Προς το περιεχόμενο

Νεα Yamaha synths: MOXF6 & MOXF8


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 297
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πινοντας τον παγωμενο καπουτσινο νεσπρεσσο μου και απολαμβανοντας για αλλη μια φορα το thread, τα specs και τα video, παρακολουθώντας παράλληλα στο αλλο μονιτορ την καταθλιπτικη επικαιρότητα, επικρατει η αισθηση της ευχαριστησης μεσα μου.

 

Αυτο που θέλω να πω μιας και πριν καμμια δεκαετια ειχα περασει αρκετο χρονο με ενα motif, μου διδεται μια αισθηση που μου έδωσε και το triton le οταν βγηκε. Το triton le παρολο που ηταν φτωχότερο απο τον μεγαλο του αδελφο σε μοναδες εφφε, εδινε μια πιο φρεσκια αίσθηση στους preset ηχους του που ηταν πιο πρωτοτυποι στο σχεδιασμό τους και στην εκμετάλλευση των επι μερους στοιχειων του οργανου (arpegiators, κλπ).

Δεν ενθυμουμαι και πολυ τα preset του motif αλλα νομιζω οτι και εδω ισχυει αυτο το φαινομενο.

 

Πραγματι ακούγεται υπέροχα, δινοντας και την βαση για πολλους νεους συνδυασμους που θα επιλεξει ο χρηστης για να φτιαξει ολοκληρωμενη μουσική η συνοδεια που θα καλυπτει ολα τα στυλ.

 

Μου αρέσουν επισης τα δειγματα και η διαμορφωση τους στα κρουστα.

 

Πραγματι για τα λεφτα του ειναι πανισχυρο και ακομα και να το εδιναν παραπανω δεν νομιζω οτι θα διαμαρτυροταν καποιος.

 

Αυτο που εξιταρει εμενα και το εχω ξαναδηλωσει και μου αρεσει να με ακουω να το ξαναλεω ειναι η πολυτιμη δυνατοτητα να χρησιμοποιηθει σαν πληρες audio interface και controller κατι που το απογειώνει, μιας και οι περισσότεροι πληκτραδοασχολούμενοι εχουν εντρυφήσει στο home recording και την χρηση virtual instruments και ετσι μπορουν να τα έχουν ολα μεσα σε ενα οργανο.

 

Για τους ηχους του, το στησιμο του και τις δυνατοτητες του,θα ειναι ο νέος μου συντροφος καποια στιγμη στο 2014 και μαλιστα θα αντικαταστησει πολλά πραγματα απο αυτα που έχω ηδη.

 

Την κινηση θα την κανω  μολις ειμαι ετοιμος και αν θελεις με πιστευεις waterfall 

 

επισης πολυ ψαρωτικος ο ηχος του πιανου, εχουν κανει καλη δουλεια με τα δειγματα και το layering και σε αυτον το τομεα οπως φανταζομαι και σε αλλες προσομοιώσεις φυσικων οργάνων.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι διαφορες ειχε το Triton απο το Triton LE, αλλα στην περιπτωση του MOXF οι αλλαγες δεν ειναι πολλες απο ενα Motif XF. Μεταξυ ενος ΜΟΧ και XS οι διαφορες ηταν στην πολυφωνια, στο sampler (που δεν υπηρχε στο ΜΟΧ) και στα λιγοτερα εφφε στο Performance mode. Oλα τα υπολοιπα ηταν τα ιδια, σε μερικα σημεια μαλιστα το ΜΟΧ ηταν ενα βημα μπροστα, οπως στην ενσωματωμενη sound card, στον μεγαλυτερο αριθμο arpeggiator paterns, στο vocoder και στη σχεδον διπλασια χωρητικοτητα του sequencer.

 

Με το ΜΟΧF τα πραγματα ειναι ακομα πιο απλα. Οι διαφορες του με το XF ειναι στην ουσια μονο η ελλειψη sampler. Δεν μιλαω για τις διαφορες στην κατασκευη βεβαια, αυτο το βλεπεις, αλλα η "καρδια" του ΜΟΧF ειναι ενα XF μειον το sampler. Αυτο απο μονο του αρκει για να πουλησει σαν τρελο, μια και κατι χιλιαδες XF-οπληκτοι (σαν και μενα καλη ωρα) μπορουν πλεον να αγορασουν ενα XF (μειον το sampler) στην αστεια τιμη των 966€. ;D

 

Ενα XF6 να θυμισω οτι κοστιζει 2700€. "Πολλα τα λεφτα Αρη", ιδιαιτερα αν σκεφτεις σοβαρα τις αμελητεες διαφορες τους. Η Yamaha θα επρεπε ηδη να εχει μειωσει τις τιμες των XF6/7/8, πρωτον γιατι στα 2500€ παιζει η πρωτη εκδοση του Kronos 61 και δευτερον γιατι κυκλοφορησε το MOXF.

Τι αλλο περιμενει για να τις μειωσει?

 

Τεσπα, βλεπω να σκαει μυτη νεα ναυαρχιδα απο Yamaha και δεν πρεπει να εχει μεγαλη σχεση με τα Motif.

 

 

Την κινηση θα την κανω  μολις ειμαι ετοιμος και αν θελεις με πιστευεις waterfall

Και γιατι να μη σε πιστεψω? Κανε το μεγαλο αλμα τωρα Κωστα, μπορεις! ;D

 

επισης πολυ ψαρωτικος ο ηχος του πιανου, εχουν κανει καλη δουλεια με τα δειγματα και το layering και σε αυτον το τομεα οπως φανταζομαι και σε αλλες προσομοιώσεις φυσικων οργάνων.
Θα ελεγα οτι το ολο συνολο ειναι πολυ "ψαρωτικο". Για τα δειγματα, ειναι ολα multisampled εκτος των κρουστων δειγματων φυσικα. Μερικοι βεβαια λενε "ελα μωρε με τα rompler, εχουν εκει μια Χ ROM με διαφορα...wav μεσα και τελος"... H αληθεια ομως ειναι καπως διαφορετικη.

 

Οταν διαβαζεις στα specs οτι το ΜΟΧF εχει 3977 waveforms, να ξερεις οτι καθε waveform μπορει να αποτελειται απο ως και 128 διαφορετικες κυματομορφες/waves! Ενας ηχος (patch) πιανου απο το XF για παραδειγμα, ο "S700 for XS", ειναι φτιαγμενος απο τρεις oscillators/waveforms:

 

S700HrdSt  (S700 Hard Strike Stereo)

S700MedSt  (S700 Medium Strike Stereo)

S700SftSt  (S700 Soft Strike Stereo)

 

Καθε μια απο τις τρεις παραπανω waveforms αποτελειται απο 90 διαφορετικες κυματομορφες οι οποιες καλυπτουν την εκταση των 88 πληκτρων ενος πιανου, απο A1 μεχρι C7. Αυτος ο ηχος λοιπον, αν και ειναι φτιαγμενος μονο απο τρεις oscillators/waveforms, αποτελειται απο συνολικα 270 διαφορετικες κυματομορφες. Η δουλεια που εχει γινει για να δημιουργηθουν αυτες οι waveforms σε καποιο Rompler και η τεχνολογια πισω απο ενα Rompler δεν ειναι και τοσο απλη οσο μπορει να νομιζει καποιος που ακουει τη λεξη Rompler και σκεφτεται..."wav player".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά ρε παιδιά, τα πλεονεκτήματα του μηχανήματος είναι πολλά και αναμφισβήτητα. Αλλά σ' αυτά τα Performances κόλλησε η βελόνα στα 4 parts. Χάθηκε ο κόσμος να τα κάνουν 8 ή 16; Ακόμα και η Korg κάποια στιγμή ξεκόλλησε από τα 8-part combis. Η Yamaha ακόμα εκεί. Και μη μου πει κανένας ότι τα voices έχουν 8 elments. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη μου πει κανένας ότι τα voices έχουν 8 elments. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. ;)

Καθολου "αλλο το ένα άλλο το άλλο". Ισα ισα που αυτος ακριβως ειναι ο λογος. Μη κοιτας ποσα patches εχει ενα Performance, να κοιτας το καθε patch απο τι αποτελειται.

Ενα patch απο MOX/MOXF/Motif XS/XF ειναι στην ουσια 8 ξεχωριστα synths. Καθε patch μπορει να αποτελειται απο ως και 8 elements, και καθε element ειναι ενα ξεχωριστο synth με δικο του oscillator/LFO/Envelope Generator/Pitch Envelope Generator/Filter Envelope Generator/Φιλτρο.

 

Υπαρχει και ενα κυριως/γενικο LFO για καθε patch που διαμορφωνει ολα τα elements, οποτε ενα patch μπορει να αποτελειται απο 8 oscillators/9 LFO/8 Φιλτρα/8 Envelope Generators/8 Pitch Envelope Generators/8 Filter Envelope Generators. Bαλτα ολα αυτα επι 4 και εχεις ενα Performance με:

 

32 oscillators

36 LFO

32 φιλτρα

32 Envelope Generators

32 Pitch Envelope Generators

32 Filter Envelope Generators

 

Εχεις μετρησει στα αλλα rompler τι "τρεχει" σε ενα Performance/Combi?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου