Προς το περιεχόμενο

upgrade squier vintage modified p-bass


Άρης Σπ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους!

αποφασισα να φτιαξω το παλιο μου μπασο.προκειται για ενα squier vm p bass.τα ηλεκτρικα εχουν ψιλοχαλασει και κανουν παρασιτα οταν κοβω η ανοιγω το tone.

ο λαιμος ειναι γδαρμενος απο πισω και τα κλειδια σε οχι και τοσο καλη κατασταση (επαιζα garage/punk σε ενα συγκροτημα παλια και οπως καταλαβαινετε δεν ημουν τοσο καλος μαζι του)

θελω να βγαλω ηχο στο στυλ του paul simonon των clash κι εχω σκεφτει να βαλω fender μαγνητη να παρω και ενα fender neck.απο ηλεκτρικα, κλειδια, ποτσ ,γεφυρα κλπ τι να παρω??

εχω καιρο να ασχοληθω με το μπασο επειδη πλεον παιζω κιθαρα οποτε πιο πολυ το θελω απλα για να ηχογραφω.

ευχαριστω.

odium humanis generis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να βγαλω ηχο στο στυλ του paul simonon των clash

Είχε και ήχο ο Simonon ?

 

κι εχω σκεφτει να βαλω fender μαγνητη να παρω και ενα fender neck

Να πάρεις ένα μεταχειρισμένο μαγνήτη της προκοπής και ένα Allparts ή Mighty Mite μπράτσο είτε αν προτιμάς να τα πιείς, παίξε τζόγο και πάρε ένα Κινέζικο της πυρκαγιάς. Είτε precision είτε jazz και τα δύο μπαίνουν απλώς κοίτα ποιο σου κάνει καλύτερα.

Ακόμα καλύτερα μην αλλάζεις τίποτα. Κι αν είναι λίγο γδαρμένο δεν πειράζει. Τρίψτο με ατσαλοσυρμα και θα ρθει πιο smooth. Και θα ναι και relic. ;)

 

.απο ηλεκτρικα, κλειδια, ποτσ ,γεφυρα κλπ τι να παρω??

Πάρε ηλεκτρικά (τι εννοείς; ), κλειδια, ποτσ και γεφυρα για Precision. Τα no name after market θα σου ρθουν κανα 20άρικο το κιλό και κάνουν πάνω κάτω την ίδια δουλειά. Αμα θέλεις να σαι και γκουρμέ τύπος, βάλε δύο καλά pots (cts ας πουμε) να πεις οτι αναβάθμισες.

Ακόμα φθηνότερα, μην αλλάζεις τίποτα (εκτός από μαγνήτη) και πλάκωσε τα pots με σπραίη ηλεκτρονικών για επαφές μπας και δεις βελτίωση.

 

ΘΑ δεις τρομερή βελτίωση αν το σετάρεις σωστά και το κουρδίσεις.

Αλλά τότε μπορεί να χάσεις τον "ήχο Simonon". ;D

 

ευχαριστω.

Παρακαλώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ δεις τρομερή βελτίωση αν το σετάρεις σωστά και το κουρδίσεις.

Αλλά τότε μπορεί να χάσεις τον "ήχο Simonon". ;D

;D

 

Θα συμφωνήσω, ασ'το ως έχει το μανίκι και άλλαξε μόνο μαγνήτες και ποτενσιόμετρα, εννοείται και τα κλειδιά αν τα έχεις σπάσει/στραβώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Παρε ενα μπασο

;D

+10000

 

Θα αλλάξεις τα πάντα, για να κρατήσεις το σώμα του S VM... Αυτό είναι που θέλει πρώτο σουτ  ;)

 

Με τα λεφτά που θα πετάξεις για την αναβάθμιση νομίζω ότι μπορεί να βρεις «κανονικό»  P  στις αγγελίες (άντε συν κάτι τις παραπάνω). 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λεφτά που θα πετάξεις για την αναβάθμιση νομίζω ότι μπορεί να βρεις «κανονικό»  P  στις αγγελίες (άντε συν κάτι τις παραπάνω). 

Αν με "κανονικό" εννοείς Fender, απλά δεν παίζει. Άσε που και εκεί, έναν μαγνήτη ίσως τον χρειαστεί.

Αμέσως "πάρε μπάσο" trigger happy κολλημένοι.  ;D

 

Εξάλλου για ήχο Simonon, το μπάσο του (ειδικά αν είναι άσπρο με μαύρο pickguard) είναι μια χαρά.

Άλλαξε τον μαγνήτη σου (και βάλε του άσπρο καπάκι), τρίψε προσεκτικά το μπρατσάκι σου, "λάδωσε" τα pots σου, κρέμασε το μπάσο στο κατάλληλο ύψος για ήχο κοχονάτο, πάρε και ένα καπέλο της σχολής εμποροπλοιάρχων και είσαι τζετ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει συναισθηματικη αξια το μπασο αυτο! Ναι ασπρο με μαυρο πικγκαρντ ειναι! Ετσι κι αλλιως δεν παιζω live ουτε είμαι επαγγελματίας μουσικος οπότε μονο για καμια home ηχογράφηση το θελω!

odium humanis generis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει συναισθηματικη αξια το μπασο αυτο! Ναι ασπρο με μαυρο πικγκαρντ ειναι! Ετσι κι αλλιως δεν παιζω live ουτε είμαι επαγγελματίας μουσικος οπότε μονο για καμια home ηχογράφηση το θελω!

Άρα μια χαρά είσαι.

Φτιάξε απλώς τα pots (πρώτα με σπραίη και αν δεν γίνει τίποτα, άλλαξέ τα) σέταρέ το και να το χαίρεσαι.

Και όπως είπαμε, αν θες να του φανείς γαλαντόμος και να μην σε περνάει για τσίπη, του βάζεις κάποια στιγμή και ένα καλύτερο μαγνήτη.

 

Και ποτέ μην λες ποτέ.....  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου