Προς το περιεχόμενο

Νεα Yamaha synths: MOXF6 & MOXF8


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθολου "αλλο το ένα άλλο το άλλο". Ισα ισα που αυτος ακριβως ειναι ο λογος. Μη κοιτας ποσα patches εχει ενα Performance, να κοιτας το καθε patch απο τι αποτελειται.

Ενα patch απο MOX/MOXF/Motif XS/XF ειναι στην ουσια 8 ξεχωριστα synths. Καθε patch μπορει να αποτελειται απο ως και 8 elements, και καθε element ειναι ενα ξεχωριστο synth με δικο του oscillator/LFO/Envelope Generator/Pitch Envelope Generator/Filter Envelope Generator/Φιλτρο.

 

Υπαρχει και ενα κυριως/γενικο LFO για καθε patch που διαμορφωνει ολα τα elements, οποτε ενα patch μπορει να αποτελειται απο 8 oscillators/9 LFO/8 Φιλτρα/8 Envelope Generators/8 Pitch Envelope Generators/8 Filter Envelope Generators. Bαλτα ολα αυτα επι 4 και εχεις ενα Performance με:

 

32 oscillators

36 LFO

32 φιλτρα

32 Envelope Generators

32 Pitch Envelope Generators

32 Filter Envelope Generators

 

Εχεις μετρησει στα αλλα rompler τι "τρεχει" σε ενα Performance/Combi?

 

Δεν ξέρω, δε μου κάθεται καλά σαν concept διότι αν θέλω να συνδυάσω πολλά voices για να κάνω ένα performance, έχω περιορισμό.

Αν σε ένα Voice έχω διάφορα elements σε layers/splits, και θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές ή προσθήκες, αντιγραφή elements από voice σε voice γίνεται; Αν γίνεται λύνει ένα βασικό θέμα. Ερχόμενος από Roland, όπου συνήθως το αντίστοιχο του voice (patch) έχει μέχρι 4 stereo tones (elements), αν θες να συνδυάσεις patches για να κάνεις πολύπλοκα και πολυάριθμα layers και splits πέρα από αυτά που κάνεις σε patch (voice) level, πας σε Live (8 parts) ή σε Studio (16 parts), μιλώντας βέβαια για το Fantom-G (τα προηγούμενα έχουν μόνο ένα επίπεδο multi-part patch, τα performances).

 

Αν το voice mode έχει δυνατότητες εναλλαγής/αντιγραφής elements από άλλα voices, τότε σαφώς και δεν υπάρχει περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 297
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω, δε μου κάθεται καλά σαν concept διότι αν θέλω να συνδυάσω πολλά voices για να κάνω ένα performance, έχω περιορισμό.

Αν σε ένα Voice έχω διάφορα elements σε layers/splits, και θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές ή προσθήκες, αντιγραφή elements από voice σε voice γίνεται;

Αν το voice mode έχει δυνατότητες εναλλαγής/αντιγραφής elements από άλλα voices, τότε σαφώς και δεν υπάρχει περιορισμός.

Αυτο υπαρχει στα Yamaha romplers απο τις αρχες των 90s lol... 8) Copy/paste element μεσα στο Voice ή απο Voice σε Voice.

 

Edit:

Περικοπές για να κρατήσει διαφορές από τα μεγαλύτερα;

Δεν υπαρχουν περικοπες στη sound engine, και το Motif XF στο Performance Mode εχει 4 parts επισης. Ειπαμε, η μονη ουσιαστικη διαφορα σε σχεση με το Motif XF (περα απο τη κατασκευαστικη πλευρα) ειναι η ελλειψη sampler στο ΜΟΧF. Ολα τα υπολοιπα ειναι ακριβως τα ιδια. Γι αυτον τον λογο εξαλλου οι ηχοι του XF ειναι 100% συμβατοι με του MOXF.

Aυτο μπορει να το διαπιστωσει ευκολα καποιος αν κατεβασει και διαβασει τα Motif XF Reference Manual και MΟXF Reference Manual.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο υπαρχει στα Yamaha romplers απο τις αρχες των 90s lol... 8) Copy/paste element μεσα στο Voice ή απο Voice σε Voice.

Καλά ρε μάστορα πού να το ξέρω, δεν είχα ποτέ Yamaha workstation. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Performance mode με μόνο 4 parts, μήπως κάτι δεν διαβάσατε σωστά?

Πόσο είναι τα polyphony και multitimbrality ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Performance mode με μόνο 4 parts, μήπως κάτι δεν διαβάσατε σωστά?

Πόσο είναι τα polyphony και multitimbrality ?

 

Ναι, έτσι είναι στα Yamaha. Σε performance mode έχει 4 parts, για να πας στα 16 πρέπει να είσαι σε song mode. Η πολυφωνία είναι φουλ σε κάθε mode (128 notes). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι με το "μόνο 4 parts"... ;D Σκεψου το καθε part/patch σαν 8 synths. Διαβασε τι γραφω παραπανω. Η πολυφωνια ειναι 128 και υπαρχει φυσικα και το Mix Mode οπου εκει μπορεις να βαλεις 16 parts. Αυτο το mode ειναι για χρηση κυριως με το sequencer.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι με το "μόνο 4 parts"... ;D Σκεψου το καθε part/patch σαν 8 synths. Διαβασε τι γραφω παραπανω. Η πολυφωνια ειναι 128 και υπαρχει φυσικα και το Mix Mode οπου εκει μπορεις να βαλεις 16 parts. Αυτο το mode ειναι φυσικα για χρηση κυριως με το sequencer.

 

Αυτό που λέει ο Μανώλης όμως εγείρει ένα θέμα με τον έλεγχο από εξωτερικούς ελεγκτές. Με μόνο 4 parts δεν έχεις τόση ευελιξία. Δεν έχω τσεκάρει το MIDI implementation του οργάνου, αλλά φαντάζομαι ότι σε performance mode ακούει μόνο σε 4 midi κανάλια, όσα oscillators και να τρέχουν ταυτόχρονα.

 

Άλλο να έχεις 8 ή 16 parts με 4 oscs έκαστο, άλλο 4 parts με 8 oscs έκαστο. Από θέμα MIDI ελέγχου δεν είναι το ίδιο. ;)

 

Μιλάμε για το Performance mode πάντα. Για το Mix mode δεν ξέρω. Εσύ είσαι ο Γιαμαχάκιας, θα μας κατατοπίσεις αρμοδίως. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σκεψου το καθε part/patch σαν 8 synths.

Δηλαδή μπορώ να κατασκευάσω 4 διαφορετικά patch όπου το κάθε ένα από αυτά τα patch να έχει 8 διαφορετικά synths και στη συνέχεια να τα βάλω όλα, τα 4 patch, να παίξουνε μαζί σε ένα performance ?

 

Edit

Αυτά τα 8 synth που θα απασχολεί το κάθε patch, είναι stereo ή mono ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου