα με τη μια εκεινη τη στιγμη? προφανως θα βγαλω τοτε, ετσι κι αλλιως αρκετες φορες εκανα παρορμητικες αγορες και μου βγηκαν σε καλο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι περισσοτεροι αποφευγουν να συνδεουν το paypal με τραπεζικο λογαριασμο, αν υπαρχει η δυνατοτητα χρησης πιστωτικης αντ αυτου. Αυτο γιατι σε περιπτωση καποιου claim η αλλου προβληματος το paypal μπορει να μπει στον λογαριασμο και να δεσμευσει η να σηκωσει χρηματα. Ενω με την καρτα εχεις μια παραπανω δικλειδα ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου