Προς το περιεχόμενο

Ευχρηστη και οικονομικη πεταλιερα για να παιζει στο PA


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια παιδια ,

αν και χρονια πεταλακιας χρειαζομαι μια πεταλιερα για καποιες φασεις που "αναγκαστικα" πρεπει να παιξω στο PA κατευθειαν . Να τονισω οτι το σκεπτικο ειναι να γινει η δουλεια ευκολα και ξεκουραστα , αλλιως θα κουβαλουσα τα πεταλια μου και τις λαμπες μου .

Το βασικοτερο ειναι να ειναι ευκολη η πεταλιερα και να μπορω να την στησω ευκολα και γρηγορα . Οικονομικο ορο 250-280 ευρω ειτε καινουργια ειτε μεταχειρισμενη . Δεν με ενδιαφερουν καθολου οι μεταλ high gain ηχοι με νοιαζει να εχει καλα delay και chorus/phaser/leslie κτλ .

 

Απο μια προχειρη ερευνα βρηκα καποιες ενδιαφερεουσες προτασεις .

 

-zoom g5

-boss me 70

-vox tonelab ex

-fender mustang floor

-pod hd 400

 

Πιο πολυ απο το tube με κερδισε η fender , αφου φαινεται αρκετα ευκολη στο χειρισμο , σαν ηχους εχει αυτους που χρειαζομαι , εχει xlr outs , και εχει και λουπα που μπορω να βαζω το αγαπημενο μου rat .

 

Εχει κανεις καποια εμπειρια με αυτην , η γενικα κατι αλλο να προτεινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ καλά εφέ delay και chorus/phaser έχει η tonelab απλά εγώ έχω την LE που δεν ξέρω τι διαφορά έχει με την ex.

 

Έχει line out eq και μπορείς να κάνεις εγγραφή κατευθείαν από από το out put

(σήμφωνα με το manual και με το κατάλιλο eq που σου λέει πoιό να επιλέξεις για amp out και πoιό για Line out)

 

Έχει και οπτική ίνα που βγάζει πολύ ωραίο ήχο.

 

Έχει και λούπα με switch on/off  για να βάλεις ότι θέλεις.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα τα πετάλια σου και πάρε ένα amp+speaker sim πετάλι που παίζει το ρόλο του ενισχυτή και της καμπίνας.. Πιο φθηνή λύση και μάλλον πιο βολική καθώς δε θα χρειαστεί να αλλάξεις τον ήχο σου και να ψάχνεσαι με την πεταλιέρα. Ίσως και πιο ποιοτική.

 

Τέτοια πετάλια είναι τα εξής (ίσως υπάρχουν κι άλλα):

- Tech 21 Character Series (προτίμησε κάποιο που μπορεί να σου δώσει και τον ήχο ενός καθαρό ενισχυτή όπως το Blonde)

- AMT F-1

- Joyo / Harley Benton αντιγραφές των Tech 21 (καλύτερα Tech21, έτσι κι αλλιώς, από την πεταλιέρα φθηνότερα είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Noizy Φιλε , το tech 21 κανει 200 ευρω και οι πεταλιερες που λεμε κανουν κοντα 250 , δεν ξερω αν πολυ συμφερει , ενω με την αλλη φαση χρησιμοποιεις και κουβαλας απλα την πεταλιερα με ετοιμα patch κιολας , ειπαμε σκοπος ειναι οσο πιο απλα και ευκολα !

 

@Kbasilis να σε ρωτησω αν βαλεις ενα πεταλι στη λουπα της tonelab le , μπορεις να φτιαξεις καποιο patch που να συμπεριλαμαβανει το πεταλι της λουπας ? Επισης μπορεις να το χρησιμοποιεις σαν pedalboard ανοιγοκλεινοντας τους ποδοδιακοπτες και αυτον της λουπας και να εχεις ενα amp model σαν καθαρο ενισχυτη τυπου twin reverb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Kbasilis να σε ρωτησω αν βαλεις ενα πεταλι στη λουπα της tonelab le , μπορεις να φτιαξεις καποιο patch που να συμπεριλαμαβανει το πεταλι της λουπας ?

 

Μπορείς,αν δεις στην φώτο υπάρχει τέρμα αριστερά το insert αυτό είναι για την λούπα

(όχι το footswitch αλλά το μικρό που είναι αριστερά από το  pedal) ,αν θέλεις το επιλέγεις να είναι ανοιχτό και αποθυκεύεις το pacth.

Αν θέλεις να το βγάζεις επιλέγεις να είναι στο control και το ανοιγοκλείνεις όποτε θέλεις

(αν θέλεις να το ανοιγοκλείνεις χωρίς να δουλεύεις την πεταλιέρα σαν stompbox)

 

lg_tonelab_le_top.jpg

 

Επισης μπορεις να το χρησιμοποιεις σαν pedalboard ανοιγοκλεινοντας τους ποδοδιακοπτες και αυτον της λουπας και να εχεις ενα amp model σαν καθαρο ενισχυτη τυπου twin reverb ?

 

Μπορείς,έχεις πατημένο το footswitch fx on/off και τότε σου γίνεται stompbox και ανοιγοκλείνεις όποιο εφέ θέλεις πάνω στον ενισχυτή και καμπίνα που θέλεις.

 

 

Αν δεις τα switch γράφουν αριθμούς 1,2,3,4 και από κάτω ποιό εφέ θέλεις σε περίπτωση που το γυρίσεις σε stombox και αν το δουλέψεις έτσι δεν είναι ανάγκη να βάλεις την λούπα-insert στο control έχει δικό του switch.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boss GT10 (πρωσοπικη αγαπημενη) και HD400 ειναι μηχανακια για να κανεις σωστα τη δουλεια σου.

 

Για την Boss που εχω λιώσει εχει πολυ καλα cab sims (για το pa) εξαιρετικα εφε (πραγματικα ειναι πολυ καλα και δεν νομιζω οτι λειπει κατι...μετα πας σε axefx), πληρες παραλληλο fx chain  (βαζεις και εφε παραλληλα περα απο preamps) και παραμετροποιησιμο ως προς την σειρα των εφε η του Loop. Τα preamps (τα περισσοτερα) ειναι αρκετα καλα (εδω πιθανων να υπερεχει η hd αλλα μη φανταστεις τιποτα τρελο) με δυναμικες και ωραιο feeling. Σε θεμα παραμετροποιησης κανει παπαδες αν θες να ασχοληθεις και δεν θα σου λειψει τιποτα.

By the box βεβαια δεν νομιζω να σου κανει κανενα απο τα presets (σε καμια πεταλιερα ούτως η αλλως) αλλα θεωρω οτι η παρεμοτροποιηση της ειναι ευκολη ειτε με το wizard της ειτε χειροκινητα.

 

Σε γενικες γραμμες η HD εχει παρόμοιες δυνατοτητες. Ισως να υπερεχει λιγο στα preamps αλλα σιγουρα εχει χαμηλωτερης ποιοτητας εφε (και ελειπη επεξεργαστικη ισχη...αν φορτωσεις πολλα εφε σου βγαζει μνμ).

 

Αν εισαι αθηνα μπορουμε να κανονισουμε ενα demo με την GT...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτησω και κατι αλλο tap tempo εχει ? Mου φαινεται καλη φαση και υπαρχει και στις αγγελιες !

 

Για tap tempo δεν το έχω ψάξει και δεν πήρε ποτέ κάτι τέτοιο το αυτί μου,πάτησα στo google

tap tempo tonelab le και μου έβγαλε κάποια αποτελέσματα άμα θέλεις ρίξε μία ματιά και αν βρεις κάτι πες το μου να το δοκιμάσω στην πεταλιέρα και να σου πω  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτησω και κατι αλλο tap tempo εχει ? Mου φαινεται καλη φαση και υπαρχει και στις αγγελιες !

 

Το κουμπί "CONTROL" μεταξύ άλλων παραμέτρων,μπορείς να το ορίσεις να λειτουργεί  και ως tap tempo, αλλά πρέπει να σώζεται η λειτουργία αυτή ανά preset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπί "CONTROL" μεταξύ άλλων παραμέτρων,μπορείς να το ορίσεις να λειτουργεί  και ως tap tempo, αλλά πρέπει να σώζεται η λειτουργία αυτή ανά preset.

 

Μπράβο πάντως δεν ήξερα ότι έχει και τέτοια πράματα ασχέτως αν δεν τα έψαξα.

 

Εγώ μόλις μέσα στην εβδομάδα έμαθα πως να κάνεις bias την λάμπα στην πεταλιέρα,έχει πολλά,εύκολα και ωραία παράματα φτάνει να έχει κανείς όρεξη.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου