Προς το περιεχόμενο

(Re)Painting Guitar


Bith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια κιθαρα Cimar της δεκαετιας του 80 και μιας κ καθοταν ειπα να πειραματιστω και να την βαψω...! Δυστυχως νομιζα οτι εχω φωτογραφιες απο το πως ηταν η κιθαρα και δεν εβγαλα καμια πριν ξεκινισω το "γδαρσιμο"...Οποτε ,εκτος και να βρω τις φωτογραφιες, θα ανεβαζω φωτογραφιες απο την πορεια του project...!

Day1_4.thumb.jpg.91c8f30b20fb168a8ad23e16a2ef4689.jpg

Day1_1.thumb.jpg.05e0499c98c36b7ac755ca798d3a7d01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Καλώς όρισες Bith και καλή συνέχεια στο project σου.

Δεν μας είπες όμως πως την "έγδαρες" και τι σκοπεύεις να κάνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο mousepad  ;D με τον taz  :D :D

 

Γιατι εφοσον την εχεις ξυσει εντελως σε διαφορα σημεια σε αλλα εχεις αφησει το χρωμα ? Υπαρχει καποιος λογος ? Αν ναι πες μας,αλλιως να σε προλαβω και να σου πω οτι αν σκοπευεις να ξαναβαψεις επανω στο χρωμα τοτε δεν θα εμποτιστει καλα σε σχεση με το υπολοιπο  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες Bith και καλή συνέχεια στο project σου.

Δεν μας είπες όμως πως την "έγδαρες" και τι σκοπεύεις να κάνεις.

 

Το πως σκοπευω να την βαψω ακομα δεν ειναι σιγουρο  :P

Μολις το σιγουρεψω θα σας ενημερωσω! Οσο για το "γδαρσιμο" γυαλοχαρτο απο 50 - 80 για τα πρωτα layers κ μετα 150 και 200 για τα χαμηλοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ιδιο mousepad  ;D με τον taz  :D :D

 

Γιατι εφοσον την εχεις ξυσει εντελως σε διαφορα σημεια σε αλλα εχεις αφησει το χρωμα ? Υπαρχει καποιος λογος ? Αν ναι πες μας,αλλιως να σε προλαβω και να σου πω οτι αν σκοπευεις να ξαναβαψεις επανω στο χρωμα τοτε δεν θα εμποτιστει καλα σε σχεση με το υπολοιπο  :)

 

Απλα επειδη καποια σημεια ειναι δυσκολα πρωτα τελειωνω με τις μεγαλες επιφανειες και θα ασχοληθω στο τελος με τις λεπτομερειες!

Αν εχετε να μ προτεινετε ιδεες γραψτε οτι σκεφτεστε γιατι ειναι πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο οποτε θα με βοηθουσε το οτιδηποτε γνωριζετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως θελεις να κανεις ? Να κινηθεις σε solid χρωματα ? Αν ναι σε ποια ? Με τι εχεις σκοπο να περασεις βερνικι ? με πιστολι,σπρει,"πινελο"?? Δωσε μας καποιες παραπανω πληροφοριες για το προτζεκτ σου και τα εργαλεια που διαθετεις και εμεις εδω ειμαστε  ;)

 

Υ.Γ. Ψαξε στο φορουμ για "nasokosm" "argytar" και "imortalx" Τα θεματα τους θα σου φανουν ΠΟΛΥ χρησιμα  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν νομιζω να ασχοληθω με solid...μου αρεσε το ξυλο της κιθαρας και λογω νερων και σημαδιων που εχει και τα οποια μπορουν να "γεμισουν" λεω να παω σε κατι stained....ελπιζοντας οτι θα βγει κατι καλο! Οσο για το βερνικι μαλλον θα το παω σε μαστορα γιατι φοβαμαι το buffing....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα εργαλεια απλα κινουμαι πανω σε πραγματα που ειδα σε 1-2 σελιδες που μου κινησαν το ενδιαφερον.....πχ για το βαψιμο μου αρεσε αυτο που εκανε αυτος -->http://fredyen.com/category/guitar-builds/diy-les-paul-kit/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου αν καταλαβαινω καλα ειναι μαονι.Το stain το χρησημοποιουν "κυριως" σε ξυλα που εχουν φιγουρατα καπακια.π.χ. σαν το quilted maple για να αναδειξουν τα 3D που κανουν τα νερα του ξυλου

Το δικο σου δεν ειναι και......."τοσο" φιγουρατο.Μηπως να επελεγες μια διαφορετικη προσεγγυση ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου