Προς το περιεχόμενο

(Re)Painting Guitar


Bith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω οτι το ξυλο μ δεν ειναι το καταλληλο για να τα αναδειξει απλα λογω του οτι εχει σημαδια "φθορας" και επισης παρατηρησα οτι σε διαφορα σημεια εχει κρατησει το μαυρο σαν αυλακωσεις ειπα να προσπαθησω κατι σε stain...τωρα αν δω οτι δν καταφερνω να αναδειξω νερα ισως το γυρισω σε κατι πιο solid :P Τι αλλες προσεγγυσεις εννοεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το ξερω οτι το ξυλο μ δεν ειναι το καταλληλο για να τα αναδειξει απλα λογω του οτι εχει σημαδια "φθορας" και επισης παρατηρησα οτι σε διαφορα σημεια εχει κρατησει το μαυρο σαν αυλακωσεις ειπα να προσπαθησω κατι σε stain...τωρα αν δω οτι δν καταφερνω να αναδειξω νερα ισως το γυρισω σε κατι πιο solid :P Τι αλλες προσεγγυσεις εννοεις??

Το ξυλο αυτο "δεν" εχει νερα  :D.Τα σημαδια φθορας μπορεις να τα κλεισεις με λιγο ξυλοστοκο αν ειναι χτυπηματα και μετα με τριψιμο να μην φαινεται τιποτα.Αλλες προσεγγυσεις ειναι π.χ. να το περασεις με λαδι και να μοιαζει π.χ. καπως ετσι http://en.audiofanzine.com/misc-shape-guitar/ibanez/s-series-s470-stained-oil/medias/pictures/a.play,m.213253.html

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει τετοιο λαδι με χρωμα?

Tru oil με χρωμα δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει και δεν γνωριζω καθολου.Μπορεις ομως να κανεις το εξης.

Μιας και το tru ή το tung oil ειναι στην ουσια για φινιρισμα,μπορεις να κανεις stain ολοκληρο το ξυλο με οτι χρωμα θες και το λαδι να το περασεις μετα αντι για βερνικι.Μπορεις επισης να κανεις και κατι ενδιαμεσο (χωρις φυσικα τα ιδια αποτελεσματα αλλα πιο......smooth) να βαλεις λιγο "τετοιο" λαδι σε ενα δοχειο και να προσθεσεις χρωμα ζωγραφικης με βαση το λαδι.και μετα να κανεις stain κανονικα.Δλδ στην ουσια θα εχεις χρωματισει το λαδι.

 

Προσεχε οτι θελεις να δοκιμασεις να το κανεις σε ενα κομματι ξυλου που δεν το χρειαζεσαι για να μπορεσεις να δεις και εσυ τα αποτελεσματα και αν σου αρεσουν

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε γιατι τωρα με μπερδεψες :P Ολα τα tutorial που ειδα Tru Oil χρησιμοποιουσαν...οποτε να φανταστω οτι αλλη δουλεια το Tru Oil και αλλη το βερνικι??? Eγω νομιζα στην ουσια το Tru oil ειναι το βερνικι...γιατι καναν και τι διαδικασια του buffing!

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες γιατι με σωζεις ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε γιατι τωρα με μπερδεψες :P Ολα τα tutorial που ειδα Tru Oil χρησιμοποιουσαν...οποτε να φανταστω οτι αλλη δουλεια το Tru Oil και αλλη το βερνικι??? Eγω νομιζα στην ουσια το Tru oil ειναι το βερνικι...γιατι καναν και τι διαδικασια του buffing!

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες γιατι με σωζεις ! :P

Θα σε ξεμπερδεψω  ;)

 

Οταν βαφεις/κανεις stain/το αφηνεις μονο με το ξυλο,ενα οργανο,φυσικα πρεπει με κατι να το "θωρακισεις".Οποτε ριχνεις βερνικι.Καλα μεχρι εδω ?  :D

 

Οκ....Το tru oil ομως ειναι ενα λαδι το οποιο με την παροδο του χρονου γινεται σκληρο και γι'αυτο πολλοι το χρησημοποιουν αντι για βερνικι για να "θωρακισουν" το σωμα που εφτιαξαν.

 

ΟΜΩΣ η μονη εφαρμογη που δεν συνισταται ειναι αν εχεις ριξει μπογια.Οποτε παμε παρακατω

 

Θωρακισμος

Σκετο ξυλο = βερνικι/tru oil

stained ξυλο = βερνικι/tru oil

βαμενο ξυλο = βερνικι

WARNING

Οι 3 παραπανω περιπτωσεις εχουν την δικη τους διαδικασια και πρεπει να δωσεις ιδιαιτερη προσοχη  ;)

 

Υ.Γ. Οτι θες εδω ειμαστε  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαψιμο που σκοπευω να κανω ειναι stain εχω δεν εχω νερα...! Σ' αυτο εχω καταληξει :P

Τωρα οσον αναφορα το 'θωρακισμα' που λες κ συ ειμαι λιγο φοβισμενος για να το κανω μονος μ...Κ λεω να το παω καπου να μου το κανουν... Τωρα για βερνικι η Tru Οιl εχεις να μου πεις διαφορες μεταξυ τους? Γιατι απ οτι εχω δει σε διαφορα site το αποτελεσμα του tru oil μου αρεσε παρα πολυ...Επισης σε περιπτωση που αποφασισω να το κανω μονος μου και αυτο ( αν και εχουμε καιρο ακομα για να φτασουμε μεχρι εκει  :P) που μπορω να τα προμηθευτω αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαψιμο που σκοπευω να κανω ειναι stain εχω δεν εχω νερα...! Σ' αυτο εχω καταληξει :P

Τωρα οσον αναφορα το 'θωρακισμα' που λες κ συ ειμαι λιγο φοβισμενος για να το κανω μονος μ...Κ λεω να το παω καπου να μου το κανουν... Τωρα για βερνικι η Tru Οιl εχεις να μου πεις διαφορες μεταξυ τους? Γιατι απ οτι εχω δει σε διαφορα site το αποτελεσμα του tru oil μου αρεσε παρα πολυ...Επισης σε περιπτωση που αποφασισω να το κανω μονος μου και αυτο ( αν και εχουμε καιρο ακομα για να φτασουμε μεχρι εκει  :P) που μπορω να τα προμηθευτω αυτα?

Αν το πας σε μαστορα για το τελικο τοτε ο μαλλον ο μαστορας θα σου προτεινει βερνικι γιατι ειναι πιο ευκολο γι'αυτον στην εφαρμογη (και εγω αυτο θα επελεγα αμα ημουν στην θεση σου).Οι διαφορες τους ειναι πολλες,και στην εφαρμογη αλλα και στην "αντοχη"Ενα βερνικι νιτρου θα σου κρατησει πιο πολυ καιρο απ'οτι αμα το περασεις με λαδι.π.χ.

Το tru oil μπορεις να το προμηθευτεις απο το ebay.http://www.ebay.com/itm/Birchwood-Casey-Tru-Oil-Stock-Finish-3oz-Liquid-for-Shotgun-Rifle-Air-Gun-/250916516560?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET&hash=item3a6bca32d0

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πας σε μαστορα για το τελικο τοτε ο μαλλον ο μαστορας θα σου προτεινει βερνικι γιατι ειναι πιο ευκολο γι'αυτον στην εφαρμογη

Δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα για ένα καλό μάστορα...απλά όλα έχουν τη τιμή τους ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου