Προς το περιεχόμενο

paypal και web Banking


ThanosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτό δεν το γνωρίζω. Τους έστειλα ένα email και τους ρωτώ αν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο σε περίπτωση dispute χωρίς την συγκατάθεσή μου. H σύνδεση με τον τραπεζικό λογαριασμό είναι χρήσιμη γιατί αποκτάς το status "verified" που έχει αρκετά πλεονεκτήματα, και γιατί μπορείς αυτόματα να στείλεις τα χρήματα από το Paypal σε αυτόν. Σε περίπτωση που ισχύει αυτό που λες, μια λύση θα ήταν ένας έξτρα λογαριασμός που να μην έχει καμία σχέση με ίντερνετ. Θα σας πω τι θα μου απαντήσει το Paypal.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεις να γινεις verified user και χωρις τραπεζικο λογαριασμο, απλα με χρηση της πιστωτικης σου. Σε χρεωνουν δοκιμαστικα κατι σαν 1 ευρω δηλ, που σου επιστρεφεται στην πρωτη αγορα. Θεωρω οτι ειναι καλυτερα ετσι, και σιγουρα καλυτερα απο το να δωσεις προσβαση στο paypal σε κανενα βασικο σου λογαριασμο με λεφτα μεσα κτλ. Μπορει να ειμαστε μια μικρη χωρα στο πουθενα για αγοραστες/πωλητες/απατεωνες απο αμερικη και ευρωπη, αλλα εκει αν πας να κανεις κατι περιεργο σε πιστωτικες πας φυλακη στο αψε σβησε. Ο βασικος λογος ομως ειναι αυτος, αν μπλεξεις ας πουμε σε μια αγοροπωλησια κιθαρας 2000$. Αν γινει claim τα χρηματα θα εξαφανιστουν απο το λογαριασμο σου (ενω με πιστωτικη θα αρνιοσουν τη χρεωση). Και κατα κανονα το paypal δικαιωνει τον αγοραστη (γιατι απ αυτον ζει).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

To Paypal μου το έχω συνδέσει εδώ και χρόνια με τον λογαριασμό μου της Τράπεζας Πειραιώς (έτσι ώστε να πάρω το "verified" που μερικοί σε ονλάιν συναλλαγές το ζητούν), και με την WebBuy που έχω επίσης στην Πειραιώς. Για λόγους ευκολίας και για να μην εκτίθενται τα στοιχεία της WebBuy (που ούτως ή άλλως την φορτίζω μόνο με τα ποσά που χρειάζομαι και μετά την αγορά μηδενίζεται - ένα επιπλέον μέτρο ασφαλείας), χρησιμοποιώ το PayPal και σαν μεσάζοντα: όταν γίνεται πληρωμή μέσω αυτού, αν το υπόλοιπό του είναι 0 ευρά τότε χρεώνεται το αντίστοιχο ποσό από την WebBuy.

 

Μου πήρε λίγο καιρό να συνηθίσω την διαδικασία (ειδικά κάτι χρόνια πριν που το PayPal βλέποντας την IP σου επέμενε ηλιθιωδώς να σε βγάζει σε επιμέρους σάιτ με Help & Support στη γλώσσα της χώρας που βρισκόσουν χωρίς αγγλικά - πακέτο αν δεν ξέρεις πχ. καλά ολλανδικά, γαλλικά κλπ), αλλά από κει και πέρα με βόλεψε πολύ.

 

Έχω και εγώ την webBuy της Πειραιώς και μέχρι πρότεινος την είχα μόνο για αγορές.

Όμως πούλησα κάτι μέσω paypal και θέλω να μεταφέρω τα χρήματα σε λογαριασμό.

 

Πήγα λοιπόν να συνδέσω τον λογαριασμό τραπέζης που τυχαίνει να είναι συνδεδεμένη και η WebBuy,αλλά η απορία μου είναι η επιλογή μεταξύ:

checkings ή savings που σου ζητάει το paypal.

Δηλαδή,όψεως ή ταμιευτηρίου.

Επειδή με τον λογαριασμό αυτόν,πέρα από αγορές internet,δεν έχω ασχοληθεί,

πως μπορώ να μάθω αν είναι checkings ή savings.

Πήρα στο 182838,αλλά μετά από 30+λεπτά αναμονης,το έκλεισα..

 

Αν γνωρίζει κάποιος άλλος ποια από τις δύο επιλογές είναι η σωστή,ας βοηθήσει.

 

Y.Γ.Ο.Κ. το έλυσα παιδιά,είναι ταμιευτηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου