Προς το περιεχόμενο

Ευχρηστη και οικονομικη πεταλιερα για να παιζει στο PA


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη γινεται να εχεις σε ενα preset σωσμενο  και το πεταλι της λουπας και το tap tempo ?

Η Τonelab παιζει κατευθειαν στην κονσολα χωρις να χρειαζεται di σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδη γινεται να εχεις σε ενα preset σωσμενο  και το πεταλι της λουπας και το tap tempo ?

Η Τonelab παιζει κατευθειαν στην κονσολα χωρις να χρειαζεται di σωστα ?

 

Στο eq έχει Line out οπότε είναι κομπλέ,δεν ξέρω και αν μπει di αν θα είναι ακόμα καλύτερα,αλλά στο manual λέει κατευθείαν απλά να επιλέξεις line out eq και όχι amp out.

 

Για την λούπα ναι, λογικά και το tap tempo θα μπορείς να το σώνεις(ότι κάνεις μπορείς να το σώνεις) αν και δεν το έχω δοκιμάσει,αν βρω λίγο χρόνο(από Τρίτη όμως)μπορώ να το δοκιμάσω αλλά αν γνωρίζει κανείς πως γίνεται ας μας πει.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη γινεται να εχεις σε ενα preset σωσμενο  και το πεταλι της λουπας και το tap tempo ?

Η Τonelab παιζει κατευθειαν στην κονσολα χωρις να χρειαζεται di σωστα ?

 

Το status της λούπας (on/off) αλλά και η παράμετρος (πχ tap tempo) που έχεις ορίσει να ελέγχεται με το κουμπί "CONTROL" αποθηκεύονται στο preset.

 

DI δε θα σου χρειαστεί,εκτός αν για κάποιο λόγο εσύ (ή ο ηχολήπτης) θέλεις να στείλεις balanced-mic level signal στο μίξερ, αντί για unbalanced-line level signal που έχει η πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα στην κατοχή μου τις εξής πεταλιέρες:

 

-Behringer v-amp3

-Zoom G2

-Digitech RP1000

-Vox Tonelab SE,

 

ενώ, έχω ακούσει και παίξει τις:

 

-Boss GT-10

-Line6 pod HD300

-Line6 pod HD500.

 

Λοιπόν, για τα δικά μου γούστα και στο δικό μου εξοπλισμό, η tonelab SE ήταν μίλια μπροστά, ειδικά για τους ήχους, που ψάχνει ο ΟΡ.

 

Αν δεν κάνω λάθος, έχει 2-3 tl SE, σε λογικές τιμές στις αγγελίες, οπότε η ψήφος μου κλίνει προς τα εκεί.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κοιταξεις και την tc electronic nova system,η οποια δεν ειναι πεταλιερα με την εννοια που εχουν οι αλλες που λες,κατα τη γνωμη μου ειναι το συμπληρωμα που χρειαζεται ενας εξοπλισμος για να ανεβει σκαλοπατι,γιατι δεν εχει ενα καρο drives k distortion(εχει το κυκλωμα του nova drive με αρκετες παραμετρους),δεν εχει προσομοιωσεις ενισχυτων(εχει μονο μια λειτουργεια cab sim που την ενεργοποιεις οταν συνδεθεις στην κονσολα)δυστυχως δεν εχει leslie(μπορεις ομως να συνδυασεις pitch shift με chorus π.χ)με τα πεταλακια μου συνδιαζεται εξαιρετικα(κλωνος pete cornish p2,g2 και αρχαιο αλλα αγαπημενο wah boss).

την πηρα πριν μια εβδομαδα σχεδον καινουργια(τρεχει και προσφορα σε αθηναικο καταστημα)και σε σχεση με την πρωην rp500 την βρηκα πολυ ανωτερη για τις δικες μου αναγκες παντα(δεν θελω προσομοιωσεις ενισχυτων και distortions που δεν προκειται να βαλω ποτε,modulations αχρηστα σε εμενα..κτλ)

και επι της ουσιας την πρωτη μερα της αγορας την δουλεψα στο στουντιο σε κονσολα επιτηδες,χωρις καθολου ψαξιμο σχεδον και το αποτελεσμα για το δικο μου στυλ και γουστο με αφησε πολυ ικανοποιημενο.τονιζω οτι αυτη η γνωμη ειναι 100% υποκειμενικη καθως παιζω ερασιτεχνικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Nova system το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα και δεν μου αρεσε καθολου !!

Oι Tonelab se , le , ex εχουν διαφορες ηχητικα η μονο ως προς τη χρηση . Η αληθεια εινα οτι δεν εχω παιξει ποτε με τετοια και δεν ξερω τι λεει , ωστοσο την χρησιμοποιουν πολλα ατομα . Οπως και το pod . Με τα effect της line 6 εχω παιξει καθως ειχα παλια το M9 . Τα delay και τα reverb μου αρεσαν πιο πολυ . Tα γκαζια μου αρεσαν ενα - δυο και τα modulation πιο πολυ τα choruses .

Για την Fender mustang floor δεν ξερει κανεις τιποτα ε ? Φαινεται καλο deal . Πιστευετε οτι θα βολεψει στη χρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ο καθενας θα σου πει οτι προτιμαει την δικια του πεταλιερα.

πχ για μενα το podxt live που υπαρχει σε χαμηλη τιμη στις αγγελιες σε καλυπτει πληρως για αυτα που θελεις και εχει και ξεχωριστο κουμπι για tap tempo ασχετα με το οτι μπορεις εκ των προτερων να εχεις ρυθμισει το tempo στο patch που εχεις ηδη φτιαξει..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η gt εχει tap tempo (κανεις assing οποιο διακοπτη θες) το οποιο μπορει να ρυθμιζει και bpm αν θες ωστε να συνχρωνιζονται πολλα εφε μεταξύ τους (πολυ καλο αν παιζεις στερεο στο pa, Περα απο το delay ρυθμιζει chorus/tremolo/flangers κτλ)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λοιπόν, για τα δικά μου γούστα και στο δικό μου εξοπλισμό, η tonelab SE ήταν μίλια μπροστά, ειδικά για τους ήχους, που ψάχνει ο ΟΡ.

 

 

 

Η se έχει χαρακτηρηστεί πολλές φορές η καλύτερη πεταλιέρα (και δίκαια) κάπου είχα διαβάσει ότι ηχητικά με την le δεν έχει διαφορές,άκουσα (μέσω google)και τις δύο σε ένα συκριτικό και δεν βρίκα κάποια διαφορά ή τουλάχιστον τόσο μεγάλη όσο να με κάνει να θέλω να την αλλάξω.

 

Η le δουλεύει και στα 24bit (αν τον ενδιαφέρει)έχει και eq για την έξοδο και την οπτική ίνα έχει και acoustic sim.

 

Η se είναι ποιό εύχριστη από την le (παρπάνω switch και expression pedal).

 

Δεν λέω ποιά είναι καλύτερη ή όχι απλά νομίζω πως θα ενδιέφεραν αυτά στον φίλο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ με εχουν ψησει οι δυο tonelab που ειναι και σε καλη τιμη στις αγγελιες !

Μηπως ομως το γεγονος οτι ειναι και οι δυο discontinued , τις κανει να μην εχουν ιδιαιτερη μεταπωλητικη αξια σε περιπτωση που θελω να τις πουλησω ?

Η Boss Gt-10 δεν ξερω μου φαινεται οτι θα ειναι πιο δυσκολη στο χειρισμο .

Απο καινουργιες η μονη που ειναι και οικονομικη και φαινεται ευκολη ειναι η fender mustang floor , ξερετε αν υπαρχει Ελλαδα πουθενα ? Δεν ξερω αλλα μου φαινεται οτι δεν την προτιμανε πολλοι , ποιος λετε να ειναι ο λογος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου